Domů » Bleskovky » Japan Display: Chystáme nejjemnější panel, sedm palců s rozlišením 2560 x 1600 px

Japan Display: Chystáme nejjemnější panel, sedm palců s rozlišením 2560 x 1600 px

Společnost Japan Displays patřící mezi největší výrobce LCD panelů na světě, odhalila několik novinek, které by měly přijít na trh během roku 2014. Nejzajímavějším prototypem je sedmipalcový displej, který nabídne rozlišení WQXGA, tedy 2560 x 1600 px. To v praxi znamená jemnost 432 ppi, což je jen o málo menší hodnota, než u těch nejlepších smartphonů (např. HTC One nabídne 468 ppi, Samsung Galaxy S4 441 ppi). Zajímavější porovnání je však v oblasti sedmipalcových tabletů, kde je na tom v tuto chvíli nejlépe Nexus 7 druhé generace (recenze) nabízející rozlišení 1920 x 1200 px a jemnost 323 ppi.

 

Rozdíl je tedy vskutku propastný, byť v praxi natolik znatelný nebude. Tím však výčet kladných vlastností chystaného sedmipalcového panelu nekončí; díky technologii WhiteMagic spotřebuje až o 60 % méně energie než standardní displeje, což se může velmi pozitivně podepsat na lepší výdrži baterie. První zařízení s touto obrazovkou by se na trhu měla objevit během roku 2014 a současně by také měly přijít první smartphony s rozlišením 1440 x 2560 px.

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

9 komentářů

 1. Spotřebuje o 60% energie méně a GPU spotřebuje o 50% energie více, díky nutnosti vykreslení více px…

  Takže k čemu to je?

  Co třeba udělat displej o 300 ppi s o 60% menší spotřebou?

  • Ale nespotřebuje, mobily a tablety s vysokým rozlišením mají vyšší výdrž, sice mají zároveň o něco silnější baterie, ale rozlišení má na výdrž téměř nulový vliv.

  • Tak on Japan display s touto technologiou dodáva aj displeje s nižším rozlíšením (HD, Full HD)

  • WTF (neregistrovaný)

   Samotne rozlišenie na spotrebu nemá vpliv, ale gpu sa pri takom rozlišeni oveľa viac zaťažuje GPU. Nehovoriac otom, že zariadenie s takýmto rozlíšením bude mať podpriemerný výkon.

 2. Fore (neregistrovaný)

  To jsou zase marketingové keci s tou spotřebou, ať ukážou s čím, kdy a jak a potom tomu možná uvěřím….

 3. Dawe (neregistrovaný)

  Tak on hlavně rozdíl mezi „smart zařízeními“ a třeba takovými notebooky je propastný. Kdybych měl na NTB tak jemný display jako má Nexus 7, tak se na něj nebojím podívat z blízka. Kéž by se někomu podařilo zase zvýšit focus ve vývoji technologií na NTB, monitory a další zobrazovače.

  Mobil sem Phablet tam, a na ostatní se kašle.

 4. A nepredstavilo nejaké Vivo nedávno nejaký smartphone s 500 a viac PPI?

 5. Vojta (neregistrovaný)

  Honba za pixely me uz doopravdy nebavi a je to uz dle meho zbytecne. Ale aby se primarne zamerili na spotrebu nebo kapacitu baterie to ne. co ja bych dal za chytry telefon s vydrzi 7 dnu :-(.

  • Japan Display bude asi tezko vylepsovat baterie. Od toho tu jsou jine spolecnosti.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).