Domů » Články » LG G3 představen: QHD displej doplněný ultimátní výbavou (první dojmy z Londýna)

LG G3 představen: QHD displej doplněný ultimátní výbavou (první dojmy z Londýna)

Ultra jemný displej, výkonný procesor, kvalitní fotoaparát a množství bonusových funkcí. Tak by se dal ve stručnosti charakterizovat nový LG G3. My pro vás máme první dojmy přímo z tiskové konference v Londýně (+videopohled).

Nový top model LG G3 byl oficiálně představen, avšak díky masivním únikům parametrů jsme většinu výbavy znali s několikatýdenním předstihem. Novinka nabízí špičkový displej s QHD rozlišením a ten nejvýkonnější hardware, který je v současné době dostupný. S těmito zbraněmi se pustí do ostrého boje s konkurencí, kterou v několika ohledech výrazně převyšuje. My jsme pro vás novinku v Londýně vyzkoušeli a zde jsou naše první dojmy.

 

Videopohled z Londýna

Displej: Prostorná úhlopříčka a jemný obraz

Nejdominantnějším prvkem celé výbavy se stal IPS panel s úhlopříčkou 5,5“ a ultrajemným rozlišením Quad HD (1440 x 2560 pixelů), který je kryt odolným sklem Gorilla Glass třetí generace. Jeho zobrazovací schopnosti jsou jedním slovem brilantní a bez nadsázky o něm lze hovořit jako o tom nejlepším, co lze na chytrých telefonech spatřit. Hustota obrazových bodů (538 ppi) nedává lidskému oku ani tu nejmenší příležitost rozpoznat jednotlivé pixely.

 

To ve výsledku umocňuje celkový zážitek už při pouhém procházení systému. S nárůstem úhlopříčky logicky došlo k vyšším dimenzionálním nárokům, které však LG elegantně vyřešilo ztenčením rámečku na velice nízkou hodnotu. Už ze samotného průběhu tiskovky bylo cítit, že displej se stane největším lákadlem a zároveň základním stavebním kamenem pro nadcházející marketingovou kampaň.

  

Výkonný hardware: Uspokojí i ty nejnáročnější

Vysoké rozlišení si vyžádalo osazení špičkovým hardwarem, který v tomto případě zastupuje čtyřjádrový procesor Snapdragon 801 od Qualcommu. Kvarteto výpočetních jader s taktem 2,5 GHz doplňuje grafický akcelerátor Adreno 330 a 3GB operační paměť RAM (v prodeji se objeví i verze s 2GB pamětí RAM). Výpočetního výkonu má LG G3 skutečně na rozdávání a proto nehrozí, že by nastal sebemenší problém při spuštění jakékoliv náročné aplikace či hry. Přítomnost svižného čipsetu jsem zaregistroval už při krátkém procházení systémových nabídek a předinstalovaných aplikací, jejichž reakce byly vždy okamžité a telefon se nám jednoduše nepodařilo zadýchat. Pod kapotou se dále nalézá interní úložiště s kapacitou 16/32 GB, které je rozšiřitelné díky přítomnosti slotu na paměťové microSDXC karty až na 128 GB.

  

Integrovaný akumulátor je uživatelsky vyměnitelný a jeho celková kapacita je slušných 3000 mAh. Jak dlouho však udrží „gétrojku“ při životě je zatím předčasné soudit, nicméně podle vyjádření zástupců společnosti, došlo k integraci úsporných procesů podobných těm, jaké implementují ostatní výrobci do svých vlajkových modelů pro letošní rok. Další výbava zahrnuje nezbytné komunikační moduly zahrnující Bluetooth ve verzi 4.0, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), GPS/Glonass, digitální kompas a dnes již nezbytné NFC.

  

Stejně jako u loňského LG G2 (recenze) se vypínací tlačítko s dvojicí kláves pro regulaci hlasitosti nachází na zadní straně v oblasti pod fotoaparátem. Jejich přepracovaný design ve mě zanechal pozitivní dojem a subjektivně se jejich ovládání zdálo na mírně lepší úrovni, než u staršího sourozence.

Fotoaparát: S optickou stabilizací a laserovým ostřením

U zadní strany se ještě chvíli pozastavíme, jelikož se zde usídlila čočka hlavního fotoaparátu, která se pyšní rozlišením třináct megapixelů, světelností f/2.0 a vylepšenou optickou stabilizací obrazu. Za zhoršených světelných podmínek přijde vhod duální LED blesk a laserový senzor pro přesnější a rychlejší zaostření snímané scény. LG se v průběhu konference chlubilo extrémně krátkou dobou potřebnou k zaostření, které trvá 0,276 vteřiny.

 

Kromě toho lze využít možnosti nahrávání videa v maximálním rozlišení 4K (Ultra HD), nicméně většina budoucích majitelů bude stejně používat dostačující Full HD. Po zmíněném displeji je fotoaparát další chloubou, tak doufejme, že bude v reálu podávat výborné výsledky. Na prověření tohoto odvážného tvrzení si však budeme muset počkat až do našeho redakčního testu, kde pro vás fotoaparát podrobně otestujeme.

Android 4.4 a uživatelské prostředí plné nových funkcí

LG G3 běží na operačním systému Android ve verzi 4.4.2, který je tradičně překrytý uživatelskou nadstavbou výrobce Optimus UI. Dočkali jsme se mírně přepracované grafiky, nových ikonek a dalších drobných vylepšení. Ani tentokrát nechybí celá řada doplňkových aplikací a funkcí, které jsme mohli spatřit již na starších modelech. Zmínit si zaslouží například gesto pro probuzení displeje za pomoci poklepání, které funguje opravdu spolehlivě či bezpečné odemykání pomocí funkce Knock Code.

  

Další nadstandartní funkcí je speciální režim pro pořizování selfie fotek. Přední kamerka dokáže detekovat předem nadefinované gesto, které spustí odpočítávání a následně snímek vyfotografuje. Uživatelské prostřadí se drží letošních trendů a po vzoru ostatních konkurentů LG vsadilo na pastelové barvy a jednoduchý design.

Kovová revoluce se ani tentokrát nekoná

Na závěr se dostáváme k samotné konstrukci, která byla častým předmětem mnoha spekulací. Jihokorejský výrobce v letošním roce opět sáhl po polykarbonátu s povedenou imitací broušeného kovu. Pro mnohé to bude zřejmě zklamání, nicméně mohu potvrdit, že zpracování je na špičkové úrovni. Zástupci LG nám prozradili, že použití kovu na celá záda smartphonu je nemožné a proto se rozhodli vyvinout nový druh polymeru, který v maximální možné míře dokáže tento druh materiálu napodobit. 

 
Zadní kryt je vyroben z polykarbonátu a věřně imituje broušený hliník

Při silnějším promačkání telefon nejevil žádné náznaky špatně slícovaných dílů a nedočkal jsem se ani nepříjemných zvuků, které by avizovaly další konstrukční nedostatky. Co však zamrzí, je absence voděodolného krytu, který by dokázal posunout již tak skvělý dojem, který ve mne LG G3 zanechalo. Do prodeje se novinka dostane hned ve třech barevných variantách – bílé, černé a zlaté. V průběhu roku se na trhu objeví i další barevy, jakou jen například křiklavě zelená. Na pultech se s novinkou objeví doplňkové příslušenství v podobě různobarevných krytů a flipového pouzdra Quick Circle.

Najde se přemožitel?

LG G3 bude po hardwarové stránce jen těžko hledat skutečného vyzyvatele a může bez jakýchkoliv obav směle konkurovat Samsungu Galaxy S5, HTC One (M8) či Xperii Z2 od Sony. Bude také zajímavé sledovat, jak na nový model zareaguje Samsung, HTC a další výrobci. V případě posledních dvou jmenovaných už víme, že chystají odpověď; u Samsungu by mělo jít o model Galaxy S5 Prime, HTC pro změnu pracuje na smartphonu One Prime.

 
Po tiskové konferenci jsme měli k dispozici kusy určené pro korejský trh. To ostatně dokazovala integrovaná anténa pro příjem televizního signálu DBD.

Při výběru z těchto kandidátů bude velice důležitou roli hrát cena a osobní preference. Ačkoliv nenabídne kovový kryt či snímač tepové frekvence, poskytne proti tomu ultimátní displej korunovaný špičkovým výkonem. Na trhu se LG G3 objeví 27. června za cenu 16 199 Kč (16GB verze) a 17 199 Kč (32GB verze).

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.