Domů » Bleskovky » Intel se spojil s AMD: Má se NVIDIA začít obávat o své pozice?

Intel se spojil s AMD: Má se NVIDIA začít obávat o své pozice?

To, co doposud vypadalo jako divoké spekulace, se stalo realitou. Intel uzavřel spojenectví se svým tradičním rivalem AMD a společně se pokusí zvrátit zavedené pořádky ve světě výkonných laptopů. Intel totiž začne výrobcům laptopů dodávat integrované řešení spojující procesor od Intelu, grafický čip AMD a rychlé grafické paměti HBM2 taktéž od AMD.

Konkrétně by se mělo jednat zpočátku o spojení grafických čipů AMD Vega a procesorů Intel Kaby Lake, přičemž první notebooky vybavené touto novinkou bychom měli na trhu vidět již někdy v létě následujícího roku. Výrobci dostanou první prototypy již v prvním čtvrtletí roku 2018.

O spojení jednotlivých komponent se bude starat nové a velmi rychlé rozhraní EMIB (Embedded Multi-Die Interconnect Bridge) a celá jednotka by měla mít taktéž sdílené napájení. Výsledkem by mělo být podle Intelu mnohem lepší využití prostoru, což umožní rozšíření skutečně výkonného hardwaru i do ultrabooků a všemožných zařízení typu 2 v 1.

Porovnání velikosti nové jednotky se stávajícím řešením, které lze nalézt v současných zařízeních. Úspora prostoru by měla být více než 50%.

Za celým spojenectvím lze ale sledovat ještě jeden záměr, a to sice oslabit téměř monopolní pozici značky NVIDIA na poli výkonných notebooků. Intel totiž doposud mohl nabízet pouze integrované GPU vhodné pouze pro kancelářskou práci a multimédia, zatímco segment dedikovaných GPU se svými čipy ovládala NVIDIA.

Spojenectví je výhodné zejména z pohledu AMD, které takto dostane své GPU do obrovského množství zařízení, protože Intel procesory najdeme v naprosté většině notebooků. Zkrátka ale nepřijde rozhodně ani Intel, jenž takto rozšíří svou působnost v oblasti výkonných notebooků, kde nebyl doposud schopen nabídnout odpovídající grafické řešení.

A tratit na tom bude zřejmě právě NVIDIA, jelikož využití dedikované grafické karty z její produkce bude znamenat pro výrobce nutnost vyrobit méně esteticky působivé zařízení, než by byl schopen s novou kompaktní jednotkou od Intelu.

New Intel Core Processor Combines High-Performance CPU with Discrete Graphics

Už se také objevily spekulace, že v tomto spojení má prsty i Apple. Ten totiž jistě bude mezi prvními, kdo ocení onu značnou úsporu místa. Je tak možné, že se tato novinka od Intelu a AMD dostane do nových MacBooků, které tak zase budou moci být o něco tenčí.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

4 komentářů

  1. Tak to by Nvidia mohla co nejdříve vyrukovat s GTX 2080 a 2080Ti

  2. No, otázkou je na jak dlouho, když Intel k sobě přetáhl šéfa grafické divize AMD…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).