iPhone z druhé ruky? Apple totálně ovládl trh s repasovanými telefony

iphone ios aktualizace
  • Apple ovládá celosvětový trh s repasovanými telefony
  • Meziročně vzrostl jeho podíl na 49 procent
  • Druhý Samsung kontroluje pouze 26 procent trhu

Ať už si myslíte o iPhonu cokoli, jeho popularitě se dokáže vyrovnat jen málokterý konkurent. To je patrné nejen na prodejích nových kusů, ale také na oblibě těch bazarových. Ostatně prodat na vlastní pěst iPhone z druhé ruky není příliš složitý úkol a na přeprodejích použitých zařízení si postavila živnost celá řada firem nejen v Česku. Svůj podíl na tom má nejen kvalitní řemeslné zpracování, dlouhá softwarová podpora či relativní dostupnost náhradních dílů.

O potenciálu tohoto trhu si je vědom také samotný Apple, který v některých zemích prodává repasované iPhony a rozhodně na tom není škodný. Podle společnosti Counterpoint Research vzrostl meziročně podíl Applu v tomto segmentu ze 44 procent na 49 procent, díky čemuž ovládá téměř polovinu celého trhu. Na druhém místě se nachází odvěký rival Samsung, kterému naopak podíl poklesl z 28 procent na současných 26 procent.purple iphone 12 and 12 miniNepřehlédněte

Američané mohou u Applu pořídit iPhone 12 mini podstatně levněji. A co Češi?

Největší zájem o repasované iPhony je v Indii, přičemž na pevninské Číně se odhaduje, že podíl Applu poklesne o 17 procent, především kvůli nedostatku použitých telefonů. V rámci repasování firma z Cupertina každý telefon opatří novou baterií, vnějším pláštěm a kabelem z USB-C na Lightning. Kromě toho k atraktivitě přispívá také roční záruka v rámci AppleCare+, která pokrývá opravy jak rozbitého displeje či zad, tak případné výměny baterie.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Kapitoly článku