TOPlist

Jak naladit televizi ve vašem smartphonu ?

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

Myslíte si, že je nemožné sledovat televizní vysílání i ve vašem telefonu ? Video na mobilním telefonu prožívá opravdu obrovský boom a stále více se rozvíjí kupředu. Vše začalo tím, když Eurotel zhruba před rokem začal nabízet možnost stáhnout si do svého chytrého telefonu první mobilní videozprávy. O tomto zázraku informovala různá média a například i televize N@va ve svém zpravodajském deníků zveřejnila reportáž o této převratné vymoženosti. Doba se ale posunula o pěkný krok kupředu a dnes není problém sledovat na mobilním telefonu aktuální zprávy a dokonce i počasí.

 

První mobilní televize u nás
MeteoTV je první českou stanicí, která začala vysílat 24hodin denně živé zprávy o počasí. Tato televizní stanice využívá pro své vysílání právě datové sítě mobilních operátorů. O něco později spustila své vysílání přes datové sítě operátorů i Česká Televize, která přináší čerstvé zpravodajství 24hodin denně. Obě mobilní TV jsme vyzkoušeli a nyní se pojďme podívat, jak takové vysílání vypadá.

   

 

Jak bude zítra ? Co se děje ve světě ?
Na mobilní televizi můžete přes GPRS připojení pohodlně sledovat aktuální zprávy a nebo zjistit, jaké bude počasí. Televizní přenos probíhá pomocí  streamovaného videa, stačí tedy pouze zadat do Windows Media playeru příslušnou URL adresu a vyčkat několik sekund, než se telefon připojí a pak již můžete pohodlně sledovat televizní přenos.

Vysílání probíhá stejně, jako na klasické domácí televizi. Občas vidíte redaktora přednášet nové zprávy. Pokud se zrovna nevysílá, běží na televizi přehled různých událostí, který je doplněný hudbou. Nutno říci, že pokud se vysílá přímo ze studia, je zvuk redaktora velmi dobře slyšet a vám tak neunikne žádná důležitá informace. Pokud je však zobrazen textový přehled, je celkem velký problém dokázat přečíst texty drobným písmem, nadpisy a názvy témat jsou vidět celkem dobře, ale zbytek si bohužel nepřečtete.

  

Co se týče synchronizace videa a zvuku, tak během testu vše probíhalo v pořádku, zvuk byl sice o něco málo zpožděný, ale rozdíl je opravdu nepatrný. Při sledování zpravodajství jsem občas měl pocit, že se skutečně dívám na televizi, protože obraz je cekem v dobré kvalitě, ostatně o tom se můžete přesvědčit z obrázků. Jediný problém vidím ve čtení menších textů.

 

Jak televizi naladit ?
Sledování televizního vysílání jsme prováděli na Motorole MPx200 s OS Windows Mobile 2003. Stačí mít pouze správně nastaveny datové služby pro GPRS připojení na internet. Potom jen spustíte Windows Media player a zadáte příslušnou URL adresu:

ČT24live: http://ct1streaming.visual.cz/asx/ct24liveWL.asx

MeteoTV: http://www.meteotv.cz/meteotv.asx

Pak se již stačí jen připojit a pohodlně sledovat televizní přenos. Pokud si myslíte, že budete platit nemalé částky mobilním operátorům, pak vás mohu uklidnit, že zaplatíte pouze za datový přenos (pochopitelně s neomezeným datovým tarifem, jinak by vás to přišlo na pěkné peníze).

  

Zatím můžeme sledovat ,,pouze,, počasí a zpravodajství, ale už se těším, až se mobilní televize dostane na takovou úroveň, že vaše ratolesti budou moci například cestou v autě sledovat dětské kreslené seriály, až se budete moci podívat na oblíbený film na displeji telefonu. Mobilní televize nám jistě dokáže nabídnout mnoho a já pevně věřím, že si mezi uživateli získá svou popularitu.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku