TOPlist

iOS 17 Evropanům nabídne exkluzivní funkci, Amerika ostrouhá

iphone 14 pro ios 16
  • Nová verze iOS přinese možnost instalace aplikací z obchodů třetích stran
  • Nová funkce zřejmě bude k dispozici pouze uživatelům v Evropské unii
  • Zůstává otázkou, zda povolení instalace aplikací z jiných zdrojů nebude pro uživatele bezpečnostní riziko

Jakmile velké technologické společnosti představují nové softwarové vychytávky, obyvatelé mimo americký kontinent musí zbystřit. Není totiž výjimkou, že ty nejzajímavější funkce jsou minimálně zpočátku dostupné pouze pro obyvatele Spojených států a občas také Kanady. V případě jedné zajímavé novinky, která se nejspíše objeví v rámci operačního systému iOS 17, ale pro změnu Američané ostrouhají a radovat se budeme my v Evropě.

Řeč je o možnosti instalace aplikací i mimo App Store, kterou prosadila Evropská unie. Té se totiž nelíbil potenciální monopol v rámci iOS, a tak Applu nařídila, aby umožnila do iPhonů a iPadů instalovat aplikace i mimo jeho vlastní obchod. Povolení instalace aplikací z jiných, než oficiálních zdrojů však pro uživatele zvyšovat riziko instalace nebezpečného softwaru. Bude tedy zajímavé sledovat, zda se s tímto Apple dokáže nějak vypořádat a představí nějaké sofistikovanější řešení.

Jakou podobu bude tato možnost mít, nevíme a je pravděpodobné, že se to ani nedozvíme v rámci chystané vývojářské konference WWDC – Apple nejspíše bude dělat všechno proto, aby uživatele o této možnosti neinformoval více, než je nezbytně nutné.iOS 17 obrázekNepřehlédněte

Novinky v iOS 17: interaktivní widgety, vylepšený Dynamic Island i hlavní obrazovka

Možnost instalace aplikací z obchodů třetích stran se na iPhony po dlouhých letech opět vrátí. V minulosti šlo využít neoficiálního obchodu Cydia pro odemčené iPhony, iPady a iPody, který v době své největší slávy mělo na svém zařízení přibližně 10 procent uživatelů. V posledních letech ale popularita alternativního obchodu klesala, až se její zakladatel Jay Freeman rozhodl obchod v roce 2018 ukončit.

Autor článku Dominik Vlasák
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.

Kapitoly článku