TOPlist

Internet na venkově dosahuje úrovně připojení velkých měst. Za 2 roky zrychlil internet v téměř 1400 obcích

internet

Internet je nepostradatelnou součástí běžného života. Lidé hledají informace, nakupují online a komunikují s přáteli nebo klienty. K tomu potřebují stabilní a rychlý internet, který je výsadou spíše velkých měst. Díky rozvoji infrastruktury a zrychleným internetovým přípojkám v malých obcích, už ale mohou i venkovské lokality dosáhnout rychlosti a stability internetu velkých sídlišť a krajských měst. Jen za poslední dva roky bylo zrychleno 1368 obcí, ve kterých bylo postaveno 3150 rDSLAMů – koncových ústředen, které se budují co nejblíže zákazníkům.

Zdlouhavá a komplikovaná výstavba nových telekomunikačních sítí spojená s velkou administrativní zátěží vede k nespokojenosti obyvatel malých obcí a měst. Pomalý a nestabilní internet je stále problémem řady lokalit a regionů. V České republice je více než 6 tisíc obcí a i v roce 2018 se nezanedbatelná část potýká s problémy ohledně možnosti přístupu ke kvalitní telekomunikační síti.

„Jakýkoliv rozvoj vysokorychlostního internetu je nezbytnou součástí pro budoucí vývoj naší společnosti. Stejně, jako si dnes nedokážeme představit fungování bez elektrické energie, v budoucnu si nedokážeme představit život bez internetu. Nároky na kvalitní a dobré připojení tedy nebude jen ze strany průmyslu, ale i ze strany domácností,“uvádí Marek Ondroušek, telekomunikační odborník a bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci.

Podle údajů společnosti CETIN (Česká telekomunikační infrastruktura), která vlastní největší síť optických kabelů, se v posledních dvou letech zrychlilo připojení u 321 354 popisných čísel, v nichž sídlí 636 925 bytů. Jen od počátku letošního roku to bylo 141 721 bytů.

Podle společnosti AIM, která poskytuje internetové připojení nejen na vlastní optické síti, ale orychlosti a dostupnosti internetu v malých obcích nerozhodují o vybudování kvalitní infrastruktury pouze finance a byrokracie. Podle ní jde často o nezájem operátorů o tyto lokality nebo přístup vedení obce. Zejména přístup starostů a zastupitelů se ale dle zkušeností AIM mění.

„Díky již vybudované infrastruktuře zrychlených přípojek se už například v řadě obcí ve Středočeském kraji povedlo výrazně zrychlit internetové připojení. Právě starostové a zastupitelé obcí, kde dosud internet nefungoval nebo fungoval nekvalitně, mají zásluhu na rozvoji a posílení stávající infrastruktury. Díky tomu došlo ve stovkách obcí k významnému rozšíření telekomunikačních služeb. Zdiby, Psáry, Horoměřice, Mnichovice, Říčany nebo Nehvizdy už dosahují kvality a rychlosti připojení jako velká města,“říká za AIM Jakub Jánský.

Obce si už podle něj uvědomují, že vývoj moderních technologií, kdy na internet připojujeme stále více zařízení, volají zákazníci po větší stabilitě sítě i rychlosti. „Vedení obcí, kde ještě není kvalitní infrastruktura vybudována, se snaží hledat řešení. Ať už jde o shánění informací, zrychlení povolovacího řízení na úřadech při výstavbě potřebné infrastruktury nebo právě ochotu se vůbec otázkou kvality připojení zabývat,“uvádí Jakub Jánský.

Budoucnost obcí

Na venkově často pomalou a zastaralou technologii připojení Wi-fi nahrazuje posilovaná stávající metalická či optická síť. V místech, kde není jiný typ připojení než Wi-fi, nebo dokonce vůbec žádné připojení, je novou možností zavedení metalických či optických kabelů až přímo do bytu nebo objektu. Velká část obyvatel daných obcí má navíc přívod dané sítě v objektu již vybudován, ale leckdy o něm ani nevědí. To vše usnadňuje následnou realizaci a přechod na novější technologie. Takto zrychlené oblasti mohou nabízet stabilitu a rychlost internetu až 250 Mbps.

„Obce využívají budování kanalizace nebo rekonstrukci silnice a s tím spojené výkopy tak, aby mohly být zároveň položeny či rekonstruovány kabely optické nebo metalické sítě. Je to efektivní řešení, které uspoří finance za další práce nutné při výstavbě na zelené louce.Kabelové připojení navíc neohrozí silný déšť a větší vzdálenosti jako v případě Wi-fi, u kterého stabilita spojení může kolísat,“dodává Jánský. Zároveň nepochybuje, že stabilní a vysokorychlostní internet je nezbytný pro to, aby se kraj rozvíjel. Ať už jde o samotný rozvoj regionu, kdy se zasíťovaná obec stává zajímavým cílem pro komerční provozovatele nebo v souvislosti s rozšířením práce z domova tamních obyvatel, kdy se uleví například i dopravě.

Autor článku Roman Hálek
Roman Hálek
Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.

Kapitoly článku