TOPlist

Jak vydělat milion dolarů? Stačí jen pro Apple hacknout iPhone

Společnost Apple výrazně zvýšila odměnu pro ty, kteří naleznou zranitelná místa v iPhonech či počítačích Mac. Částka v současné době dosahuje astronomického jednoho milionu dolarů, což z ní s přehledem činí nejvyšší odměnu za nalezení softwarové chyby, alespoň co se předních technologických společností týče.

Suma narostla z původních 200 000 dolarů, program se navíc na podzim otevře všem výzkumníkům. Doposud se o vypsanou odměnu mohli ucházet pouze ti, kteří od Applu obdrželi speciální pozvánku. Technologický gigant z Cupertina spustí také speciální program zaměřený na počítače Mac, watchOS a Apple TV.

NepřehlédněteiPhone a tovární nastavení: jak na to bez ztráty dat?

Speciální vývojářské iPhony pro vybrané hackery

Vybraní lovci chyb od Applu dostanou speciální „vývojářská zařízení“. Tyto iPhony hackerům umožní hlouběji prozkoumat operační systém iOS. Například budou mít možnost pozastavit procesor a zjistit, co přesně se děje s daty načtenými v paměti. „Program se bude nazývat iOS Security Research Device. K jeho spuštění dojde v příštím roce,“ doplnil šéf bezpečnostního inženýrství Ivan Krstić.

Milion dolarů získají výzkumníci, kterým se podaří nabourat do jádra iOS, aniž by k tomu potřebovali jakoukoliv aktivitu ze strany uživatele. Poloviční odměnu pak obdrží ti, kteří naleznou síťový útok, opět bez nutnosti interakce ze strany uživatele. Získanou částku může úspěšný hacker navýšit o dalších 50 %, pokud chybu odhalí ještě před vydáním softwaru pro veřejnost.

Trh s hackerskými programy neustále roste

Navýšením odměn se Apple rozhodl bojovat proti stále rostoucímu soukromému trhu, na němž hackeři vládám prodávají informace o chybách za velmi vysoké částky. Cena za jediný program, který dokáže zranitelnosti v systému využít, může v některých případech vyrůst až na 1,5 milionů amerických dolarů. Podobným způsobem se prodají jeden až dva programy ročně.

Nepřehlédněte – Hacker kvůli odblokování iPhonů uplácel operátora

Apple si vlastní program velmi pochvaluje. Od roku 2016 se v rámci něj podařilo odhalit 50 vážných chyb.

Autor článku Marek Bartík
Marek Bartík
Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

Kapitoly článku