TOPlist

Kdy vyjde MacBook s dotykovým displejem? Apple v tom má jasno

iPad s dotykovým displejem
  • Dočkáme se někdy dotykového MacBooku?
  • Apple prozatím jasně odkazuje na MacBook jako počítač a iPad jako dotykové zařízení
  • Spekulace od renomovaných leakerů však uvádějí, že se Apple zamýšlí i nad touto možností

Nové iPady Air (2024) a Pro (2024) jsou konečně venku, dnes se začínají prodávat. Novináři z Ameriky, kteří mají možnost produkty již nějakou dobu testovat, si stěžují na limitace operačního systému iPadOS ve srovnání s macOS. Znovu tak mnohým vyvstává důležitá otázka: kdy dorazí MacBook s dotykovou obrazovkou?

Apple: iPad je dotykový, Mac ne

Předně k iPadOS. Jde o systém navržený pro ovládání prsty, stylusem, ale i klávesnicí s trackpadem. Na běžnou agendu, na kterou využíváte MacBook, se tak iPad s tímto systémem hodí o poznání lépe než iPhone. Nicméně iPadOS stále vychází z iOS, tudíž mnoho věcí logicky nemůže přejímat z laptopů.Počítač MacBook Air s procesorem M2 v rukou šéfredaktora SMARTmanie Jirky HrmyNepřehlédněte

Peklo zamrzlo? Příští MacBooky by mohly mít dotykové displeje

Nabízí se tedy otázka, zdali je v plánu cosi jako MacBook s dotykovým displejem, který by uspokojil fanoušky iPadu a macOS. Apple je však v této otázce neoblomný. Již od první generace iPadu Pro si trvá na svém. Situaci pro The Wall Street Journal okomentoval Tom Boger, který v Applu zastává funkci viceprezidenta pro marketing iPadů a Maců:

„Nevnímáme je [iPad a Mac] jako konkurenční zařízení. Vnímáme je jako doplňková zařízení, která se navzájem doplňují. iPad byl vždycky zařízením určeným především pro dotykové ovládání, zatímco Mac je určen pro nepřímou manipulaci [klávesnice a trackpad].“

Nikdy neříkej nikdy…

Na závěr rozhovoru se redaktorka WSJ Bogera zeptala, jestli Apple na dotykovou obrazovku u Maců někdy změní názor. Ten odvětil, že rozhodně nemůže potvrdit, že by Apple nikdy neměnil názor.

Zatím je Apple ohledně dotykových počítačů pevný v přesvědčení. Nicméně Mark Gurman z agentury Bloomberg již na konci loňského roku avizoval, že cupertinský gigant pracuje na MacBooku Pro s dotykovou obrazovkou. „Inovovaný MacBook Pro si zachovává tradiční design notebooku, který zahrnuje standardní trackpad a klávesnici. Rozdíl je ovšem v tom, že obrazovka bude podporovat dotykový vstup a gesta – stejně jako iPhone a iPad,“ napsal tehdy.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku