TOPlist

Lehce nabyl, lehce pozbyl: YouTubera v přímém přenosu okradli o 41 milionů

Na internetu se dá velmi snadno zbohatnout, ale také velmi rychle o všechno přijít. O tom se přesvědčil i Ian Balina – YouTuber, který radil ostatním, jak zbohatnout na kryptoměnách. Ten přišel o své jmění v hodnotě bezmála 2 miliony dolarů (cca 41,2 milionu korun) v přímém přenosu.

Jak přijít o 2 miliony snadno a rychle?

Balina na to, že je s jeho účtem něco v nepořádku, upozornili lidé na chatu, který byl součástí živého vysílání. Tomu Balina zpočátku nevěnoval žádnou pozornost, nicméně po patnácti minutách živý přenos ukončil. Na Twitteru pak své jednání vysvětlil: „Ukončil jsem dnešní živé vysílání, protože mě někdo hackoval. Nebojím se o peníze. Dostal jsem tvrdou lekci. Teď mi jde jen o to, aby byl hacker dopaden.

Balina upozornili na krádež během přímého přenosu

Hacker získal přístup k nejrůznějším datům, které měl Balina uložená v cloudu. Kromě účtu ke službám Google se hacker dostal také k jeho poznámkám v Evernote, kde měl uložena nejrůznější přístupová hesla do svých peněženek. Útočník tak dostal vše doslova na stříbrném podnose.

Kde se stala chyba?

Na to, jak se mohl útočník dostat k citlivým datům dříve movitého youtubera, si odpověděl Balina sám. Dle jeho slov se hacker naboural do jeho Gmailu skrze starý univerzitní e-mail, který sloužil jako záložní adresa pro obnovení hesla. I když od své univerzity dostal upozornění, že jeho e-mail byl kompromitován, rozhodl se informaci ignorovat, protože šlo o starý e-mail.

Hackeři se dostali k jeho účtu skrze starou e-mailovou adresu

Tato skutečnost se mu nicméně šeredně nevyplatila. Bezpečnost je především v poslední době velmi skloňované téma, které rozhodně nelze brát na lehkou váhu. Silná hesla, aktuální e-mailová adresa a především kvalitní uschování těchto hesel by mohla alinovi ušetřit hezkých pár milionů.

Kolem kryptoměn jsou vždy konspirace

Po dojemném příběhu Iana Balina se na internetu rovněž objevila také alternativní verze jeho příběhu. Podle některých byl hackerský útok zinscenovaný samotným Balinem a to z jednoho prostého důvodu – chtěl se zbavit povinnosti platit daně.

Hackerský útok totiž přišel v příhodnou dobu před 17. dubnem, kdy se ve Spojených státech podává daňové přiznání. Zisky z obchodování s kryptoměnami se totiž v USA musí danit. Ztráta 2 milionů dolarů by tak pro Balina byla požehnáním v případě, že by si peníze ukradl sám. Nebylo by to poprvé, kdy se obchodník s kryptoměnami sám okradl, aby nemusel platit daně. Tuto verzi ovšem Balin rezolutně odmítl.

Balina s hledáním útočníka začal okamžitě

Jestli je pravdivá první nebo druhá verze, o tom rozhodne až policie. První verzi nicméně nahrává také fakt, že Balin si o nějaký hackerský útok vyloženě koledoval svým neopatrným zveřejňováním svého majetku a svých zisků. Otázkou je, zda by se i při vyšší opatrnosti tomuto útoku vyhnul.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Kapitoly článku