K telefonům patří tarify, v Čechách a na Moravě dvojnásob

SmartMania.cz zahajuje spolupráci s portálem Tarifon.cz. Připravujeme aktuální zpravodajství o mobilních tarifech a operátorech a rozhodně se máte na co těšit.

Průměrný uživatel mobilního telefonu utratí za volání, textové zprávy a mobilní internet mnohonásobně víc než za samotný přístroj. Platí to nejen pro uživatele levnějších telefonů, kteří sice méně nevolají, zato čerpají drahé základní tarify s vysokou minutou cenou hovoru nebo internetu. Voláme možná nejdráž v Evropě, jak ukazují srovnání OECD a  dokonce také Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ).

SmartMania.cz proto od března zahajuje spolupráci s autory serveru Tarifon.cz, kteří se specializují na analýzu cen telekomunikačních tarifů a provozují stejnojmenný portál pro vyhledání nejvýhodnějšího mobilního či jiného telekomunikačního tarifu prostřednictvím oficiálních cenových kalkulátorů. Tarifon.cz poskytuje komplexní přehledy o cenách na trhu včetně systémových údajů o cenách spotřebitelských košů u všech mobilních operátorů. Není zde pro operátory, ale pro jejich zákazníky, i když s operátory spolupracovat musí.

 

Informace od Tarifonu.cz budou o to zajímavější a důležitější, že český telekomunikační trh projde v letošním a příštím roce nejspíš změnami s výraznými dopady na peněženky spotřebitelů. Cenami předplacených karet zamával již na konci minulého roku BLESKmobil, nejjednodušší virtuální operátor O2, díky němuž spadly ceny volání z předplacenek z obvyklých 5 – 7 Kč na 2,5 Kč/min. O český trh nyní usiluje i finanční skupina PPF a čekáme na výsledek aukce kmitočtů LTE, který by mohl přivést na trh 4. operátora s agresivní cenovou politikou. Množí se oznámení o dalších virtuálních mobilních operátorech jako Tesco Mobile ČR a GTS Czech v síti T-Mobile nebo UPC v síti Vodafone, ambice mají i operátoři pro volání po internetu Odorik nebo Voocall – nejde-li pouze o levný marketing. Ačkoliv se nedá očekávat, že by stávající operátoři virtuálním přepustili větší část trhu než 10 až 20%, množství různých tarifů na výběr nepochybně vzroste a s ním i důležitost cenového zpravodajství pro naše čtenáře.

Specialisté Tarifonu budou na stránky SmartManie přinášet aktuální články o nových cenách a produktových změnách tarifů a dění kolem operátorů. Dalším obsahem spolupráce SmartManie s Tarifonem budou seriály obecnější povahy zahrnující například témata jak získat optimální tarif bez handrkování s operátorem, jak přenést číslo k novému operátorovi s lepším tarifem nebo proč nevolat jen z mobilního telefonu, ale doma nebo v kanceláři se spolehnout na levnější a bezproblémový způsob volání po internetu. Na stránkách SmartManie naleznete od dubna také jednoduchý a spolehlivý nástroj Tarifonu pro ověření, zda máte výhodnější tarif než je aktuální nabídka včetně akčních tarifů.

Spolehlivost a kompetenci lidí z Tarifonu.cz dokládá akreditace ČTÚ, který konečně loni rozhodl, že nebude vytvářet vlastní cenové kalkulátory běžné jinde ve světě (a po kterých volala veřejnost a už i politici), ale připraví po vzoru jiných evropských zemí akreditační kritéria pro soukromé subjekty. Ty pak tuto službu poskytnou veřejnosti za ČTÚ. Akreditace cenových kalkulaček je poměrně náročný proces a splnění kritérií ČTÚ představuje dobrý test a určitou záruku, že provozovatel poskytuje solidní službu. I když dosavadní zkušenosti veřejnosti s ČTÚ nejsou nejlepší, i tam se situace pomalu mění a spolupráce soukromého subjektu se státní organizací je rozumnou, i když dlouhou cestou jak dosáhnout nápravy pokřiveného českého telekomunikačního trhu s jeho předraženými mobilními tarify. 

 

Osou tarifů a telekomunikačních služeb, o kterých budeme nově psát, bude soukromé využití mobilního telefonu jednotlivci a domácnostmi, občas zabrousíme také mezi služby určené pro podnikatele a malé firmy. Je to logické nejen proto, že obě skupiny uživatelů patří mezi uživatele nejvíce ohrožené vysokými cenami a je jich nejvyšší počet. U obou lze provádět užitečná zobecnění a automatizovat výpočty cen, zatímco střední a velké firmy nebo státní správa mají a pochopitelně budou mít i v budoucnu individuální ceny s projektovým přístupem k tvorbě cen i služeb daným počtem uživatelů a vyjednávací silou velké firmy nebo organizace.

Přáli bychom si, abyste byli s novou rubrikou a aktuálními informacemi o cenách, tarifech a operátorech spokojeni. Napište nám, která témata vás speciálně zajímají a my se na ně budeme snažit reagovat analýzou, článkem nebo bleskovkou.

Autor článku
Michal Javůrek
Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku