Domů » Články » Jablíčkář na Androidu: jaké jsou mé půlroční zkušenosti se Samsungem Galaxy S20 Ultra?

Jablíčkář na Androidu: jaké jsou mé půlroční zkušenosti se Samsungem Galaxy S20 Ultra?

Při vybírání nového auta máte neskutečně velký výběr. Ať už preferujete například asijské automobilky, popřípadě karoserii SUV, pak na trhu najdete velké množství jednotlivých zástupců. Bohužel to stejné neplatí ve světě počítačů ani chytrých telefonů. Ať už sáhnete po jakémkoli počítači, využívat budete buď operační systém od Applu nebo Microsoftu. To stejné platí pro telefony, jen s rozdílem, že jde o iOS nebo Android.

Samsung Galaxy S20 Ultra
Samsung Galaxy S20 Ultra

A právě to je jedna z velkých otázek, před kterou stojí mnoho zákazníků. Je lepší sáhnout po Androidu, nebo naopak vyzkoušet iPhone? Univerzální pravda tady neexistuje, ale doporučuju vám neposlouchat negativní názory ostatních uživatelů a raději si vše osobně vyzkoušet. Tak jak jsem to udělal já.

Po devíti letech na Androidu

Prakticky celý můj dospělý život jsem používal zařízení od Applu. Vše začalo MacBookem, poté přišla řada na iPhone, později i na iPod, iPad a Apple Watch. Kdo Apple používáte, tak to jistě znáte. Ačkoli takový iPad jsem už před mnoha lety odložil, protože mi do mého workflow nedává smysl.

Samsung Galaxy S20 Ultra
Samsung Galaxy S20 Ultra

Poslední zhruba rok jsem si pohrával s myšlenkou, že bych si chtěl vyzkoušet nějaký ten Android a mít vlastní zkušenost, jak to celé funguje. A tak jsem jeden den bouchl do stolu, prodal svůj iPhone i Apple a přesedlal do stáje Samsungu. Volba padla na Samsung Galaxy S20 Ultra (recenze).

Přechod nebyl tak těžký

Lhal bych vám, kdybych řekl, že jsem se přechodu lehce neobával. Přece jen zvyk je železná košile a koleje, po kterých jedou vaše každodenní návyky, jsou po více než devíti letech opravdu silně vyjeté.

Prvních pár dní jsem se s Androidem seznamoval každý den. To si takhle jdete na schůzku a potřebujete udělat print screen a nevíte jak, druhý den pro změnu řešíte, jak rychle dostat soubory z telefonu na Mac, a ten další zase to, že úhlopříčka 6,9 palců je pro většinu bezdrátových nabíječek v autech nečekaný problém. A takhle to šlo zhruba 14 dní, po kterých už jsem si troufl říci, že se s Androidem známe.

Všechno je jen o zvyku

Android jde samozřejmě na určité věci jinak než systém od Applu a je potřeba si na to zvyknout. Avšak hned několik věcí se mi zalíbilo a byl bych nesmírně rád, kdyby je někdy v budoucnu nabídl i Apple. Nelze říci, který systém je lepší, oba mají své a je to jen o tom, na jakou košili si chcete zvykat.

Android je samozřejmě otevřenější. Dovolí vám nastavit frekvenci displeje i jeho zobrazení. U Applu na tohle nemáte nárok. Zajímavou funkcí je i možnost si nabíjet další zařízení na zadní straně telefonu. Jakmile se mi telefon dostal do ruky, říkal jsem si, že je to jedna z těch funkcí, kterou si Samsung může odškrtnout, ale nikdo ji moc nepotřebuje. Spletl jsem se. Využíval jsem ji prakticky každý týden.

Mohlo by vás zajímat: Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: jak fotí a nahrává video?

A to nemluvím o rychlém nabíjení, které je v Ultře prakticky povinností. Přeci jen baterie o kapacitě 5000 mAh už se chvilku nabíjí. Když už jsem u baterie, ta mě osobně zklamala. Ano, má velkou kapacitu, ale svůj pracovní den jsem s Ultrou většinou nedal. Vyřizování mailů, nějaký ten telefonní hovor, možná pár fotek, internet i nějaká ta sociální síť a bylo vymalováno. Pokud je pro někoho Ultra dvoudenní telefon, nezbývá mi než mu pogratulovat, já jsem byl rád i za jeden den výdrže.

Technologická špička

Hardwaru jako takovému se věnovat nebudu, to vás nasměruji na recenzi svého kolegy, kde už bylo všechno řečeno. Ostatně pro mě bylo důležité, jak telefon bude fungovat, a jestli používá ten či onen procesor, pro mě nebylo podstatné.

Samsung Galaxy S20 Ultra
Samsung Galaxy S20 Ultra splňuje krytí IP68

Za více než šest měsíců se mi Ultra nikde nezasekla a neukázala mi ani náznak toho, že by jí docházel dech. Přece jen na základní práci s aplikacemi, internet, nějaké ty sociální sítě a tak podobně, to nevypadá jako příběh, že kterého by se Ultra měla potit.

Hardwarové parametry Samsung Galaxy S20 Ultra
Systém: Android 11
Rozměry: 166,9 x 76 x 8,8 mm, Hmotnost: 222 gramů
Čipset: Exynos 990, octa-core 2x 2,73 GHz Mongoose M5, 2x 2,60 GHz Cortex-A76, 4x 2,0 GHz Cortex-A55
RAM: 12/16 GB, Interní paměť: 128/512 GB, Pam. karta:
Displej: Dynamic AMOLED, 6,9", Quad HD+, 1440 x 3200 px
Hlavní fotoaparát: 108 Mpx, f/1.8, 26mm, PDAF, OIS
Druhý fotoaparát: 48 Mpx, f/3.5, 102mm, 1/2", 0.8µm, PDAF, OIS, 4x optický a 10x hybridní zoom, teleobjektiv
Třetí fotoaparát: 12 Mpx, f/2.2, 13mm, 1.4µm, FF, širokoúhlý , Přední kamera: 40 Mpx, f/2.2, 4K video, 26mm (wide), PDAF
Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, NFC:
, GPS:
, Konektor: USB-C
Baterie: 5000 mAh Li-Ion, Rychlé nabíjení:
, Bezdrátové nabíjení:

V minulosti jsem slýchával mnoho názorů, že Android lze používat jen krátkodobě, následně se vše začíná zasekávat a chybí i softwarová podpora. Ohledně aktualizací je pravda, že nikdo vám nenabídne to, co Apple. Však aktuální systém běhá i na iPhonu SE první generace.

Možná to ohledně zasekávání platilo dříve či u levnějších zařízení, ale necítil jsem, že by Ultra měla mít nějaký problém, ostatně i dnes je to jeden z nejlépe vybavených smartphonů na trhu.

Proč padla volba na Galaxy S20 Ultra?

Přiznám se, že takto výkonný telefon nepotřebuji, a podobnou práci by udělal i levnější telefon. Jeden z důvodů byl ten, že mám rád velké displeje, a druhým důvodem bylo to, že více než poslední rok jsem veškerá testovaná auta fotil právě na mobil. V mém případě tedy na iPhone, a tak jsem se potřeboval rozhlédnout po něčem, co bude mít adekvátní foťák. A jak víte, to nejlepší jednotlivé společnosti dávají do svých vlajkových modelů.

Samsung Galaxy S20 Ultra

Až stonásobný zoom je samozřejmě marketingový tahák, který snad s výjimkou názorné ukázky nevyužijete. Avšak občas se nějaký ten vyšší zoom hodil. Ačkoli ne vždy vám vznikne dokonale ostrá fotka, stále je lepší mít něco rozmazaného než být bez vzpomínky.

Na focení testovacích aut byla Ultra dokonalým nářadím. V interiéru už má samozřejmě problém se světlem, ale nejde o nic hrozného. A co se týká exteriéru, ve většině případů, kdy fotka nebyla dobrá, byl problém někde mezi mojí hlavou a telefonem, nikoli přímo v telefonu.

Na co jsem si nejvíce zvykl?

Čtečka otisků prstů v displeji, funkce always-on nebo widgety. To je jen krátký výčet toho, na co jsem si na Samsungu nesmírně rychle zvykl. Samozřejmě že s příchodem iOS 14 už mohu používat widgety i na zařízeních Applu, ale první dvě zmíněné funkce v repertoáru cupertinského technologického obra nenajdu.

Samsung Galaxy S20 Ultra

Překvapivě často jsem využíval i rozdělenou obrazovku, kdy nahoru si dáte například překladač a dolů pak nějaký text, který čtete. Jakmile jedno slovíčko nevíte, tak si ho přeložíte. Takhle funkce je už trochu pro masochisty, ale díky 6,9palcovému displeji ji používat lze.

Nejvíce jsem se však těšil na propojení s Googlem. Osobně používám hned několik služeb od Googlu a na iPhonu to velmi často nefungovalo spolehlivě. Často nahrává nějaká data na Google Disk a o pár týdnů později, kdy s nimi potřebuji pracovat, zjišťuji, že ve složce nic není. A že se mi to nestalo jen jednou.

Samsung Galaxy S20 Ultra
Samsung Galaxy S20 Ultra

Tohle mé trápení Galaxy S20 Ultra vyřešila dokonale. V notifikačním centru máte informace o průběhu nahrávání i o tom, když je nahrávání dokončeno. Celkově jsem měl pocit, že všechny aplikace od Googlu jsou pro Android daleko lépe optimalizované. Pokud i  váš workflow zahrnuje služby od Googlu, možná to pro vás může být jeden z argumentů, proč nakonec sáhnout po nějakém zařízení s Androidem.

Když osobní zkušenost změní váš pohled na věc

Lidé kolem vás vám mohou říkat, jaké to je například řídit auto s výkonem přes 500 koní, ale dokud si to nevyzkoušíte na vlastní kůži, pak stále prakticky nic nevíte. A podobně jsem to měl já se svým přechodem. Lehce jsem se obával a někde v koutku svých myšlenek jsem přechodu nedával více než dva měsíce.

Samsung Galaxy S20 Ultra
Ultrazvuková čtečka otisků prstů v displeji

Avšak ubíhal den za dnem, týden za týdnem a jednoho dne jsem se ohlédl a zjistil, že s Ultrou funguji už přes půl roku. Na vše je možné si zvyknout a o to více, když nemusíte řešit systémové chyby, zasekávání, špatné reakce a tak podobně.

Na jiné prostředí a několik zásadních odlišností si zvyknete, jen musíte chtít. Pokud k tomu přistoupíte tak, že už samotné slovo Android je špatně, pak žádný takový přechod rozhodně nezkoušejte.

Patrik Svatoš

Redaktor automobilové sekce, který má rád technologie, auta, fandí Olympique Marseille a nedokáže žít bez kofeinu.

71 komentářů

 1. To bude divočina 😁

  • Nevidím důvod, všechno je osobních prioritách a finančních možnostech. Existuje seznam parametrů/funkcí, které jsou na té které platformě lepší a naopak a podle toho člověk vybírá.

 2. Nesouhlasím s tím, že se dá na vše zvyknout. Zvlášť v práci případě, že existuje jiné zařízení, které má oproti stávajícímu něco navíc a ještě k tomu to není nic nedostižného. 20 ultra je zajímavý fotomobil, ale nepřesvědčil mě. Vychytala to až S21 ultra, momentálně bych do ní šel (na druhou stranu co tím získám momentálně navíc). Vydrž je u S20 ultra trochu zklamání, tady věřím, že S21 ultra na tom bude výrazně lépe. Však ono to jde, stačí se podívat na jiné androidy s kapacitou aku okolo 4500 až 5000 mAh.

  • No vidíš, S21 Ultra, dokonce i ta S20 Ultra je ve všem lepší, než to co máš teď a stejně si to nekoupíš.

  • Nekoupím, protože telefony měním asi tak po 3 až 4 letech až na výjimky. A ty víš, co já mám? 😂. Každý rok si kupovat nový model, zvlášť když se vždy jedná o to nejlepší, mi přijde vyhazování peněz. Je otázka, jestli je lepší si každý rok kupovat nový mobil a starý prodat za ještě rozumne peníze, anebo jednou za 4 roky koupit vlajku…

  • Jen reakce na ten tvůj blábol, že bys do S21 Ultra šel, ale nevíš, co bys získal navíc.

  • Trochu jsi to nepochopil. Právě proto měním telefony cca 3 až 4 roky. Ty rozdíly mezi generacemi jsou marginální. Momentálně bych do S21 ultra šel, pokud bych zrovna teď kupoval nový mobil,tzn.po těch 3 až 4 letech, kdy už těch rozdílu je mnohem více. Snad ti to takto stačí. Pořád je tady tedy ta otázka, ty víš, co mám momentálně za mobil, když tvrdíš, že je něco lepší, než to co mám?

  • Už mám ve vás hejterech guláš, ale myslím, žes psal, že máš nějaký starý S model od Samsung nebo starší Huawei.

  • Myslet, je h. vědět. Nejsem žádný hejter a rozhodně u mě, bys neměl mít pochyb ohledně nějakého orientování se. Xzeit je jen jeden a to jsem já. Starý Galaxy S7 mi leží v šuplíku.

  • „rozhodně u mě, bys neměl mít pochyb ohledně nějakého orientování se“

   Jako BFU se opravdu neorientuješ a s tím starým krumplem Huhlajejem, který strkáš do mrazáku, protože si z tebe každý dělá srandu, jsi opravdu k smíchu. Dokonalá náhrada za uniho. :-DDDDD

  • Je to tak. Xzeit je v soucasne dobe nejvetsi a nejkomictejsi fanaticky zastance cehokoliv s Androidem.
   Hlavne ze fotil s Hulahej v -15 a telefon u fungoval. To je obdivuhodne. Zahazuju svuj iPhone a bezim do zastavarny po stare Hulahej.
   :)

 3. No ale ta zásadní otázka je, co teda autorovi článku vyhovuje víc. Nedočetl jsem se, co mu chybí (jestli něco), jestli se k iPhonu bude vracet. Jestli i předtím měl iPhone MAX nebo tohle je pro něj první velká úhlopříčka.

  Když bych měl mluvit za sebe, s prostředím Androidu nemám problém. To není div, protože je prakticky stejné, jako u Apple. Naopak bych řekl, že správa plochy je lepší právě u Androidu. Widgety jsou lepší, než to šidítko co má Apple. Muj největší problém vždycky byl, že pro to aby na něm všechno fungovalo „optimálně“, tak furt musíte někde s něčim fidlat. Všude furt něco nastavovat, system vyžaduje podstatně více pozornosti, než iOS. To samozřejmě má svá pozitiva, že si můžete všechno nastavit a člověk má daleko větší kontrolu nad celým systemém. Na druhou stranu tohle já od svýho telefonu absolutně nechci. Nejsem poweruser telefonu. Jsem poweruser PC. Telefon mi slouží pouze aby urychlil mou práci a pokud musim věnovat ještě extra pozornost dalšímu systemu kromě Windows, tak mi to jednoduše otravuje. iPhone vezmu do ruky a všechno je naprosto přímočaré, nemusim se vůbec ničim zaobírat. Všechna pro mě důležitá nastavení jsou hned kousek od palce. Nemusim chodit přímo do nastavení systemu a tam to vyhledávat. Jsou to spíš drobné věci, ale v denním používání je to pro mě daleko pohodlnější.

  A samozřejmě pak je tu to, že Android se po čase zaseká tak, že by ho člověk nejradší nakop. Na druhou stranu i iPhony před každou novou vydanou verzí zpomalujou, na telefon není absolutně žádný spoleh jakmile je venku pod 10 stupňů a notch je prostě cancer.

  • Ja mám presný opak, na iPhone kopu vecí nastaviť neviem a rád sa hrajkám s každou jednou možnosťou, aby som presne vedel, čo je nastavené a preto už 11 mesiacov mám S20+ a ani náznak spomalenia, práve naopak, po aktualizácii na A11 ide ešte lepšie :-)

  • Jo, však to je super, že jsou tu obě varianty pro oba druhy uživatelů. Jestli teď bude větší integrace mezi Androidem a Windows, tak je dost možný, že po něm taky znovu brzy sáhnu. Navíc už pár let si přeji, aby mi překvapilo SONY něčím pěkným, ale jak se zdá, to je stejný přání jako aby zmizel ten Notch :D

  • Úplně zbytečná debata, viď?
   – s tebou vždycky johny
   – fajn, tak je nezačínej

   Vidíš? Můžem si to úplně odpustit.

  • Pod +10°C a je problém? Jaký jako? A to se tady borec jeden divil, že jsem se divil, že mi mobil fungoval v – 15°C.

   Jinak teda… Pokud nechceš nic nastavovat, ani u Androidu nemusíš…. vytáhnes z krabičky a můžeš začít. Samozřejmě kromě základních nastavení, stejně jako u iOS musíš nastavit FaceID apod. Android ti dá jen další rozšířené možnosti nastavení a přizpůsobení.

   Jinak se zeptám, po jaké čase se má ten Android začít sekat?

   Díky.

  • Johny. Já se ptám tebe, ne Googlu. Po jaké době se Android začne sekat.?

  • Tak hele, řeknu ti to jinak. Nemam potřebu ti na to odpovědět. Když ti řeknu rok, řekneš, že takovej problém ty neznáš, když ti řeknu 2 roky, řekneš, že takovej problem ty neznáš. Když ti řeknu 3 roky, tak mi řekneš, že tak dlouho telefon stejně nikdo nemá :D Tyhle blbounký diskuze si můžu vést klidně sám se sebou po dvou flaškách vína. Na to nepotřebuju tebe.

  • pan inkognito

   mám android už 2,5 roku a pořád funguje, nevím, kde se v lidech stále bere přesvědčení, že ty telefony vydrží rok

  • Johny, takže nějaký pseudo problém… aha.

  • xzeit: jj, tak pro tebe určitě.

  • Fakt nejsem jediný, kdo nemá s Androidem problém – sekání apod…

  • Jojo a zdaleka ale taky nejsem jedinej, kdo řiká že po čase se to seká. Kdybys použil ten google, tak jsme si tohle celý mohli odpustit, žejo?

  • Spíš kdyby sis někdy nějaký koupil a sám se přesvědčil. Taky jsem ti to tady nepotvrdil jenom já :-)

  • Už delší dobu používám eskovou řadu Samsungu. Co se týká nastavení, tak není pravda že se v tom člověk musí hrabat. Veškerá nastavení se přenesou z předchozího telefonu a člověk nemusí na novém telefonu dělat vůbec nic. Další věc je zasekávání. Je pravda že nejdelší dobu jsem měl asi S10. Tu jsem měl rok a půl. Žádné zasekávání a ani zpomalování se za celou dobu nekonalo. Za rok a půl jsem musel telefon restartovat jednou a to z důvodu že mi z ničeho nic začla blbnout automatická regulace jasu. Jak to bude třeba po 3 letech netuším. Tak dlouho jsem už telefon neměl hodně dlouho. Doba kdy byl android po pár měsících zasekanej šnek už ale dávno pryč…

  • Nic nastavovat nemusím. Obzvláště ne v systému. Ani nevím proč bych to vlastně měl dělat. Vše funguje tak jak chci. To jsou zas kecy tohle.

  • Ježiš, tak si používej co používáš a nevotravuj. Já prošel už tolika telefonama, že na to mam prostě jinej názor. Smiř se s tim. Nazdar.

  • Je mi líto, ale tím co jsi napsal jsi mě vůbec nepřesvědčil, že bys měl s Android vlajkovými modely z posledních let nějakou dlouhodobější zkušenost. Píšeš obecný názor, který dávno není pravdivý. Uznám ale, že dříve to opravdu bylo zhruba tak, jak popisuješ. Android telefony za 5 tisíc jsou pak jiná kapitola, ale ty by bylo fér srovnávat s iPhonem za 5 tisíc.

  • „A samozřejmě pak je tu to, že Android se po čase zaseká tak, že by ho člověk nejradší nakop.“

   Tomuto sam neveris. Niekedy som si to myslel aj ja, ale pouzivam Android od S9 a telefon sa mi nikdy casom nespomalil a ani nezasekal. A to nie som ako ty, co telefon vyuziva len na telefonovanie. Je ale pravda, ze dlhsie ako 1,5 som telefon ani jeden nepozival.

  • Vse o preferencich. Ja treba nemam duvod chodit na PC. Vse udelam z mobilu.

 4. Mně se srovnání líbí, jen pár poznámek:

  „Ohledně aktualizací je pravda, že nikdo vám nenabídne to, co Apple. Však aktuální systém běhá i na iPhonu SE první generace.“ – To už je taková chiméra, a když se řekne A, tak by se mělo říct i B. A je to, že iOS běží i na starém SE, ok. To B je ale to, že je to značně ořezané, a hlavně – zkuste si to staré SE někdy. To člověk opravdu nechce používat. Jedna věc je, že to na tom zařízení jede, druhá věc je, že ta zkušenost z používání rozhodně není kladná. Takže bych řekl, že tam je už ty pohrobky potřeba odpojit od přístrojů. (myšleno SE1)

  „Android je samozřejmě otevřenější. Dovolí vám nastavit frekvenci displeje i jeho zobrazení. U Applu na tohle nemáte nárok.“ – Nechci bejt rejpal :D Ale tohle není problém Androidu ani iOS jakožto systému, ale ten problém je hlavně, že Apple neosadil iPhone potřebným hardwarem :D Přirovnání chápu, jen nevim, jestli je uplně šťastný.

  V dnešní době cloudové je to hodně o těch preferencích. Já používám Mac, a klidně bych si za cenu S20/21 Ultra koupil iPhone. Ten SW je to nejmenší, iOS se dá přežít. Ale HW limitace je to, co mně osobně vadí nejvíc. Je pravda, že Ultra je fakt komplexní zařízení, ale přesně takový komplexní zařízení v nabídce Apple chybí. Představa, že člověk přechází opačně, než autor článku, tak ten přechod bude bolet o dost víc.

  • SE 1 to je ještě zlatý. Zkuste takovej 5s to je utrpení….

  • A jaká konkrétní HW limitace na iPhonu to je?

  • Nechce to pouzivat znamena co ? SE mam na stole vedla Note 9 a SE teda pomalsie rozhodne nie je. Ide ako z praku.

   Je sice pravda, ze ho mam skor na hranie a primarne pouzivam Note, ale SE funguje perfektne. Az teda na to, ze mi „klaklo“ ked vonku mrzlo :)

  • „SE teda pomalsie rozhodne nie je. Ide ako z praku“

   Clovece, to je nesmysl. SE1 mam jako sluzebni, teda jenom telefonaty, a jako z praku rozhodne nejede. Chapu, ze je to stary brak, ale takhle si sviznost nepredstavuji. Mozna jsi jenom malo narocny. Ale neumim si predstavit ho pouzivat jako hlavni telefon. Kdyz prechazim mezi SE1 a svym soukromym Pixelem 3a, co neni papirove zadne delo, tak je to nebe a dudy.
   Fakt nechapu, proc by nekdo mel chtit pouzivat 5 let stary kram. Mozna nekdo ma dobry pocit z toho, ze setri planetu tim, ze pouziva odpadky. Vim, ze u hipsteru je to ted modni.

  • Porovnavam ho s Note9 a skratka funguje priblizne rovnako v zavislosti na appke. Ziadne drhnutie, nic podobne.

   V prospech Note9 hovori akurat to, ze je to telefon ktory realne pouzivam, tym padom je pomerne dost „zasrany“.

   SE mam len kvoli vyvoju mobilnych appiek na testovanie. Poslednu dobu si ho beravam k dronu, alebo na behanie. Appiek je tam ale aninstalovanych vyrazne menej, co mu moze v porovnani trochu pomoct.

  • Vyvoj jede docela rychle, i kdyz se to nekdy nezda. Jedna vec je odladit OS aby bezel na starem HW, i kdyzby se to nahodou povedlo, tak za ten cas aplikace nabobtnaji vice nez je zdravo. Ne kazdy vyvojar proste testuje svou aplikaci na vice nez 5 let starem telefonu, a neobetuje cas a penize, aby to slapalo svizne i na tom nejhorsim kousku HW.
   Dalsi vec, co mne na SE1 hodne irituje, je strasne pomaly Touch Id. A ani reakce dotyku na displeji zaostavaji za dnesnim standardem

  • Note9 jsem nikdy nezkousel ani jiny Samsung, ale fakt si neumim predstavit pouzivat SE delsi dobu. Ne ze bych se tomu ale divil, 5 let je proste znat na kazdem mobilu

  • S reakciami na dotyk problem nemam, TouchID fakt trochu pomalsie je.

   Co sa tej rychlosti tyka, tak skratka to reaguje okamzite, aplikacie sa spustaju rychlo a nijak ma neobmedzuje. Co ma obmedzuje ten displej (uhlopriecka). Nebyt toho, mozno si z neho na nejaku dobu spravim hlavny telefon, ale nejak s tym uz fungovat neviem. V kazdom pripade ma to prekvapilo, pretoze iPhone som sice dlho nevlastnil, ale naopak som dlho vlastnil iPad Mini 2 a ten bol s poslednymi podporovanymi verziami uz citelne pomaly a moc dobre sa s tym nepracovalo. Pri SE zatial ten problem nemam, len ta velkost.

  • „TouchID fakt trochu pomalsie je.“
   Tohle mluvi za vse, mame jine ocekavani od ‚svizneho‘ mobilu, pokud ti prijde jenom ‚trochu pomalsie‘ :)
   Ta velikost je snad jedina vyhoda, protoze ho stejne mam jenom na telefonovani. To je taky duvod proc ho jeste trpim:)

  • Ako vravim, tu nejde ani tak o naroky. Suhlasim s tym, ze kazdy ma ine naroky a ja si na sviznost potrpim, ale zaroven to ma hranicu ked to uz prilis neriesim. Vacsinou si aj tak kupujem az generaciu staru vlajkovu lod, pretoze vyhodit 1000eur za telefon mi pride zbytocne.

   Len ked to porovnam s Notom, je to velmi podobne. Ked to porovnam s S8 ktory som mal predtym, tak si myslim, ze SE funguje lepsie.

   Ale samozrejme netvrdim, ze SE funguje ako nove iPhony/Androidy, to je blbost. Len by som na zaklade tejto skusenosti povedal, ze s iPhonom by som asi vydrzal viac generacii, nez so Samsungom. Aj ked teda uprimne, mat 3-4 roky ten isty telefon by som fakt nechcel :)

  • „ale zaroven to ma hranicu ked to uz prilis neriesim. “
   Tu hranici mam samozrejme i ja. Nejsem nejak narocny na brutalni vykon, mam Pixel 3A coz ani neni vlajka, ale rychlost nemusim vubec resit. iphoneSE uz je proste hodne za tou hranici, co b Ano, neseka se, ale je vsechno pomale. Proto mne hodne zaskocilo, ze nekdo napise „Ide ako z praku.“ :)

 5. Autorovi palec nahoru za odvahu a dobrou volbu (samsungy jsou asi to nejlepší s androidem..jak hardwarem, tak i UI)
  Bohužel z té otevřenosti Samsung rok co rok osekává a přibližuje se Applu (letos zrušil SD karty a tím u mne po mnoha letech bohužel skončil). Ale to je vývoj.
  Přijde doba, kdy mezi oběma systémy nebude výrazný rozdíl.

  • Vážně někdo pláče po SD kartách? Mě to sralo tak strašně že už tak 7 let jsem kartu do telefonu nestrčil a nikdy to ani nehodlám udělat. Jaký je k tomu vlastně důvod?

  • Pokud využíváte telefon namísto PC jako já (a samsung se svym DEXem je v toto špičkou), velice rychle změníte názor na SD karty (mam 1TB)

  • když dojde místo?

  • Pre mna je vynechanie SD kariet velmi velke minus.

  • SD kartu jsem naposled použil v roce 2015. Asi jednou jsem využil připojení disku přes OTG redukci. Pro mě osobně je 128GB naprosto dostatečná kapacita na data která chci mít offline. Zbytek už dneska není problém ukládat do OneDrive a na zábavu je Netflix, Spotify atd…

  • Skus cestovat. A velmi rychlo zistis, ze 128GB je sakra malo. A este nahravat veci online 🤦‍♂️ Ja mam v telefone 128+512. Komu ale staci 128 tak SD kartu pouzivat nemusi. Ale preco prosim odstranit moznost SD kariet ked aj taky su co to vyuzit chcu?

  • TomasSX1: já cestuju docela dost a nevím na co by mi bylo 128 GB :D V telefonu nemam krom asi 2000 fotek, asi 60 aplikací a zpráv nic. Možná tak 4 alba a 2 nebo 3 audioknihy. To je pak ten rozdíl mezi uživatelem androidu, který má telefon jako poweruser a používá ho jako minipočítač ke všemu a iPhonu, který má telefon jako smartphone a na jiné věci používá dedikovaná zařízení typu počítač/tablet.

 6. Prostě přišel na to, že ten opěvovanej iPhone není zase tak super jak se o něm tvrdí. Viz čtečka, AOD.

 7. Mě od Iphone odrazuje chybějící USB-C, always-on a ovládání hlasem v AA.
  Tady by mě zajímalo, jak moc velký rozdíl je v AA a carplay? Co se týče ovládání hlasem. A celkově zkušenost.

  • Mě třeba AA pořád blblo, někdy se připojilo, někdy ne, když už naběhlo, byly tam omezené funkce.
   S Car Play absolutně žádný problém.

  • Předpokládám, že s androidem 11 tyhle problémy odpadnou. Na pixelu to funguje zatím spolehlivě, když teda sám Google na měsíc neodstraní samotnou funkci bezdrátového AA z aplikace :D Což se fakt stalo :D Mě spíš zajímá samotné používání s češtinou.

 8. Ad výdrž baterie: v tomhle ohledu je řada S20 katastrofická, takže to není chyba Androidu.
  Rozdělená obrazovka žádné terno není (byť občas ji použiji), např. na zmiňovaný překladač se daleko lépe hodí plovoucí okno G Traslatoru – využíváte celý displej a Překladač se objeví, jen když ho skutečně využijete.

 9. Já mám android a všechno mi funguje a nic se neseka :) mám One plus nord a ten Oxygen os přímo miluju :)

  • Johnny English

   Proč si nekoupíte Moto G9 Power? Mně G7 Power vydrží 5 dnů, včetně víc jak hodiny denně na netu apod.

  • Ne pro každého je prvořadá baterka. G9 Power je kromě baterky ve všem podstatně horší než One Plus Nord…

  • One plus nord a jeho nadstavba Oxygen os je podle mě ze všech nadstaveb nejlepší :)

 10. Taky jsem po x letech presel z ios na android a nechybi mi vubec nic.

  Add sekani, specialne iphone x a pak xr se mi sekali casto a xko dokonce jednou do totalniho resetu = pri behani v kapse.

  Ted stridam pixel4 a Oneplus8T a no problem, obecne rychlost pouzivani je o level lepsi nez u x/xr.

