Cena:

iOS 11 prozradil řadu novinek o iPhone 8: na co se můžeme těšit?

Apple počátkem června představil první vývojářskou verzi iOS 11 a od té doby poctivě pokračuje ve vydávání dalších verzí. Kromě klasické evoluce systému přináší verze 11 několik zajímavých vodítek k tomu, jak asi bude vypadat nový iPhone 8. Tento článek přehledně shrnuje, co o své nové vlajkové lodi Apple prostřednictvím aktualizace iOS odhalil.

Design se zakulacuje

První věcí, které si po spuštění iOS 11 všimneme, je změna designu. Velmi výrazné je zejména zaoblení prvků. V případě ikonek v řídícím centru se jedná pouze o zakulacené rohy, ale například taková tlačítka kalkulačky už v nové verzi reprezentují úplné kruhy.

Na příkladu kalkulačky můžeme vidět i další designovou změnu, kterou je příklon k temnějším barvám a černému pozadí. Tmavé barvy jsou totiž ideálním řešením pro OLED displej, na němž vypadají neobyčejně kontrastně, a hlavně šetří energii. Z tohoto kroku tedy můžeme soudit, že spekulovaný OLED displej skutečně v nové verzi iPhonu uvidíme. Delší dobu se již také mluví o speciálním tmavém režimu pro iOS, který by samozřejmě přinášel další zvýšení efektivity provozu OLED displeje.

Příprava na bezrámečkový design?

Zajímavé jsou také změny v systémových aplikacích, konkrétně v jejich ovládacích prvcích. Například aplikace pro emaily a zprávy nyní skrývají hlavičku při scrollování směrem dolů, čímž vzniká více vertikálního prostoru pro samotný obsah. Pokud tedy iPhone 8 bude skutečně mít bezrámečkový design, o němž se spekuluje, tak tato úprava umožní na podlouhlý formát displeje vměstnat mnohem více obsahu, než je tomu teď.

iPhone 8 s iOS 11
Právě takto by měl vypadat iPhone 8

S tím souvisí také změna ve video přehrávači. V něm se nyní ovládací prvky pro hlasitost a celoobrazovkový režim přesunuly více ke stranám, takže vzniká výřez pro „ostrůvek“ v displeji, v němž bude pravděpodobně obsažena kamera a reproduktor.

Lepší komprese fotografií a videí

Předpokládá se, že nový iPhone bude stejně jako ostatní vlajkové lodě disponovat duální kamerou s vysokým rozlišením, což s sebou přináší i značný nárůst objemu skladovaných souborů. To je zřejmě důvod, proč Apple do iOS 11 implementoval nové formáty HEVC a HEIF, které přinášejí až o 50% menší velikost souborů (při zachování kvality) ve srovnání se současným řešením.

Toto jsou údajně autentické panely připravovaného iPhone 8. Duální kamera je tak téměř jistá.

Duální kameru zdánlivě potvrzuje i nedávno představená vývojářská platforma ARKit pro rozšířenou realitu, která bezpochyby vertikálně orientovanou dvojitou kameru náležitě využije.

Bezdrátové nabíjení?

Funkcí, kterou by jistě většina zákazníků ocenila, je bezdrátové nabíjení. A iOS 11 zase o něco zvyšuje pravděpodobnost implementace této technologie. V audio souborech systému lze totiž najít zcela nový nabíjecí zvuk, který by mohl být využit právě pro odlišení bezdrátového nabíjení od běžného.

iOS 11 - New charging sounds

Vzhledem k tomu, že Apple jako tradičně stále nic oficiálně nepotvrdil, jsou veškeré výše uvedené vlastnosti jen spekulace. Ovšem pokud vezmeme do úvahy to, že iOS 11 zcela jistě musí být optimalizován pro nový iPhone 8, nebudou pravděpodobně příliš vzdálené od reality.iOS 11Nepřehlédněte

Vyzkoušeli jsme iOS 11: novinek je více, než se na první pohled zdá

Autor článku
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.