Domů » Články » Kolem Bitcoinu je neustále rušno: jaké jsou vyhlídky do budoucna?

Kolem Bitcoinu je neustále rušno: jaké jsou vyhlídky do budoucna?

Aktuální cena jednoho Bitcoinu je 144 000 korun. Přitom ještě v prosinci loňského roku byla hodnota na úrovni 444 000 korun. Podobný cyklus tu již byl v minulosti.

Propad hodnoty v roce 2011

V červnu 2011 dosáhla hodnota Bitcoinu 30 dolarů, tedy 665 korun (přepočteno na dnešní kurz dolaru). Během dalších 5 měsíců pak cena spadla až na 2 dolary, tedy 44 korun. Trvalo to celých 20 měsíců, než se cena vrátila na 30 dolarů. Konkrétně se tak stalo na 23. února 2013. Někomu by se to mohlo zdát jako dlouhá doba a možná by i ztratil zájem o takovou investici. Na druhou stranu, investorům, kteří si koupili Bitcoiny v Listopadu 2011 za cenu 2 dolarů, vzrostla investice o téměř 1400 procent.

Bitcoin
Propad hodnoty v roce 2011

Otázkou je, zda se něco podobného děje i dnes. To bohužel nelze říct s jistotou. Co naopak lze říct s jistotou je fakt, že kryptoměny jsou velmi nestálé a riskantní.

Co způsobuje pokles Bitcoinu?

V současnosti čelí kryptoměny přísnějšímu dohledu z řad některých vlád a centrálních bank, což oslabuje jejich hodnotu. Nezáleží na tom, zda je o regulace, zdanění obchodů, vyšší zdanění zisků, či dokonce úplný zákaz obchodování s Bitcoinem v dané zemi. Vždy to snižuje poptávku a oslabuje hodnotu. Nemluvě o zákazu reklam na kryptoměny ze strany Facebooku a Twitteru.

Ruský bloger zbohatl na kryptoměnách. Nyní je po smrti

Jako další faktor lze uvést hackerský útok na Korejskou burzu Coinrail. To sice není největší burza, ale kdykoliv se objeví zpráva o tom, že byla některá burza napadena, vyvolá to v investorech strach. S tím souvisejí i zprávy o napadení elektronických peněženek a vykradení účtů. Takové zprávy rovněž ovlivní rozhodování potenciálních a stávajících investorů. Poptávka po měně následně klesá a tím klesá i hodnota měny.

btccrash

Bitcoin se stále ještě celkem „mladá“ měna. Podobné výkyvy jsou tedy zcela normální. V roce 2017 zaznamenal trh 6 větších poklesů ceny Bitcoinu, ale vždy se hodnota zase vyrovnala. Při každém poklesu byl pak Bitcoin označen za „bublinu“, která praskla a investoři tak přišli o své peníze. Nicméně takové zprávy hodnotě také nepřidají, spíše naopak.

Vzhledem k tomu, že celý trh kryptoměn je stále ve své rané fázi, nelze říct, která měna upadne v zapomnění a která se vyšplhá až do astronomických hodnot. Stále ale platí, že čím větší zájem o danou měnu bude, tím vyšší bude její hodnota.

Jaká bude hodnota Bitcoinu na konci roku 2018?

To bohužel nikdo neví a ani vědět nemůže. Hodnota Bitcoinu závisí na mnoha faktorech, nejvíce na zájmu investorů. Na internetu jsou pochopitelně k vidění nejrůznější predikce, ale mnohdy se liší i o 10 000 dolarů. Nehledě na to, že predikce se mění téměř každý den. Jedna stránka předpovídá pád Bitcoinu na hodnotu 3000 dolarů (66 000 korun), druhá je optimistická a předpovídá nárůst na 15 000 dolarů (332 000 korun). V jeden den můžete zjistit, že cena Bitcoinu bude na konci týdne 8 000 dolarů (177 000 korun) a druhý den je vše jinak.

btc2018
Hodnota Bitcoinu v roce 2018

Osobně si myslím, že hodnota Bitcoinu může v budoucnu dosáhnout několika desítek tisíc dolarů, možná i přes 100 000 dolarů (2 216 000 korun). Důležité je, aby byl o Bitcoin zájem, aby přibývala místa, na nichž se dá Bitcoinem platit a aby se vlády nesnažily o regulaci a přehnanou kontrolu této kroptoměny.

V případě, že uvažujete o investici do některé kryptoměny, mějte na paměti, že je lepší investovat pouze takovou částku, o kterou můžete přijít.

Tomáš Ondříšek

Ekonom a příznivec nových technologií, mobilních telefonů, tabletů a zařízení 2v1. Skalní fanoušek systému Windows a společnosti Microsoft. Nadšený fotograf detailů a nočních snímků. Odpůrce bloatwaru, nefunkčního multitaskingu, nekvalitního zpracování a keynesiánství.

5 komentářů

  1. No ono bude stačit, když budou státy rušit hotovst….přijdou daně z úspor, záporné úroky a podobně…už teď centrální bankéři okrádají držitele měn řízenou inflací. To vše bude tlačit lidi do alternativ. A tou je krypto.

  2. Kto chcel na tom uz zarobil :-)

  3. Kryptomeny maju realnu hodnotu zapornu na kolko spotrebuvavaju obrovske kvantum elektriky. Neviem si predstavit kolko zbytocnej energie by sa minulo pri tychto neoptimalizovanych algoritmoch ak by sa kryptomeny pouzival ako primarne platidlo. Hodnota je len meny je len iluzia za ktoru su ochotny zaplatit.

    • A už je to tu zas.. papírové peníze v tvojí peněžence také mají „zápornou hodnotu“, a možná mnohem větší… Víš kolik elektriky se spálilo než se vytiskli? Lesy, které pokáceli.. A všechny ty banky a jejich počítače, které jsou k jejich likviditě potřeba? A pokladny ve všech obchodech o jejich úschovu? Ještě k tomu připočítej závislost české měny na vládě, ČNB a politické a hospodářské situaci ve světě a vysněná papírová měna CZK je na světě xD Tyhle úvahy je dobré brát i z druhé strany než jen „výpočet SHA-2 stojí elektřinu“ ;-)

    • V tom případě je všechno jenom iluze. Pac všechno má jenom takovou hodnotu kolik je člověk ochotny zaplatit ;)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).