- Americký T-Mobile ve spolupráci se SpaceX spustil možnost mobilního signálu přes Starlink
- Technologii mají k dispozici uživatelé iPhonů s iOS 18.3 a majitelé vlajkových telefonů Samsung
- Operátoři T-Mobile a Deutsche Telekom prokopávají cestu non-terestriálního připojení i pro Evropu, včetně Česka
Satelitní komunikace se stala v posledních letech novým trendem. Průkopníkem je v tomto ohledu Apple, který už v roce 2022 představil možnost nouzového volání přes satelity Globalstar na území Spojených států, umí to všechny smartphony výrobce počínaje iPhonem 14. V lednu pak Apple ve spolupráci s T-Mobilem spustil podporu pro satelitní SMS přes Starlink.
Aktualizace 31. ledna v 17:00
Deutsche Telekom: Problém jsou regulace
Zástupci Deutsche Telekom (DT) a českého T-Mobilu nám oficiálně potvrdili, že se satelitní komunikací zabývají již třetím rokem – prakticky od chvíle, kdy to nabídl Apple u svých iPhonů. Jak uvádíme níže, řešení přes Starlink od SpaceX je v tuto chvíli mimo hru kvůli problematickým regulacím na evropském trhu. V plánu jsou však alternativní řešení v kooperaci DT, Skylo a amerického Qualcommu.
„My jednáme se SpaceX za DT o tomhle řešení od roku 2022, ale momentálně řešíme s týmem prakticky alternativní přístup. SpaceX přístup naráží v Evropě na stávající regulace, bude to na agendě World Radio Conference v roce 2027 (WRC’27) a v DT pracujeme na alternativním řešení s GEO satelity, které momentálně funguje v testovacím provozu v celé Evropě a USA,“ prohlásil Jaroslav Holiš, R&D manažer Deutsche Telekom.
Původní článek z 31. ledna v 9:00
iPhone připojený na Starlink
Mobilní připojení přes satelit spadá do široké kategorie tzv. ne-zemské sítě, neboli Non-Terrestrial Networks (NTN). Technologie najde využití v místech, kde není vybudována pozemní infrastruktura. Řešení, které tak nabídl v roce 2022 Apple a krátce po něm i Qualcomm či Samsung, může představovat zásadní přínos pro diverzifikaci telekomunikačních služeb.
Nyní operátor T-Mobile US dokončil ve spolupráci se SpaceX a výrobcem telefonů Apple testovací provoz satelitní komunikace přes Starlink. V první vlně společnost Elona Muska vyčlenila pro tyto účely zhruba 300 družic na oběžné dráze, které mohou nabídnout vašemu telefonu chvilkové připojení – v první fázi pouze pro odeslání nouzové SMS.
„Eliminace mrtvých zón pomocí vysílačů ve vesmíru – tzv. direct-to-cell satelitů – se stává realitou a dnes dosáhla nového milníku. Společnost T-Mobile otevřela registraci do beta programu, který bude spuštěn na začátku příštího roku, protože partner společnosti Starlink pokračuje v rychlém vypouštění satelitů pro přímý přenos na oběžnou dráhu,“ uvedl americký operátor v prosinci minulého roku.
Otestováno již během požárů
Technologie by měla být dostupná pro všechny tarifní zákazníky T-Mobile US, firemní i nefiremní. Více než na samotném operátorovi pak záleží, zdali funkci posvětí i výrobce. Apple už oznámil, že s aktualizací iOS 18.3 budou tuto technologii na území USA podporovat všechny jeho iPhony. Podle informací agentury Bloomberg má technologie satelitních SMS přes Starlink fungovat i na vlajkových lodích Samsung.
Uživatelé na fórech Reddit už sdíleli své zkušenosti s touto službou. Jakmile jim vypadne signál, ergo dostanou se do lokality, kde není pokrytí běžným pozemním signálem, přijde jim SMS zpráva oznamující, že jsou právě připojení na „T-Mobile Starlink satelit“. Místo typického ukazatele signálu – čárek – se jim tak v horní liště obrazovky objeví piktogram družice. Apple by dokonce rád satelitní komunikací vybavil například i hodinky Apple Watch Ultra 3. generace, které má představit v září tohoto roku.
Texting should now work in LA even when there is no cellular service if you use @TMobile https://t.co/sXIpGa1h0c
— Elon Musk (@elonmusk) January 10, 2025
Musk dokonce již v první polovině ledna, v době masivních požárů na západním pobřeží USA, tvrdil, že technologie by už měla klientům T-Mobilu fungovat. Přesně v podobných případech, jako jsou přírodní katastrofy, nachází non-terestriální připojení své využití. Je výrazně univerzálnější než mobilní základnové stanice, funguje totiž samostatně jako doplněk pozemní sítě, nevyžaduje operativní instalaci a podobně.
Satelitní připojení v plánu i pro Česko
Pro podobné účely představil český operátor T-Mobile ve spolupráci s pražským výrobcem vojenských dronů Primoco UAV technologii „létajícího vysílače“. Bezpilotní letoun Primoco One 150 dokáže nést mobilní základnovou stanici a z výšky až 3,3 kilometru zhruba 10–15 hodin „zásobovat“ nepokrytou lokalitu mobilním signálem, včetně datového připojení 4G i 5G.
V České republice zatím chybí jakákoliv podpora pro možnost satelitní komunikace. Řešení Applu ve spolupráci s Globalstar je dostupné v několika evropských zemích, jako je Rakousko, Francie, Německo, Itálie, Španělsko nebo Velká Británie. Připojení k družicím Starlink pak zajišťuje zatím pouze T-Mobile ve spolupráci se SpaceX na území USA.
Podle našich informací však Deutsche Telekom a český T-Mobile pracují na technologii satelitního připojení v Evropě, potažmo i u nás. Má jít o projekt tzv. evropského Starlinku, tedy IRIS2, který koncem roku 2024 posvětila Evropská komise. V tuto chvíli probíhají jednání o implementaci satelitní technologie mezi operátorem a jednotlivými výrobci mobilních telefonů, včetně Applu.
Z rozlohy Česka jsou zhruba jen 2 % nepokryta signálem, což odpovídá zhruba 1 580 km², kde si lidé kvůli absenci pozemní infrastruktury nezavolají ani se nepřipojí k mobilnímu internetu. Situace je tedy výrazně lepší než v okolních státech. V případě přírodních katastrof, jako třeba nedávné povodně, by však širší nasazení non-terestriálního připojení (nad rámec dronů) dávalo velký smysl.