 11. Jakub Stojan

  Jako Androiďák ti mockrát děkuji za upřímnou reakci:) ne každému se zalíbí určitý OS, ale je blbost nejaky hanit oba mají co do sebe.. me by pár věcí u Applu chyběli, ale ne mnoha má stejné potřeby. Blízký známý má vše od Applu a ta vzájemná propojenost je fakt skvělá

 12. Autora štve, že nemůže na Macu využívat funkce volání a posílání SMS skrze Android telefon. Tak ať si někdy zkusí používat iPhone s Windows notebookem, to je teprve to pravé utrpení.
  Když už vyžaduje přechod z platformy na platformu (ekosystém) , tak se vším všudy. Na Windows se dá skrze Android také telefonovat i posílat SMS. Pak by mu tato funkce nechyběla.

 13. Nakonec dobrej článek. Rozproudil diskuzi a člověk se v ní i ledacos dočte :-)

 14. Apple si provazanosti zarizeni a sluzeb pojistuje, ze mu uzivatele odchazet nebudou, protoze to je komplikovany. Verim, ze tohle spoustu lidi od zmeny odradi.

  Protoze, treba dostat 10.000 fotek z icloudu na google photos v plny kvality je nesnadny ukol:

  1. muzete si na icloudu zazadat o zaslani dat, apple to rozdeli na balicky po 25gb a ty si stahnete, ale fotkam se ztrati veskere informace o datu, lokaci, albech, atd..

  2. muzete pouzit aplikaci samsungu a stahnout si je po kabelu ze zarizeni do zarizeni, ale to je nejdriv musite mit v ip vsechny ve full kvalite a stejne jsem pri prenosu opakovane vzdy prisel o 20-30%

  3. sezenete si zarizeni s ios a velkou pameti, pockate az se natahaj fotky ve full kvalite do photos, coz trva a uzivatel prubeh nemuze nijak ovlivnit. Kdyz je hotovo, tak nainstalujete google photos, zaplatite storage u googlu a date synchronizovat. V mem pripade (10.000 fotek, cca 90gb) to trvalo cca 5 dni na domaci wifi, nez bylo vsechno tam i tam.

  Dalsi vec je apple music, tam diky bohu existuje dobra plnohodnotna aplikace. Ale jak se clovek jednout ze sluzeb applu vymani, tak uz je to pohadka a sluzby o neco levnejsi. Hlavne hw je na androidu lepsi, po tejdnu s telefonem na 120hz a 65w nabijenim kdyz vezmete zpatky do ruky ip….:)

  Driv jsem pouzival ios, protoze mel apple jednodussi a lepsi hw (uz nema), mel top fotaky (uz nema) a mel dobre fungujici icloud (to furt ma, ale android taky).

 15. Vtipny je, ze spousta veci na platforme ios vubec nejde, ani v dnesni dobe.

  1. dostanu tip na dobrej film – vlezu na uloz to – stahnu – zkopiruju z telefonu na flashku – strcim do telky – kouknu – smazu

  2. jsem nekde kde to neznam na kole/lyzich/pesky – otevru trailforks – stahnu gpx trailu co chci jet – poslu do garminu – pustim navigaci – jedu

  Mam rad pouzivani chytrych hodinek – notifikace, trideni hovoru, zaznamy sportovani, obcasna navigace. Ale jediny slusne fungujici hodinky na ios jsou apple watch, ok, ale k cemu jsou mi hodinky ktery dojedou na baterku ve 4 odpoledne…? A vetsina konkurencnich hodinek (Garmin, Fitbit, vsechny polouzavreny os) ma proste orezany funkce…

  • ad 2) na iphone otevřu trailforks – stáhnu gpx trasy – odešlu do connectu – odešlu do saphire 6x …. ?

  • Ja ne, abych mohl pouzivat kancl v mobilu, tak musim mit management device a na ios mi blokuje prakticky veskerou praci se souborama.

  • Co mas teda za hodinky? Musim rict, ze opravdu super a hlavne opravdu chytre hodinky ma samsung. Ale jejich watch vydrzi stezi 2dny. (opravdove pouzivani, AOD,gps,tep,odpovidani na sms, volani pres ne). Z toho jsem byl taky zklamany.

 16. Aspon nekde je sranda. Autor clanku to rekl jasne jak to je. Iphone ma vyhodu v podpore, a kdyz mam doma vse od apple, tak super to funguje, ale tim to konci. Android je jinak ve vsem dal a jediny, kdo to neprizna, je iovecka s klapkama na ocich a vytetovanym jablickem na cele. Me je jedno, kdo co pouziva a pokud vyhovuje android tak pouzivej android. Pokud ios, pouzivej ios. Ale kdyz iovecka nadava, ze mas android ktery je o dost dal. To je pak smesny.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).