Domů » Bleskovky » Klasická nabíječka vs. Quick Charge 2.0 od Qualcommu: Jak výrazný je rozdíl?

Klasická nabíječka vs. Quick Charge 2.0 od Qualcommu: Jak výrazný je rozdíl?

Qualcomm zveřejnil video, které ukazuje praktický přínos vlastní technologie Quick Charge 2.0 zajišťující rychlejší nabíjení chytrých zařízení. Provedl pokus se třemi exempláři Nexusu 6 (recenze), které obsahují akumulátor o kapacitě 3 200 mAh a podporují výše uvedený standard. Jeden byl nabíjen běžnou nabíječkou s parametry 5V/1A, druhý o něco výkonnější s parametry 5V/2A a třetí adaptérem využívajícím výše zmiňované technologie, který vede proud o výši až 3A. 

Rozdíly jsou znatelné takřka okamžitě, již po dvaceti minutách činí jednotlivé hodnoty 10, 17 a 26 % úrovně nabití a po dvojnásobné době tato čísla rostou na 22, 32 a 50 procent nabití. Vzhledem ke skutečnosti, že mnohé high-endové smartphony sotva dosahují na plný den výdrže, je rychlodobíjení doopravdy užitečnou vlastností. Je nutné mít telefon a adaptér podporující tento standard a pokud je tato podmínka splněna, nezáleží na tom, jaká značka jednotlivé položky vyrobila.

Alternativou jsou nabíječky s obdobnými parametry, kdy sice nejspíše nedosáhnete až tak vysokých rychlostí dobíjení, měli byste se k nim ale přiblížit. Qualcomm není jedinný, kdo disponuje technologií pro rychlé nabíjení, u nedávno testovaných smartphonů Oppo N3 (recenze) a Oppo R5 (recenze) najdeme technologii VOOC, se kterou lze rovněž dosáhnout velmi slušných výsledků.

-
Oppo u svých nových modelů také nabízí rychlé dobíjení VOOC

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

8 komentářů

 1. Jakub Randák

  Zrovna oppa mají to nabíjení ještě rychlejší. Jejich nabíječky telefon nabíjí proudem 4,5 A.

 2. Z uvedeného mám chápat, že součástí Nexus 6 balení je 3A adaptér? To je docela zajímavé.

 3. S6 za 10 minút nabije mobil na 40 percent. Vraj… Čo je opäť iná liga…

 4. kjkszpj (neregistrovaný)

  To by ma zaujímalo, či sa takéto rýchle nabíjanie neprejaví negatívne na životnosti batérie. Čo si pamätám, tak čím rýchlejšie nabíjanie, tým škdolivejšie pre batériu. Ale možno je vývoj už ďalej a neškodí im to, ktovie…

  • Fore (neregistrovaný)

   Nějaký negativní efekt to mít určitě bude…a řekl bych že životnost bude tím hlavním.

  • Dan (neregistrovaný)

   Bohužel je to tak, čím rychleji se baterie nabíjí, tím více se znehodnocuje, údajně je také důležité, aby baterie neklesla pod 30% nabití atd. atd…

 5. Rezza (neregistrovaný)

  Dá se vůbec někde rozumně pořídit? Viděl jsem zatím jen na Amazonu v prodeji jen od Motoroly…

 6. Hans (neregistrovaný)

  Umí to i můj Galaxy note 4 s exynosm,ale ten na to jde ještě jinak- nabíjí baterii při 9V a 2 A.50 % kapacity nabije za 30 min.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).