TOPlist

K Zemi míří asteroid, o kterém ještě včera nikdo nevěděl. Půjde o jeden z nejtěsnějších průletů v historii

asteroid pixabay
  • Už tento čtvrtek proletí nebezpečně blízko Země asteroid
  • Vesmírný kámen o průměru asi 8 metrů prý mine zeměkouli o 3 500 kilometrů
  • Kdyby se těleso této velikosti střetlo s naší planetou, nezpůsobilo by žádné velké škody

Čas od času kolem naší planety proletí vesmírné těleso, někdy jej dokonce stáhne její gravitační pole a doletí až na zemský povrch. Naposledy třeba v roce 2013 v ruském Čeljabinsku. A podobný vesmírný úkaz budeme moci sledovat již tento čtvrtek večer.

K Zemi míří asteroid, přesněji planetka, o průměru 3,7 až 8,2 metru, takže asi jako dospělá žirafa. Vesmírné těleso se oficiálně jmenuje 2023 BU a objeveno bylo teprve 22. ledna 2023 ukrajinským amatérským astronomem Gennadijem Borisovem. Vědci dokáží s přesností říct, že těleso naši planetu mine o 3 500 kilometrů. Pro představu: družice pro GPS poletují ve vzdálenosti cca 20 200 kilometrů od Země.

asteroid bu 2023 the watchers

K astronomicky významné události dojde ve čtvrtek 26. ledna, konkrétně ve 22:17 našeho času, a půjde o čtvrtý nejbližší průlet nebeského tělesa kolem Země v historii sledování. Napsal o tom server The Watchers, který zároveň doplnil snímek předpokládané trajektorie. Průlet budeme moci živě sledovat na webu Virtual Telescope.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku