Domů » Články » iOS 11 prozradil řadu novinek o iPhone 8: na co se můžeme těšit?

iOS 11 prozradil řadu novinek o iPhone 8: na co se můžeme těšit?

Apple počátkem června představil první vývojářskou verzi iOS 11 a od té doby poctivě pokračuje ve vydávání dalších verzí. Kromě klasické evoluce systému přináší verze 11 několik zajímavých vodítek k tomu, jak asi bude vypadat nový iPhone 8. Tento článek přehledně shrnuje, co o své nové vlajkové lodi Apple prostřednictvím aktualizace iOS odhalil.

Design se zakulacuje

První věcí, které si po spuštění iOS 11 všimneme, je změna designu. Velmi výrazné je zejména zaoblení prvků. V případě ikonek v řídícím centru se jedná pouze o zakulacené rohy, ale například taková tlačítka kalkulačky už v nové verzi reprezentují úplné kruhy.

Na příkladu kalkulačky můžeme vidět i další designovou změnu, kterou je příklon k temnějším barvám a černému pozadí. Tmavé barvy jsou totiž ideálním řešením pro OLED displej, na němž vypadají neobyčejně kontrastně, a hlavně šetří energii. Z tohoto kroku tedy můžeme soudit, že spekulovaný OLED displej skutečně v nové verzi iPhonu uvidíme. Delší dobu se již také mluví o speciálním tmavém režimu pro iOS, který by samozřejmě přinášel další zvýšení efektivity provozu OLED displeje.

Příprava na bezrámečkový design?

Zajímavé jsou také změny v systémových aplikacích, konkrétně v jejich ovládacích prvcích. Například aplikace pro emaily a zprávy nyní skrývají hlavičku při scrollování směrem dolů, čímž vzniká více vertikálního prostoru pro samotný obsah. Pokud tedy iPhone 8 bude skutečně mít bezrámečkový design, o němž se spekuluje, tak tato úprava umožní na podlouhlý formát displeje vměstnat mnohem více obsahu, než je tomu teď.

iPhone 8 s iOS 11
Právě takto by měl vypadat iPhone 8

S tím souvisí také změna ve video přehrávači. V něm se nyní ovládací prvky pro hlasitost a celoobrazovkový režim přesunuly více ke stranám, takže vzniká výřez pro „ostrůvek“ v displeji, v němž bude pravděpodobně obsažena kamera a reproduktor.

Lepší komprese fotografií a videí

Předpokládá se, že nový iPhone bude stejně jako ostatní vlajkové lodě disponovat duální kamerou s vysokým rozlišením, což s sebou přináší i značný nárůst objemu skladovaných souborů. To je zřejmě důvod, proč Apple do iOS 11 implementoval nové formáty HEVC a HEIF, které přinášejí až o 50% menší velikost souborů (při zachování kvality) ve srovnání se současným řešením.

Toto jsou údajně autentické panely připravovaného iPhone 8. Duální kamera je tak téměř jistá.

Duální kameru zdánlivě potvrzuje i nedávno představená vývojářská platforma ARKit pro rozšířenou realitu, která bezpochyby vertikálně orientovanou dvojitou kameru náležitě využije.

Bezdrátové nabíjení?

Funkcí, kterou by jistě většina zákazníků ocenila, je bezdrátové nabíjení. A iOS 11 zase o něco zvyšuje pravděpodobnost implementace této technologie. V audio souborech systému lze totiž najít zcela nový nabíjecí zvuk, který by mohl být využit právě pro odlišení bezdrátového nabíjení od běžného.

iOS 11 - New charging sounds

Vzhledem k tomu, že Apple jako tradičně stále nic oficiálně nepotvrdil, jsou veškeré výše uvedené vlastnosti jen spekulace. Ovšem pokud vezmeme do úvahy to, že iOS 11 zcela jistě musí být optimalizován pro nový iPhone 8, nebudou pravděpodobně příliš vzdálené od reality.

Vyzkoušeli jsme iOS 11: novinek je více, než se na první pohled zdá

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

30 komentářů

 1. V obchodě iSTYLE…

  „Když jsem na iPhone v seznamu mailů, jak se dostanu zpět na složky?‘
  „No přetáhnete prst od levého okraje displeje doprava.“

  „Jo, to je dobrý. A když jsem v nějaké kategorii úkolů a chci se dostat zpět na všechny úkoly, to udělám jak?“
  „No tam se to nepřetahuje tím prsten, tak klepněte na název kategorie s úkoly vlevo nahoře.“
  „Aha, no dobře.“

  „A když jsem tady v nastavení priorit, jak se dostanu z toho zpět?“
  „No tady klikněte na tlačítko Hotovo vpravo nahoře.“

  Je hezké, že Apple dotáhne 3 roky starý Samsung hardwarově. Teď ještě na něj nasadit nějaký systém, co má lepší ergonomii :)

  • Mal by si prestat chvalit ten Samsung a hatovat Apple, pretoze ty ked nieco chvalis, vacsinou to ide z kopca :-)

  • Tvl to si děláš prd31. Doufám, že se nesnažíš říct, že android je na ovládání lepší. Nechápu, jak někdo může přejít z WP na android…

   • Samozřejmě, že se Android ovládá lépe. iOS je *tak* zmatený! Člověk neustále musí pozorně sledovat obrazovku a kde co jde právě udělat. V Androidu prostě stiskne dole tlačítko „Zpět“.

   • Radkovi trvalo roky, než pochopil, že Windows a Lumie jsou jen odpad. To chválím. Teď ještě pár let a opustit ten desktop odpad.

   • Tak na ovládání rozhodně je. Tak jak píše Radek Hulán… Prostě iOS to má hrozně neintuitivni. Asi se na to zvyknout dá, ale jde to řešit lépe..

   • *neintuitivni a rozházené..

   • RH
    Nejenom v Androidu.

  • Tak mě teda v konzistentnosti ovládání naopak dostal na chvíli půjčený Samsung s Androidem 6 – v aplikaci Facebook odjedu pár příspěvků dolu a po zmáčknutí debilně vpravo umístěné šipky zpět se aplikace vrátí „nahoru“, když to samé udělám v Instagramu, aplikace se zavře. Bravo ????????

   • Manek49: Za to ale nemůže Android, ani Samsung, ale vývojáři těch dvou aplikací, protože ti si nastavili, jak se v jejich aplikaci bude chovat tlačítko zpět.

  • Ale hov*o, pokud člověk používá iPhone aspoň nějakou chvíli, tak pak už nepřemýšlí nad tím, kam má kliknout, je to jen o zvyku. Já si třeba na android taky nikdy nezvyknul a otravuju s tím někoho?? Ne.
   Tak nechápu, že se k iPhonu pořád vyjadřujete, pokud se vám víc líbí android, tak ho používejte, ale neotravujte nás ostatní s tím, co si chtějí přečíst novinky o zařízení, které používáme.

   PS: S tím vaším dotazem v iStylu bych se nechlubil, jen ze sebe děláte vola, když děláte, že nevíte kam kliknout, ikdyž přímo u tlačítka (např. Zpět v e-mailu), máte šipku zpět + ten text.

   • Martin: „ale neotravujte nás ostatní s tím, co si chtějí přečíst novinky o zařízení, které používáme.“ No ony jsou ty novinky, co si chceš přečíst, napsané v článku, ne v diskusi. Takže jestli tě otravují názory diskutujících, tak ti můžu doporučit číst jen články a nechodit do diskuse. Jednoduché, že?

  • No nevím, takové Back v Andtoidu je také hitparáda. Běžně je to spojené s Cancle, ale jak jsi v Google Keep jupí, je z toho OK. Paráda ne?

   Ale pravdou je, že gesto Back na iOS jako by si také žilo vlastním životem.

  • Edmond Dantes

   Porovnávat apple se samsungem je jako bych porovnával bělocha s černochem a poukazoval bych na jejich rozdíl. Je to stupidní.

 2. Radku, vzhledem k širokému povědomí o satisfaction rate systému iOS, který je mnohonásobně lepší než jakákoliv mobilní konkurence, bych hádal, že ten problém se „zmatenosti“ bude v tobě.
  Už je to ale stejně nějakou dobu kdy tě nebere nikdo vážně, tvé komentáře nemají váhu a tvá ignorance k platformám které nespadají do rodiny Windows už zdaleka nikoho nevzrušuje. Chápu, že jsi teď trošku zmatený a nedá ti spát kterým směrem budeš teď plivat, když už to Microsoft opět zabalil a připravuje se na desátý restart mobilních platforem, ale do toho dalšího slavného startu ti snad tvá antická Lumie s posledním nestabilním buildem vydrží, protože očividně ostatní platformy jsou příliš mimo tvou komfortní zónu :(

  • To si trochu pleteš. Otázka je, co umí iOS lépe než android? Nic. Nebo, co umí android lépe než iOS? Všechno.

   • Nesmysl. IOS je bezpečnější, spolehlivější a stabilnější výměnou za o trochu méně funkcí. Každý si musí vybrat co mu vyhovuje více.

   • Spolehlivější a stabilnější…to už nějakou dobu neplatí.

   • No nevím, letos v lednu únoru to ještě platilo, jestli se od té doby Android nějak zásadně posunul, tak to možná neplatí.

   • MrViki: Mozna i ano, ale tu tu rok starou verzi OS ma uz! jednotky procent uzivatelu:D

   • Android 6 a výš má prikladnou stabilitu.

   • xzeit: od kdy? Vyšel teď nějaký jeho update? Ještě leden únor 2017 to bylo hrozné…

   • Edmond Dantes

    Co to je to všechno? Buď konkrétní.

 3. Dizajn sa zakulacuje..ios kopíruje z androidu 7.1 ikonky? Tie sú tiež zaoblené.

 4. prej neintuitivní, iOS je dělaný pro hloupý američany, nic se nenastavuje, na všech zařízeních, tedy PC, tablet, mobil a koneckonců i hodinky je většina věcí podobně řešená, provázanost funguje bez nastavování, vytváření sítí apod., uživateli je asi jedno zda ukončuje křízkem, čtverečkem nebo tlačítkem, to ještě pochopí, ale nenastaví si aby měl stejná data co má v PC i na mobilu a tabletu a aby mobilem něco vyfotil a měl to na hodinkách, počítači a tabletu a třeba i telce, v tom je android/windows brutálně složitý. Jasně, určitě namítnete tohle a tohle se dá snadno nastavit, na tohle stáhneš a nainstaluješ tuhle appku apod., ale běžný uživatel nic nenastaví, nestáhne, nenainstaluje. Proto většina lidí na smartphonech ještě možná nějakou tu hru jede co na ně vyskočí na první stránce Google Play, volají, pošlou SMSku a možná nějaká web stránka, foťák a facebook, tím to končí. Fotky si pak přetáhnou kabelem do počítače. Když už použijí třeba appky na poznámky, tak na každém zařízení mají jinou aplikaci. To vidím dnes a denně u standardních běžných uživatelů co mají doma Windows a nějaký ten Huawei/Samsung v kapse.

  • brudra: „iOS je dělaný pro hloupý američany“

   Z tveho prispevku je jasne ze iOS je delany i pro hloupy Cechy, pokud ty bludy myslis zcela vazne.

 5. Hoši, chtělo by to věčně. Každý systém má svoji filozofii a vnitřní logiku funkcí. Co je lepší je asi otázka zvyku a osobního vkusu. iOS není špatný. Pár funkcí by Androidu slušeli a obráceně. Provázanost u iOS je jasná. Jeden software, jeden hardware. Z toho plyne vše. Android je univerzální, rozstříštěný,ale funguje se vším. iOS má někdy problém připojit se k něčemu co nespadá do jeho rodiny. Abych to uzavřel. iOS nic nedovolí a je jen na používání. Android jde svobodnější cestou a uživateli dovolí podstatně více. To který přístup je obecně lepší závisí na typu uživatele. Apple je předražený. Samsung si hraje na aOS. Mě osobně vyhovuje čistší forma Androidu. Jako je Google, nebo Sony.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).