TOPlist

Konec pavouků na telefonech? Japonská technologie umí opravit displej přiložením prstu

Přestože jsou krycí skla displejů každým rokem odolnější, stačí se rozhlédnout kolem sebe a uvidíte velkou spoustu lidí, v jejichž rukách se nachází smartphone ozdobený „pavoukem“ na přední straně. Pád na tvrdou zem zkrátka žádnému sklu nesvědčí, řešením by však mohl být nejnovější objev, který učinili výzkumníci z tokijské univerzity.

Vědci pod vedením profesora Takuza Aidy přišli na nový druh skla vyrobeného z materiálu nazvaného „polyether-thioures“, což je lehký polymer, který dokáže sám sebe opravit pouhým přiložením ruky za pokojové teploty. Obvykle jsou podobné případy samouzdravování možné za vysokých teplot okolo 100°C.







Nepřehlédněte

Konec škrábancům! Motorola si patentovala displej, který se sám zahojí

Na objev se přišlo vcelku náhodou, učinil jej vysokoškolský student Yo Yanagisawa, který při svém bádání přišel na to, že hrany polymeru dokáží držet při sobě po pouhém přidržení rukou. Spojení bylo dosaženo za 30 vteřin při teplotě 21° C. Původně tak zamýšlel tuto funkci využít jako lepidlo, zřejmě však tento materiál čeká světlejší budoucnost.

Technologie, která je popsána v prestižním magazínu Science, si vysloužila u odborné veřejnosti obdiv, otázkou však je, jaké se u tohoto polymeru objeví „ale“, například jeho chování při velmi vysokých teplotách.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích.

Kapitoly článku