TOPlist

iPhone 15 v testu odolnosti. Vydrží víc než jeho dražší sourozenec?

iPhone 15 s výřezem Dynamic Island
  • iPhone 15 Pro Max v nedávném testu Zacka Nelsona kapituloval
  • Youtuber nyní stejný test provedl u základních iPhonů 15 a 15 Plus
  • Podařilo se jim přežít?

Před nedávnem youtuber Zack Nelson na svém kanále JerryRigEverything otestoval odolnost iPhonu 15 Pro Max s poměrně rozpačitým výsledkem – titanová záda se poměrně snadno poškrábala, navíc při pokusu o ohnutí prasklo zadní sklo. Předchozí iPhony stejný test přežívaly bez ztráty kytičky, je tedy možné, že je na vině nová rozebíratelnější konstrukce. Nebo není?

iPhone 15 i 15 Plus: přežijí pokus o zlomení?

Do spárů Zacka Nelsona se nyní dostaly základní iPhony, které mají rovněž snadněji odnímatelná záda – tento návrh si Apple poprvé vyzkoušel loni u jejich předchůdců. Mezigeneračně se tedy v oblasti konstrukce prakticky nic nezměnilo, pomineme-li výměnu původního výřezu displeje za ostrůvek Dynamic Island.

Test jako obvykle odstartoval pokus zničit displej ostrými hroty o různé tvrdosti. Přitom se opět potvrdilo, že jablečné sklo Ceramic Shield je vůči poškrábání odolnější než všechny generace „goril“ – sice se také poškrábe při kontaktu s hroty o tvrdosti 6 podle Mohse, tyto škrábance jsou ale zcela nepatrné. Jak jsou na tom čočky fotoaparátů, jsme se bohužel nedozvěděli – Apple sice tvrdí, že je kryje sklo ze safírového krystalu, ovšem předchozí testy (i na hodinkách Apple Watch) prokázaly, že safír z Cupertina zase tak odolný není.

iPhone 15 si ponechal hliníkový rámeček, zde tedy žádnou konkurenční výhodu nehledejme – pád na zem nebo kontakt s nožem se do něj permanentně vepíše. V testu ohněm jsme se žádného překvapení nedočkali – část obrazovky zbělala, poté si však vrátila svoji původní podobu. Je však pravda, že tato fáze testu byla tentokrát značně zkrácená.

Hardwarové parametry iPhone 15

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: iOS 17, čipset: Apple A16 Bionic, hexa-core, GPU: Apple GPU (5 jader), RAM: 6 GB, interní paměť: 128/256/512 GB, pam. karta:
Rozměry: 147,6 × 71,6 × 7,8 mm, hmotnost: 171 g, zvýšená odolnost: IP68

Displej, konektivita a baterie

6,1", OLED, rozlišení: Super Retina, 1179 × 2556 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.3, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 3 349 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 48 Mpx, f/1.6, 26mm, 1.9µm, dual pixel PDAF, OIS, druhý: 12 Mpx, širokoúhlý, f/2.4, 13mm, 120˚, PDAF, selfie kamera: 12 Mpx, f/1.9, 23mm, HDR, 4K video

Na konci testu jsme se dočkali odpovědi na otázku, zda jsou základní iPhony 15 a 15 Plus odolnější vůči zlomení než iPhone 15 Pro Max. Odpověď zní ano – tentokrát k žádnému prasknutí nedošlo ani u menšího, ani u většího modelu. Letošní „mučírnu“ Zacka Nelsona tak přežily 3 ze 4 iPhonů.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku