K Zemi míří asteroid, o kterém ještě včera nikdo nevěděl. Půjde o jeden z nejtěsnějších průletů v historii

asteroid pixabay
  • Už tento čtvrtek proletí nebezpečně blízko Země asteroid
  • Vesmírný kámen o průměru asi 8 metrů prý mine zeměkouli o 3 500 kilometrů
  • Kdyby se těleso této velikosti střetlo s naší planetou, nezpůsobilo by žádné velké škody

Čas od času kolem naší planety proletí vesmírné těleso, někdy jej dokonce stáhne její gravitační pole a doletí až na zemský povrch. Naposledy třeba v roce 2013 v ruském Čeljabinsku. A podobný vesmírný úkaz budeme moci sledovat již tento čtvrtek večer.

K Zemi míří asteroid, přesněji planetka, o průměru 3,7 až 8,2 metru, takže asi jako dospělá žirafa. Vesmírné těleso se oficiálně jmenuje 2023 BU a objeveno bylo teprve 22. ledna 2023 ukrajinským amatérským astronomem Gennadijem Borisovem. Vědci dokáží s přesností říct, že těleso naši planetu mine o 3 500 kilometrů. Pro představu: družice pro GPS poletují ve vzdálenosti cca 20 200 kilometrů od Země.

asteroid bu 2023 the watchers

K astronomicky významné události dojde ve čtvrtek 26. ledna, konkrétně ve 22:17 našeho času, a půjde o čtvrtý nejbližší průlet nebeského tělesa kolem Země v historii sledování. Napsal o tom server The Watchers, který zároveň doplnil snímek předpokládané trajektorie. Průlet budeme moci živě sledovat na webu Virtual Telescope.

Autor článku
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku