Češi běžně mění svůj telefon každé 2 až 3 roky. Tempo výměny mobilů ale hodně zrychluje jejich nechtěné rozbití a často se také stává, že smartphone přestane fungovat jen krátce po uplynutí jeho záruční doby. Pokud jde o rozbití mobilu, nezbývá než investovat do odolného modelu smartphonu, speciálního krytu nebo pojištění. Existuje ale nějaké vodítko, podle kterého poznáme, jak je telefon připravený na každodenní intenzivní používání?
Doposud jsme se u smartphonů setkávali především s certifikací jejich odolnosti proti vniknutí cizích těles (myšleno především prachu, písku apod.) a vody či jiných kapalin. Jde o známou certifikaci s označením IP (z anglického ingress protection), která se skládá ze dvou číslic. Například z označení IP 67 můžete vyčíst, že je telefon zcela odolný proti prachu a vydrží i ponoření do vody – po dobu 30 minut v hloubce 1 metru.

A podobných kombinací IP XX certifikací můžeme u mobilů a elektroniky obecně vidět celou řadu. Bohužel, někteří výrobci sice prezentují svoje smartphony jako voděodolné, ale v návodu malým písmem stanovují velmi omezující podmínky, za kterých lze v případě proniknutí vlhkosti do telefonu uplatnit záruku.
Vysoce odolné telefony, určené do nejnáročnějších podmínek, bývají certifikovány podle některé z variant certifikace MIL-STD-810. Tvůrcem této certifikace je armáda Spojených států amerických a jejím smyslem je prokázat, že zařízení bude fungovat za určitých podmínek, stanovených metodami testování. Toto testování je velmi náročné a zahrnuje například i teplotní šoky, používání v různých nadmořských výškách a klimatických podmínkách, odolnost proti slunečnímu záření, vibracím či kyselinám.
I ze zjednodušeného výčtu testovacích kritérií je asi jasné, že certifikaci MIL-STD-810 pravděpodobně nezískají moderní tenké smartphony s bezrámečkovým designem a displejem téměř přes celou čelní stranu přístroje. Jde o telefony zaměřené výhradně na odolnost, které je podřízen design, výbava i výkonnostní parametry mobilu.
Smartphony pro každý den
Na rozdíl od testování a certifikací za extrémních, v běžném životě spíše výjimečných, podmínek, začala značka realme, jako zatím jediný výrobce mobilních telefonů na světě, certifikovat spolehlivost svých smartphonů na základě testů, které skutečně odpovídají způsobu, jakým naše mobily denně používáme.
S cílem zvýšit celkovou úroveň spokojenosti uživatelů s jejich telefony vyvolala společnost realme diskusi s nezávislou společností TÜV Rheinland o možnosti certifikovat nové smartphony z hlediska jejich spolehlivosti při každodenním používání.

Výsledkem je metodika ověřování spolehlivosti smartphonů, vyvinutá společností TÜV Rheinland, která zahrnuje hned 22 hlavních a dalších 38 menších testů. Testy se odehrávají v rámci 3 různých scénářů, kterými jsou denní používání, spolehlivost komponentů a vliv extrémního prostředí.
Telefony jsou testovány na odolnost při pádu na zem, funkčnost při vystavení extrémním teplotám, vysoké i nízké vlhkosti nebo statické elektřině, působení potu či make-upu na povrchové materiály nebo při opakovaném dobíjení akumulátoru s kolísáním napětí. Intenzivně je testována také funkčnost tlačítek stejně jako odolnost konektorů nabíječky či sluchátek.
Smartphony, které projdou novou certifikací společnosti TÜV Rheinland mohou prokázat nejen to, že je jejich používání zcela bezpečné, ale také že jde o vysoce spolehlivá zařízení, připravená na dlouhodobé každodenní používání. Metodika TÜV Rheinland, která vychází ze standardů testování spolehlivosti elektronických produktů dodávaných na všechny hlavní světové trhy, je přitom univerzálně použitelná pro certifikaci všech běžných modelů chytrých telefonů.
Certifikované smartphony realme
Celosvětově prvními smartphony, které úspěšně prošly certifikací nezávislé společnosti TÜV Rheinland, jsou dva nově uvedené modely realme 7 a realme 7 Pro. Tyto smartphony jsou osazeny výkonnými herními procesory MediaTek Helio G95 a Snapdragon 720G a extrémně rychlým systémem dobíjení akumulátoru.

S cenami od 4 999 korun za model realme 7 a 7 999 korun za realme 7 Pro jde o velmi dostupné chytré telefony, které mají, i díky certifikaci spolehlivosti od TÜV Rheinland, záruku prodlouženou na 3 roky.