TOPlist

iPhone z druhé ruky? Apple totálně ovládl trh s repasovanými telefony

iphone ios aktualizace
  • Apple ovládá celosvětový trh s repasovanými telefony
  • Meziročně vzrostl jeho podíl na 49 procent
  • Druhý Samsung kontroluje pouze 26 procent trhu

Ať už si myslíte o iPhonu cokoli, jeho popularitě se dokáže vyrovnat jen málokterý konkurent. To je patrné nejen na prodejích nových kusů, ale také na oblibě těch bazarových. Ostatně prodat na vlastní pěst iPhone z druhé ruky není příliš složitý úkol a na přeprodejích použitých zařízení si postavila živnost celá řada firem nejen v Česku. Svůj podíl na tom má nejen kvalitní řemeslné zpracování, dlouhá softwarová podpora či relativní dostupnost náhradních dílů.

O potenciálu tohoto trhu si je vědom také samotný Apple, který v některých zemích prodává repasované iPhony a rozhodně na tom není škodný. Podle společnosti Counterpoint Research vzrostl meziročně podíl Applu v tomto segmentu ze 44 procent na 49 procent, díky čemuž ovládá téměř polovinu celého trhu. Na druhém místě se nachází odvěký rival Samsung, kterému naopak podíl poklesl z 28 procent na současných 26 procent.purple iphone 12 and 12 miniNepřehlédněte

Američané mohou u Applu pořídit iPhone 12 mini podstatně levněji. A co Češi?

Největší zájem o repasované iPhony je v Indii, přičemž na pevninské Číně se odhaduje, že podíl Applu poklesne o 17 procent, především kvůli nedostatku použitých telefonů. V rámci repasování firma z Cupertina každý telefon opatří novou baterií, vnějším pláštěm a kabelem z USB-C na Lightning. Kromě toho k atraktivitě přispívá také roční záruka v rámci AppleCare+, která pokrývá opravy jak rozbitého displeje či zad, tak případné výměny baterie.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku