Jolla: První smartphone se systémem Sailfish bude stát 399 EUR

Na konci listopadu loňského roku představila společnost Jolla vlastní operační systém pro mobilní zařízení, tablety a televize s názvem Sailfish. Jolla je finská společnost, kterou založili bývalí zaměstnanci Nokie, jež se podíleli například na systému MeeGo, který Nokia také zařízla. Nyní to Jolla zkouší na vlastní triko a představuje i první smartphone, který bude osedlaný právě systémem Sailfish. Ten si díky speciální vrstvě poradí s emulací aplikací z Androidu a zároveň má nabídnout opravdový multitasking.


Ukázka z prostředí systému Sailfish

Nový smartphone od Jolly nabídne 4,5″ displej (rozlišení nebylo zmíněno, ale tipujeme qHD), dvoujádrový procesor od Qualcommu s blíže nespecifikovanou frekvencí, 8Mpx fotoaparát s přisvětlovací diodou, 16GB vnitřní úložiště a slot na microSD karty. Na vybraných trzích bude k dispozici varianta s podporou LTE sítí.

   
Zadní barevné kryty jsou odnímatelné a půjde je vyměňovat

Přesný termín uvedení na trh není v tuto chvíli znám, prozatím se hovoří o datu „v průběhu tohoto roku“, což je hodně obecné vyjádření, nicméně mi v redakci tipujeme, že bychom se mohli dočkat na přelomu října a listopadu. Design telefonu je poměrně zdařilý, nápaditě vypadají zejména barevná záda.

Participate. Contribute. Join the Tribe!

Odvážná je také cena – Jolla si za smartphone bude účovat 399 EUR, což je zhruba 12 700 Kč včetně DPH. Za tuto částku seženete podstatně lépe vybavené telefony s Androidem či Windows Phone. I tak ale společnosti držíme palce a jsme zvědaví na další novinky z jejich kuchyně.

Autor článku
Michal Javůrek
Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku