Domů » Bleskovky » Izrael se stal prvním státem, který na hackerský útok reagoval náletem

Izrael se stal prvním státem, který na hackerský útok reagoval náletem

Izrael od víkendu čelí raketovým útokům Hamásu, které si už vyžádaly několik obětí. Vzhledem k tomu, že to pro Izrael bohužel není nic nového, je už vypracovaný postup – jeho letectvo vždy záhy provede sérii náletů na cíle Hamásu.

Zajímá vás, proč o tom píšeme na technologickém serveru? Izrael totiž čelí nejen raketám, ale i kybernetickým útokům. A jeho způsob obrany je vcelku netradiční.

IDF: „HamasCyberHQ.exe byl odstraněn“

Izrael se totiž stal prvním státem, který na pokus o kybernetický útok reagoval bezprostředně vojenskou silou. V minulosti už sice USA dronem zlikvidovaly hackera teroristické organizace ISIS, který zveřejnil citlivá data o amerických vojácích, nicméně nešlo o přímou odpověď.

Z tweetu zveřejněného IDF (Israel Defense Forces) se dozvídáme, že Izrael nejprve pokus o elektronický útok Hamásu odvrátil vlastní kyber operací, a následně provedl nálet na budovu, z níž byl útok řízen.

Jak má twitter účet izraelských bezpečnostních sil ve zvyku, zprávu doplnil drobným vtípkem. Poslední věta říká, že „(soubor) HamasCyberHQ.exe byl odstraněn“. Bezpečnostní složky nezveřejnily přesný cíl kybernetického útoku, pouze to, že by měl negativní vliv na kvalitu života občanů Izraele. Následný protiútok prý zcela zničil schopnost Hamásu provádět tyto typy útoků.

IDF strike targeting the building from which Hamas' Cyber Unit operated

Informace o náletu pochopitelně zaujala nejrůznější média, přičemž některá z nich si neodpustila kritiku Izraele. Ten prý podle nich reagoval na „pouhý“ elektronický útok zbytečně agresivně. Celou akci je však třeba vnímat v kontextu situace, které Izrael čelí. Z pohledu jeho bezpečnostních složek jde jen o další způsob, kterým se teroristé z Hamásu snaží uškodit civilnímu obyvatelstvu.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments