Domů » Bleskovky » iOS 8 má údajně přijít s podporou několika otevřených oken najednou

iOS 8 má údajně přijít s podporou několika otevřených oken najednou

Nová verze systému iOS s označením 8 bude možná představena už na začátku příštího měsíce na vvojářské konferenci WWDC 2014, kterou pořádá samotný Apple. Nyní se objevila poměrně divoká spekulace, podle které má iOS 8 u tabletů podporovat zobrazení více oken aplikací najednou.

 

To značně rozšiřuje využitelnost rozměrných obrazovek a jde bezesporu o chvályhodný krok, obzvláště s přihlédnutím k tomu, že u Samsungu i Microsoftu je něco podobného možné již nějaký ten pátek. Oba zmiňovaní konkurenti nezapomněli již dříve v rámci konkurenčního boje na tuto skutečnost poukázat, což si připomeňme jednou z vydařených reklam od Microsoftu. Mějte ale na paměti, že se zatím jedná o nepotvrzenou informaci a stejně tak není jisté, zda se na WWDC premiéry iOS 8 skutečně dočkáme.

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

42 komentářů

 1. No vida, konkurence je nejlepší motor pokroku.

 2. No… větší displeje u iPhonu, více oken… co to čtu?

  Ještě pár let, a Apple konečně budu moct brát vážně coby i produktivní zařízení. Jen tak dál.

  • jj ale za par let bude ta konkurence zase jinde :D Kazdopadne kazde zlepseni vitam (i kdyz tento OS asi nikdy osobne nebudu pouzivat) a je mi jedno kdo od koho co kopiruje. Uvidime, jestli se MS nekam pohne…

  • iPhone/telefon jako produktivní zařízení? Main got…

  • Ano, telefon potažmo tablet je jako produktvní zařízení naprosto ideální. Na ničem jiném se tak pohodlně nepřipravují excelovské reporty plné maker nebo nerenderují 3D modely v CAD systémech..o programování a vytváření webu ani nemluvě. Už ani v práci prakticky PC vůbec nezapínám a vše dělám pohodlně na svém iPhone nad kávičkou v kuchyňce….

  • Bkf1: to je pravda, konkurence v tu dobu bude zase jinde, ale je to lepší, než nic.

   Uni: iOS nepovažuju příliš za produktivní OS, to se shodneme.

   Zichius: to jsi dost drsňák, jestli tyto věci děláš na iPhone. Tipuju, že zaměstnavatel moc nesází na efektivitu práce, co? :-)

  • Standa: Neshodneme. Já nepovažuji za produktivní přístroj telefon. A je jedno, co na něm je za OS. Nicmén iOS už od výrobce NENÍ směřován jako produktivní OS, na to je od něj také dostupný jiný, OSX. Ostatně, stejně to má MS (WP vs W) i Google (Andoid vs Chrome OS). To, že se nám někteří výrobci nesmyslů snaží namluvit něco jiného je věc jiná.

  • uni: A tak jde take o to, co kdo „produkuje“. Kazdy si asi pod slovem „produktivni“ predstavi neco jineho – nekomu staci napsat mail a podivat se do kalendare, nekdo potrebuje programovat, nekdo renderuje, nekdo pise dlouhe texty. Jednomu na to staci telefon (a je jedno s jakym OS), nekomu ne a potrebuje desktop OS.

  • weth: tak jistě:) Telefon má primární vstupní zařízení pro produktivitu, mikrofon. Podle toho je to zařízení uzpůsobeno (malé,…). Někdo má produktivitu pomocí klávesnice (programátor, textař,…) někdo pomocí kurzoru (grafik,…). Nechápu, proč by až nějaká xtá verze OS by měla prý konečně udělat telefon produktivním. On doposud na telefonáty nevyhovoval?

  • Mlok (neregistrovaný)

   S tim nemohu souhlasit, z niceho si nezavolam nebo neposlu zpravu pohodlneji, nez ze stolniho pocitace bez sluchatek, k cemu pouzivat iPhone.

  • uni: V reakci jsem zminil jen tebe, ale chtel jsem to adresovat i ostatnim v tomto vlakne. Samolitr, je holt potreba prihlednout k potrebam konkretnich lidi, kdyz se chci hadat zda je neco produktivni nebo ne. Notabene, kdyz je to podavano jako obecna pravda.

  • Uni: jo takhle. Pokud na smartphonech považuješ za nejproduktivnější mikrofon, tak to mnohé vysvětluje. V tom případě nebudeš schopen ocenit více věcí, než jen velký displej na iPhonu a více oken na iPadu :-) Jak píše Weth, produktivitu má každý jinde a nesuď mobilní svět jen podle svých nenáročných požadavků.

 3. Mohli by to okopírovat z W8, tam je to luxusní.

  • Hektor: to nemohli, Windows 8 je stolní OS, určený pro ovládání pomocí HID, iOS je mobilní sytém na matlání po displeji. Oboje má jiné určení užití.

  • Uni, on ale myslel Modern UI ;)

  • Martin II (neregistrovaný)

   UNI: „… Windows 8 je stolní OS, určený pro ovládání pomocí HID…“. Zase tie iNezmysly. Vrat sa do reality, Windows 8 je vyborny aj ako mobilny OS.

  • Windows 8.1 se mění podle toho jak se ovládá. Dotekově nebo myší. Když dotekově, tak místo kontextových nabídek vyjíždí různé lišty lepší pro dotyk, zvětšují se rozbalovací seznamy atp. Když myší, tak se zobrazují kontextové nabídky, zobrazují tlačítka navíc pro myš atd.

   S tím systémem nemám sebemenší problém jak s myší, tak na tabletu.

  • UNI má vždycky názorů plnou kapsu, ale z Windows 8 viděl jenom půlku.

  • Uni prostě jenom závidí, že k Windows 8 tabletu připojím klávesnici a myš a mám plnohodnotné PCčko… iPad byl a je pořád jen tablet = čtečka facebooku a „konzole“ pro hraní Angry Birds…

  • mceza: To ale nenapsal, Windows 8 je prostě Windows, Classic Desktop. Pokud měl na mysli Modern UI áka Windows Store, měl napsat, že Modern UI (Windows 8/8.1, RT). Takhle je to jen snůška domněnek, o myslet tamto, on myslel toto:-/

  • Abych to upřesnil, mám to na tabletu, ale to je snad úplně jedno na čem to je, twitter, fcb, poštu mám připnutou na proužek a další okno je třeba plocha, takže to nebylo třeba specifikovat…ale chápu, že spousta lidí ještě neměla možnost vyzkoušet si Windows 8…

  • Hektor: Spíše je problém, že spousta lidí neumí odlišit Classic Desktop (Windows XP, Vista, 7, 8, 8.1) a Modern UI (Windows Store aplikace). Tedy jsi měl na mysli, že by se Apple mohl inspirovat v Modern UI u MS, nikoli Windows 8. Snad vysvětleno.

  • To by nebylo zcela přesné protože připnout se dají sice jen modern UI appky, ale druhé okno může být plocha a okna v ní…

  • Hektor: No ono je to asi spíše opačně, Desktop umožňuje provoz Modern UI aplikace, které vyhradí část displeje. Ne, že si v Modern UI zobrazíš plochu. A je otázka, jde toto i RT? Přeci jen, samotný MS se k „největší výhodě proti ostatním“ sám chová poněkud macešky (potlačuje význam Desktopu)…

   Nicméně, toto není pro iOS úplně téma. nemá Desktop režim:) Spíše se to bude podobat systému, co má Samsung v TouchWiz. Nicméně, plkáme zase jen o nějakém JPP…:)

  • Původní nápad byl že provoz aplikací bylo možné jenom ze Startu. Desktop byla braná vlastně jako “další aplikace“. Stejně jako ostatní aplikace ji jde chytit zeshora a stejně jako v ostatních aplikacích je i pro plochu vlastní nastavení. Jen je v posledních verzích této “aplikaci“ kladena větší priorita, při používání myši a klávesnice. A navíc to jde všechno nastavit (např. jestli se otevře po spuštění počítače) , takže si myslím, že super.

   Vůbec si nemyslím, že by to bylo špatně, že zpočátku bylo víc na očích Modern UI. Kdyby to bylo tak, jak je to dneska od začátku, nevím, kolik lidí by si Modern UI a ty aplikace vyzkoušelo a zjistilo to, jaké má funkce a co to umí.

  • freeG: Ale jo, tématem není, jestli je to dobře nebo špatně, ale, že srovnávat iOS a Windows je nesmysl. Pak se ukázalo, že tématem je iOS a Modern UI, což má k sobě blíže.

  • ale ved rozdelenie obrazovky je len cez modern ui. Vlastne

   Plocha vo windows 8 je aj tak modern ui aplikacia :D

  • Plocha se chová jako aplikace a jde stejně jako ostatní rozdělit na stranu obrazovky (i když je na nedotykových počítačích aplikací v podstatě aplikací primární) a patří taky do Modern UI, i vzhledově. Vzhled oken, tlačítek, kontextových nabídek, velká většina na ploše byla předělána do Modern UI.

   Po Updatu 2 ovšem plocha ztratí tuto funkci a přestane se chovat jako aplikace, protože si lidé budou moct zvolit, zda budou chtít Moderní aplikace v oknech. Je to logické, musí se to přizpůsobovat, podle nastavení. Jinak bychom spouštěli Modern UI aplikaci v Modern UI aplikaci.

   Pro mě osobně je stejně stále výchozím bodem úvodní obrazovka. Jak k vyhledávání, tak ke spouštění aplikací a taky na živé dlaždice.

   Doufám, že aplikace v oknech budou volitelné zvlášť u aplikací, protože u některých aplikací full screen vítám.

  • Mceza: vzhledem k požadavkům, jaké má Uni na smartphony (viz výše) docela chápu, že mu široké použití tabletů s Windows 8 docela uniká :-)

  • UNI: Chápu, že o Windows 8 nic nevíš. Moje babička také ne. Ale když už o tom nic nevíš, tak nám tu nevykládej rádobychytré řeči…

   Takto může například vypadat moje plocha: [odkaz] (dlouhá je proto, že mám dva monitory)

   Je to taková ukázka toho, jak až moc lze souběžně provozovat Modern UI aplikace a klasický desktop. Takže původní příspěvek, na který si tak pitomě reagoval:

   „Mohli by to okopírovat z W8, tam je to luxusní.“

   Je opravdu správně. Je jedno, zda máš otevřené „metro“ aplikace nebo desktop, funguje to tam stejně a desktop se v případě práce s více „okny“ chová jako Modern UI aplikace…

   A už prosím nepoučuj ostatní o věcech o kterých nic nevíš… Zaskoš si třeba do Datartu Windows 8 prohlédnout ;)

  • mceza? Tak já se zastydím, ju? A nechávám vás zde patlat páté přes deváté. Ono to stejně jaksi nikam nevede:)

  • No… v diskuzi se dalo vyznat, než jsi tu začal zmatkovat ty, Uníku. Doporučuju se na Windows 8 v nějakém showroomu trochu kouknout.

  • Standa: Myslím, že mi postačí domácí server a pracovní NB:-D Jo a kolegův AiO srá., který se ukázkově sestřelil aktualizací 8.1…, den práce s obnovou:-/

  • Jestli provozuješ na domácím serveru Windows 8, tak je mi vše jasné :D

  • mceza: To že ty neumíš z daného systému vytěžit co potřebuješ nemusí být nutně problém systému:)

  • To jsou hodně chabé pokusy o trolling Uníku. Zrovna ty máš na víc, zkus to znova :-)

  • mceza: Tak kdyz to jeho potrebam staci, proc ne. Ne kazdy potrebuje domu tahat WS12.

  • weth: Jsou věci, které prostě nevysvětlíš:) Tohle vlákno je toho plné.

  • Bohužel. Tvé vysvětlování je totiž dost zmatené…

  • Není ostudou muže jako jediný nepochopit diskuzi. Je ale ostudou jako jediný nepochopit, ale myslet si, že letadlo jsou všichni ostatní :-)

 4. orgasmic (neregistrovaný)

  Prvni iOS s Androidem? :D

 5. Multiwindow z Toucwizu mieri na iOs:-D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).