Lamborghini končí se spalovacími motory. Od příštího roku budou už jen v elektrice

malusi msomi lamborghini hurracan unsplash

Mnohé značky postupně ohlašují své plány na plynulý přechod k elektromobilům s různými cíli v horizontu let či desetiletí. Lamborghini to nyní vzalo zkrátka a oznámilo, že od příštího roku už nebude uvádět nové modely se spalovacími motory, ale bude se specializovat čistě na elektromobily. Generální ředitel automobilky Stephan Winkelmann zároveň potvrdil, že první ryze elektrický model Lamborghini bude čtyřdveřový.

colin lloyd lamborghini urus unsplash
Elektrifikace se nevyhne ani modelu Urus

Italská prémiová značka elektrický pohon pro své supersporty delší dobu odmítala. Postupem času se ale ukázalo, že ani pro sportovní vozidla není elektřina problém. Důkazem může být Rimac s modelem Nevara, Tesla Roadster nebo Volkswagen ID.R, který pokořil několik rekordů. V loňském roce přišel první zvrat a Lamborghini oznámilo, že první čistě elektrický model můžeme očekávat v druhé polovině dekády.

Nyní Winkelmann oznámil, že Lamborghini od příštího roku začne představovat pouze hybridy, plug-in hybridy a později také čistě bateriové elektromobily. První ryze elektrické Lamborghini bude mít čtveřici dveří a bude se jednat o vůz pro každodenní použití, nyní se ale veškeré soustředění firmy upíná k novým hybridům.

tesla roadster 2022
Tesla Roadster byl jedním z prvních sportovních elektromobilů, nyní se čeká na jeho druhou generaci

Generální ředitel zároveň také odhalil plány na představení jednotlivých vozů. V příštím roce bychom se měli dočkat modelu Aventador Hybrid, o rok později přijde Urus Plug-in Hybrid a v roce 2025 Huracán Hybrid. Čistě elektrický model zatím nemá označení a očekávat jej můžeme zhruba v roce 2028. V následujících několika letech nám tedy Lamborghini naservíruje čtyři nové modely a žádný z nich nebude mít klasický spalovací motor. Časy se opravdu mění.

Autor článku
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit v bikeparcích a trailcentrech na svém kole nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a moc rád cestuji.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku