- Vyzkoušeli jsme schopnosti fotoaparátu Vivo X90 Pro
- Jak fotí hlavní, jak portrétový fotoaparát a čím zaujmou bonusové funkce?
To, že Vivo X90 Pro patří k nejlepším fotomobilům na trhu, jsme si ukázali již v samostatné recenzi na konci února. Tentokrát jsme se však zaměřili primárně na hlavní 50,3Mpx fotoaparát s velikostí senzoru 1″ a sekundární portrétový fotoaparát s podobným rozlišením 50 Mpx.
Hlavní fotoaparát ve dne
Letošní vlajková loď Vivo X90 Pro přichází s částečně unikátním 1″ fotočipem Sony IMX989. Ten nabízí vysoké rozlišení 50,3 Mpx (8 192 × 6 144 pixelů), clonové číslo f/1.8 a také fázové ostření Dual Pixel, laserové ostření a optickou stabilizaci obrazu. Skutečně se jedná o jeden z technologicky nejsofistikovanějších fotoaparátů v mobilu. Zapomenout nesmíme ani na optiku od společnosti Zeiss.
V jednoduchosti lze říct, že hlavní náplní tohoto telefonu jsou snímky ve dne, za dobrého osvětlení, jak jsem již demonstroval v recenzi. Znamenitě ale pracuje i ve tmě, což si později předvedeme. Práce se světlem je totiž devizou velkého 1″ snímače. Snímky jsou komplexní, extrémně detailní, barevně velmi realistické a ani při horších světelných podmínkách se neobjevuje šum.
Zeiss nebo ne-Zeiss?
Aplikace nabízí fotorežim Zeiss, který si dává za cíl posílit barevnou věrnost fotografií. Osobně jsem tento režim během testování smartphonu Vivo používal téměř vždy, protože mi samozřejmě šlo o co nejvěrnější barvy.
Pro ilustraci toho, jak Zeiss režim pracuje, přikládám dvakrát trio fotografií, na kterých je patrný úbytek veselých a kontrastních barev ve chvíli, kdy je režim aktivní, a naopak vyšší kontrast po deaktivaci.
U některých fotek s vypnutým režimem Zeiss můžete mít pocit, že jsou barevně dynamičtější a tudíž líbivější. Záleží však na každém, jestli chce docílit fotek pěkných, anebo barevně věrných.
Hlavní fotoaparát v noci
Noční focení je určitě jednou ze specializací fotomobilu Vivo X90 Pro. V recenzi jsem již nastínil, že díky snímači s 1″ plochou dokáže fotoaparát na zádech posbírat více světla z okolí a rozprostřít ho do vaší kýžené fotografie. Výsledkem jsou nejen velmi přirozeně prosvětlené noční fotky, nýbrž i velice ostré detaily.
Tou nejlepší ukázkou je například snímek vozíku, který byl celý ve stínu zídky, podél které je zaparkován. Přesto jsou krásně patrné všechny detaily, včetně registrační značky či špíny na boku. Chválím i snahu nesaturovat všechny barvy do žluta či absenci prakticky jakéhokoliv šumu.
Bonusové fotorežimy: vyzkoušejte režim jídlo nebo úplněk
Kromě standardního focení nabízí Vivo X90 Pro několik speciálních zajímavých fotorežimů, které sice nevyužijte každý den, nicméně určitě stojí za zmínku:
- Vysoké rozlišení – umožňuje pořizovat snímky hlavním fotoaparátem s plným rozlišením 50,3 Mpx (ve výchozím stavu fotí 12,5 Mpx)
- Panorama – totální klasika, když chcete zachytit širokou krajinu, výhled či 360° fotku v interiéru
- Dokument Ultra HD – honosnější název pro běžný skener obsažený i v Google Lens
- Dlouhá expozice – ideální pro noční fotky dálnice osvětlené jen světlomety aut, pořídí totiž fotku s expozicí až 8 sekund, plus nabízí podrežimy jako noční graffiti, vodopády či ohňostroj
- Hvězdná obloha – de facto noční snímek oblohy, ve městě bohužel moc hvězd nenachytáte (plus nutno podotknout, že potřebujete hodně klidnou ruku, nebo stativ)
- Jídlo – režim na focení jídla, využívá bokeh efekt a podle mého názoru mírně zvyšuje dynamiku barev, samozřejmě na úkor přirozenosti
- Živé foto – telefon zachytí část dění před a po vyfocení a ve výsledku dokáže fotografii rozpohybovat, anebo z ní učinit GIF
Portrétní „teleobjektiv“
Kromě hlavní kamery nabízí zadní kruhový fotomodul Vivo X90 Pro ještě 50Mpx portrétní snímač. Ten disponuje clonovým číslem f/1.6, automatickým ostřením, optickou stabilizací a údajným 2× optickým přiblížením, jako by se jednalo o teleobjektiv. Ve skutečnosti optika v zoomu obsažena není, zoom vzniká ořezem velkého 50Mpx obrázku.
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 164,1 × 74,5 × 9,3 mm, hmotnost: 214,85 g, zvýšená odolnost: IP68
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.3, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4870 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
Důležitějším posláním tohoto fotoaparátu než přibližování je totiž pořizování portrétních snímků. A jde mu to výborně! Velkým překvapením není jen detailnost obličeje fotografované osoby, ale i kvalita bokeh efektu – a to jak ve dne, tak v noci. X90 Pro se bezpochyby řadí k nejlepším telefonům vhodným pro focení nočních portrétů.
Přímo ve fotoaplikaci si můžete ručně upravit clonu – podle toho, jak silný bokeh efekt si přejete. Nemusíte ale propadat panice, pokud focení portrétních snímků moc nerozumíte. Každou fotku pořízenou automatickým portrétním režimem můžete upravit ještě ex post.
Vyjma zmíněné dvojice 50Mpx fotoaparátů se na zádech nachází ještě 12Mpx širokoúhlý objektiv se záběrem 108°. Jeho kvalitám jsem se věnoval v recenzi, kromě více méně běžných širokoúhlých fotek umí totiž také makro.