Domů » Bleskovky » iPhone X stojí 30 tisíc korun, součástky na něj třetinu

iPhone X stojí 30 tisíc korun, součástky na něj třetinu

Výroční iPhone X má své první majitele, většina si jej koupil k běžnému používání, jiní pro demolici zveřejněnou na YouTube a někteří se pustili do jeho rozborky. Ta od Fixit odhalila uspořádání vnitřních komponent a způsob, jak se k nim dostat; rozborka TechInsights si kromě toho samého stanovila jiný cíl – stanovit přibližnou cenu jednotlivých součástek.

Nejdražší je pochopitelně displej, který údajně Apple přijde na 65,50 dolarů (asi 1 450 korun), přitom displej na iPhone 8 má hodnotu 36 dolarů (asi 800 korun). Dražší je i ocelový rám (asi 36 USD) ve srovnání s jeho hliníkovými předchůdci (asi 21,50 dolarů). Celkově vychází cena součástek na iPhone X na 357,50 dolarů (asi 7 900 korun).

Test iPhone X: jednoduše nejlepší iPhone v historii

Samozřejmě to neznamená, že Apple na každém iPhonu X se startovací cenou 999 dolarů vydělá 641,5 dolaru, z této částky je nadále nutné odečíst náklady na vývoj, marketing, logistiku, apod. I tak ale nebude marže Applu rozhodně nízká a iPhone X s největší pravděpodobností zvedne průměrnou cenu jednoho prodaného iPhonu, která se v prvním kvartále letošního roku pohybovala na úrovni 695 dolarů (asi 15 400 korun bez DPH).

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
33 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments