Domů » Bleskovky » Internetový magnát Kim Dotcom prohrál další soud. Může být vydán do USA

Internetový magnát Kim Dotcom prohrál další soud. Může být vydán do USA

Kontroverzní německý hacker a provozovatel již zrušené služby MegaUpload – Kim Dotcom, původním jménem Kim Schmitz, bude pravděpodobně vydán zpět do USA, kde mu hrozí 20 let vězení. Čelí tam obvinění z nabádání uživatelů ke sdílení obsahu chráněného autorskými právy.kimmega

Kim Dotcom, jak si možná vzpomínáte, je spoluzakladatelem populárního webu Megaupload a je rovněž tvůrce webu Mega, který je dnes hojně využíván díky šifrovanému sdílení dat. Jeho vydání 5. července ve Wellingtonu potvrdil Novozélandský odvolací soud.

Filmovým studiím vznikly obří škody

Kim Dotcom všechna obvinění odmítá a tvrdí, že on sám nemůže být zodpovědný za to, co uživatelé sdílení pomocí jeho serveru. Podle úřadů v USA ale Kim a další tři spoluzakladatelé Megauploadu připravili filmová studia a nahrávací společnosti o více než 500 milionů dolarů, což je v přepočtu přes 11 miliard korun. Sami si tímto podnikáním vydělali více než 175 milionů dolarů. Mimo zmíněná obvinění je Kim rovněž podezřelý z praní špinavých peněz, vydírání a dalších internetových podvodů.

kimdotcom

Kim prohlásil, že se jeho právní tým bude tímto obviněním dále zabývat a že se odvolá k nejvyššímu soudu. V minulosti již argumentoval tím, že na Novém Zélandu, kde získal trvalý pobyt není porušení autorských práv trestným činem. Navíc prý neexistuje dostatek důkazů o úmyslném spáchání trestného činu. Kimovo odvolání se k nejvyššímu soudu bude pravděpodobně posledním pokusem jak se vyhnout vydání do USA. Server Megaupload byl zablokován americkou vládu v lednu 2012.

Kim Dotcom sídlo, Nový Zéland
Kim měl na Novém Zélandu v Coatesville kousek od Aucklandu do roku 2016 dlouhodobě pronajaté obří sídlo, ve kterém žil. Nový Zéland se pro Kima stal jakousi zlatou klecí, když by totiž ze země odcestoval, okamžitě by byl zatčen. Takhle to vypadalo u vstupní brány (všimněte si nápisu dotcom napravo); okolí Dotcomova sídla v roce 2015 navštívil náš šéfredaktor Jirka Hrma. V jednom z dalších dílů našeho seriálu „jak bydlí slavné IT celebrity“ se tedy můžete těšit na informace tomto gigantickém pansví.

V této části má Kim asi pravdu. Pravděpodobně opravdu není zodpovědný za obsah, jež byl nahrán jinými uživateli a následně šířen mezi ostatní. Jistě nebylo v jeho silách zkoumat každý nahraný soubor zda náhodou neporušuje autorská práva.

Kim nečelí trestnímu stíhání poprvé. Již v roce 1994 byl odsouzen za trestný čin špionáž dat a v roce 2003 dostal podmíněný trest odnětí svobody za zneužití důvěrných informací. Jeho kariéra coby internetového podnikatele a hackera začala v Německu již v devadesátých letech.

A co si myslíte vy? Je autor kontroverzní služby pro sdílení obsahu odpovědný za obsah, který tam nahrají uživatelé?

Tomáš Ondříšek

Ekonom a příznivec nových technologií, mobilních telefonů, tabletů a zařízení 2v1. Skalní fanoušek systému Windows a společnosti Microsoft. Nadšený fotograf detailů a nočních snímků. Odpůrce bloatwaru, nefunkčního multitaskingu, nekvalitního zpracování a keynesiánství.

3 komentářů

  1. Ne neni a usa je sp i.na sama o sebe.

  2. Odporúčam pozrieť dokument Caught in the Web par veci to doplní a je tam dosť vidno ako USA robí čo môže aj keď to legislatívne nieje v poriadku.

  3. Je poštovní doručovatel zodpovědný za obsah dopisu, který přenáší?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).