TOPlist

Kouzla s hmotností: věděli jste, že na severním pólu budete vážit více než na rovníku?

vaha hmotnost gravitace

Většina lidí předpokládá, že při měření hmotnosti nehraje roli to, v jaké zemi se nacházíte. Faktem ovšem je, že když si na váhu stoupnete na severu Finska, ukáže se vám o něco vyšší číslo, než stejně těžkému kamarádovi v rovníkové Africe.

Různá místa na Zemi totiž disponují jinou mírou gravitace. Je to dáno nepravidelným tvarem Země i různým působením odstředivé síly. Výzkumníci z Curtin University v australském Perthu dokonce vypracovali mapu, která ukazuje hodnoty pro různá místa na Zemi. To je v praxi důležité při projektování velkých staveb, jako jsou třeba přehrady.

Ozdravný pobyt na rovníku?

Nadpis je samozřejmě trochu nadsázkou, vaše hmotnost reálně zůstává stejná, nehledě na vaši aktuální polohu. Protože je Země na pólech lehce „splácnutá“, jste tam o něco blíže jejímu jádru – gravitace zde tedy působí silněji. Na rovníku jste oproti tomu od zemského jádra vzdáleni víc, a navíc zde silněji působí odstředivá síla, která vás zjednodušeně řečeno nadlehčuje.

hmotnost na zemi mapa
Gravitační mapa zachycují oblast okolo Mount Everestu (Zdroj: GGMplus/Curtin University)

Když sečteme dva výše zmíněné jevy, zjistíme, že rozdíl mezi hmotností naměřenou na pólech a na rovníku je asi půl procenta. Pokud tedy při expedici na severní pól na váze zjistíte hmotnost 100 kg, stačí se jet ohřát do rovníkové Afriky a hned se na displeji váhy ukáže pouhých 99,5 kg!

Dalšího „odlehčení“ by bylo možné teoreticky dosáhnout také vystoupáním na vysokou horu. Rozdíl je ovšem v tomto případě mnohem menší než při přesunech mezi póly a rovníkem.

Pokud vás toto téma zajímá na odbornější úrovni, doporučujeme například web Cornell University.

Autor článku Tomáš Krompolc
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Kapitoly článku