Domů » Bleskovky » Konec pavouků na telefonech? Japonská technologie umí opravit displej přiložením prstu

Konec pavouků na telefonech? Japonská technologie umí opravit displej přiložením prstu

Přestože jsou krycí skla displejů každým rokem odolnější, stačí se rozhlédnout kolem sebe a uvidíte velkou spoustu lidí, v jejichž rukách se nachází smartphone ozdobený „pavoukem“ na přední straně. Pád na tvrdou zem zkrátka žádnému sklu nesvědčí, řešením by však mohl být nejnovější objev, který učinili výzkumníci z tokijské univerzity.

Vědci pod vedením profesora Takuza Aidy přišli na nový druh skla vyrobeného z materiálu nazvaného „polyether-thioures“, což je lehký polymer, který dokáže sám sebe opravit pouhým přiložením ruky za pokojové teploty. Obvykle jsou podobné případy samouzdravování možné za vysokých teplot okolo 100°C.

Konec škrábancům! Motorola si patentovala displej, který se sám zahojí

Na objev se přišlo vcelku náhodou, učinil jej vysokoškolský student Yo Yanagisawa, který při svém bádání přišel na to, že hrany polymeru dokáží držet při sobě po pouhém přidržení rukou. Spojení bylo dosaženo za 30 vteřin při teplotě 21° C. Původně tak zamýšlel tuto funkci využít jako lepidlo, zřejmě však tento materiál čeká světlejší budoucnost.

Technologie, která je popsána v prestižním magazínu Science, si vysloužila u odborné veřejnosti obdiv, otázkou však je, jaké se u tohoto polymeru objeví „ale“, například jeho chování při velmi vysokých teplotách.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

6 komentářů

 1. To je boží nadpis:

  „Japonský technologie umí vyléčit displej přiložením prstu“

  – japonský technologie? Jste pražák?
  – vyléčit displej? Copak může být displej nemocný?
  – přiložením prstu? Jako že ho přiložím jako třeba na čtečku otisků? A displej se vyléčí? Pomocí japonský technologie? :D :D

  • Tohle ti za chvilku Karasek smazne, tohle nema rad. ted apardon, to vlastne ten tajemny robot.

  • Jakub Karásek

   Omlouvám se za chybu v nadpise, měnil jsem jej na poslední chvíli a vloudil se šotek. Opraveno, díky za upozornění

  • Tyhle komenty nemám rád a proč? PROTOŽE K*RVA NEJSME NA SERVERU O ČESKÉM JAZYCE ale o TELEFONECH!!! Ano mělo by to mít nějakou formu a pravopis, ale diskuze by měly být o NOSNÉ INFORMACI ne o slohu!!! Takže k té informaci… zní to zajímavě, ale všichni víme jak to je s těmi novými technologiemi… zvlášť články o NOVÝCH AKUMULÁTORECH jsou v tomto odvětví naprosto legendární :-D

 2. Tyto „japonský technologie“ budou na trhu uvedeny asi tak rychle, jako baterie co dokáže napájet běžný smartphone celý týden a bude mnohem bezpečnější.
  Toho už jsem četl dost a dost, ale reálné nasazení nikde.

 3. Marek Studnicka

  Jistě zajímavý objev,ale Bůh Ví,jestli se toho vůbec dožijeme

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).