Domů » Bleskovky » Izrael se stal prvním státem, který na hackerský útok reagoval náletem

Izrael se stal prvním státem, který na hackerský útok reagoval náletem

Izrael od víkendu čelí raketovým útokům Hamásu, které si už vyžádaly několik obětí. Vzhledem k tomu, že to pro Izrael bohužel není nic nového, je už vypracovaný postup – jeho letectvo vždy záhy provede sérii náletů na cíle Hamásu.

Zajímá vás, proč o tom píšeme na technologickém serveru? Izrael totiž čelí nejen raketám, ale i kybernetickým útokům. A jeho způsob obrany je vcelku netradiční.

IDF: „HamasCyberHQ.exe byl odstraněn“

Izrael se totiž stal prvním státem, který na pokus o kybernetický útok reagoval bezprostředně vojenskou silou. V minulosti už sice USA dronem zlikvidovaly hackera teroristické organizace ISIS, který zveřejnil citlivá data o amerických vojácích, nicméně nešlo o přímou odpověď.

Z tweetu zveřejněného IDF (Israel Defense Forces) se dozvídáme, že Izrael nejprve pokus o elektronický útok Hamásu odvrátil vlastní kyber operací, a následně provedl nálet na budovu, z níž byl útok řízen.

Jak má twitter účet izraelských bezpečnostních sil ve zvyku, zprávu doplnil drobným vtípkem. Poslední věta říká, že „(soubor) HamasCyberHQ.exe byl odstraněn“. Bezpečnostní složky nezveřejnily přesný cíl kybernetického útoku, pouze to, že by měl negativní vliv na kvalitu života občanů Izraele. Následný protiútok prý zcela zničil schopnost Hamásu provádět tyto typy útoků.

IDF strike targeting the building from which Hamas' Cyber Unit operated

Informace o náletu pochopitelně zaujala nejrůznější média, přičemž některá z nich si neodpustila kritiku Izraele. Ten prý podle nich reagoval na „pouhý“ elektronický útok zbytečně agresivně. Celou akci je však třeba vnímat v kontextu situace, které Izrael čelí. Z pohledu jeho bezpečnostních složek jde jen o další způsob, kterým se teroristé z Hamásu snaží uškodit civilnímu obyvatelstvu.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

11 komentářů

 1. Jedna podvržená IP adresa a máte vybombardovanej barák.

 2. Je to správný. Ten hackerskej útok může taky způsobit hodně škody a tenhle způsob „obrany“, je nejjistejsi. Teď už budou mít Izraelci na nějakou dobu klid. …Asi by to nedělali tímto způsobem, kdyby to bylo poprvé, nebo kdyby se jednalo o nějaký banální útok.

  • …Asi by to nedělali tímto způsobem, kdyby to bylo poprvé, nebo kdyby se jednalo o nějaký banální útok.

   To ne, ale ta agrese vzrusta na obou stranach a zadny klid bych fakt necekal.

 3. Už len naozaj veriť že to volí nejakí hackeri teroristi, a nie len nepohodlni ludia ktorých sa chcel Izrael zbaviť :-)

 4. To je vážná věc, pokud se takto začnou chovat i jiné subjetý, pak je osud lidstva zpečetěn. Již mnohokrát v minulosti byly zničeny cíle, které s tou činností neměly nic společného. Odsuzuji jakékoliv hacker útoky proti komukoliv, ale co je moc je příliš. Příště muže kdosi vyhodnotit, že můj barák je sídlo hackerů a zlikvidovat ho, přestože hacker bydli o 2 baráky dál. A nebo mě prostě nemá někdo rád a tak mě zlikviduje, opravdu hezká představa.

  • Izraelci se nepletou a jejich trpělivost s tou svoločí je obdivuhodná, kdyby měli palestinci schopnosti Izraelců, Izrael by už dávno neexistoval.

  • Což by byla jedině skvělá zpráva, protože existence Izraele je trvalým pošlapáním mezinárodního práva a zdrojem nekončící agrese a napětí v regionu.

  • “Izrael sa nemýli” ak veríš hociakemu politikovi, si určený na zánik :-)
   Obvlášť po tom všetkom čo Izrael napáchal.

  • Michal. Naštuduj si históriu predtým ako budes obhajovať izrael.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).