JDI představilo extrémně úsporný displej pro chytré hodinky

Na současném trhu je k dispozici nespočet chytrých náramků a hodinek, nicméně všechny trápí jeden výrazný nedostatek. Titěrné útroby jednoduše nedovolí integraci dostatečně velkého akumulátoru, z čehož plyne krajně limitující výdrž, kterou počítáme na desítky hodin. Možné řešení nedávno oznámilo sdružení JDI (Japan Display Inc.), které odprezentovalo novou generaci nízkoenergetického panelu pro nositelnou elektroniku. Kruhový displej je schopný zobrazit 320 x 300 obrazových bodů a jeho průměr činí 1,34 palce (3,4 cm).

 

Jeho největším kladem je ovšem energetická náročnost, jež v porovnání s klasickými LCD panely tvoří pouze 0,5 procenta. Za vším stojí nová generace reflexní technologie, která nevyžaduje podsvícení. Místo toho se spoléhá na okolní osvětlení, což dává tušit vynikající pozorovací výsledky na přímém slunečním světle. První vzorky těchto panelů mají výrobci elektroniky obdržet již v březnu. Sériová výroba se má rozběhnout červenci a podle prvních odhadů se první produkty objeví ještě na sklonku letošního roku.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

7 komentářů

 1. Bedas (neregistrovaný)

  Znamená to, že po tmě na tom uvidím velký kulový? :)

  • Velda (neregistrovaný)

   Ne znamená to, že to bude fungovat na Sluníčku jako perfektní zrcátko ;-)

   Autoři si asi popletní reflexivní, ale transreflexivní. že ví autoři kulové o tom, o čem píšou, to už jsme si asi zvykli, ale přeložit „transreflexive“ -> „reflexivní“ je fakt kumšt. :-)

  • vojtausti (neregistrovaný)

   Pravděpodobně do bude fungovat jako u klasických digitálek. Stisknutím tlačítka se aktivuje na X vteřin poosvětlení. Řekl bych, téměř ideální řešení.

 2. zrcadlo (neregistrovaný)

  Z originální zprávy: „Rather than typical transflective LCDs, reflective designs do not require a back-light, which is responsible for most of a LCD display’s energy consumption. Instead, it relies on ambient light and should provide excellent colors in bright conditions, even outdoors. However, this type of display performs poorly in low light conditions.“ Kde vidí Velda špatný překlad?

  • uni (neregistrovaný)

   No ono už tebou citované je špatně, transreflexivní je, že dopadne okolní světlo na odrazivou vrstvu a tím prosvítí údaje na LCD. Reflexní by značilo, že již LCD sámo o sobě odráží a tudíž bys nic neviděl. Samozřejmě se to dá kombinovat s vlastním zdrojem světla, aby sis prosvítil displej i za ostatních podmínek.

  • uni (neregistrovaný)

   Běžné LCD na našich telefonech pak okolní světlo pohlcují a vlastním zdrojem se pak vlastně snažíš přebít okolní světlo, aby jsi viděl. Což je energeticky náročné.

   Transreflexivní displeje pak nemají tak dobré barevné podání, zde vidím další rozpor ve zdroji „should provide excellent colors in bright conditions“ uf uf tedy, ale faktem je, jestli je to nějaký nový typ, může na tom být lépe než dosavadní displeje.

 3. kolemjdouci (neregistrovaný)

  Vydrz jiz dnes neni problem, pouze je potreba pohlednou na jine vyrobce, napriklad Garmin se svymi hodinkami Vivoactive a rada Fenix (akt. Fenix 3) nabidnou uplne jinou vydrz nez klasicke smartky a pritom pres jejich Connect IQ to umi statusy atd.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *