Domů » Bleskovky » Intel se spojil s AMD: Má se NVIDIA začít obávat o své pozice?

Intel se spojil s AMD: Má se NVIDIA začít obávat o své pozice?

To, co doposud vypadalo jako divoké spekulace, se stalo realitou. Intel uzavřel spojenectví se svým tradičním rivalem AMD a společně se pokusí zvrátit zavedené pořádky ve světě výkonných laptopů. Intel totiž začne výrobcům laptopů dodávat integrované řešení spojující procesor od Intelu, grafický čip AMD a rychlé grafické paměti HBM2 taktéž od AMD.

Konkrétně by se mělo jednat zpočátku o spojení grafických čipů AMD Vega a procesorů Intel Kaby Lake, přičemž první notebooky vybavené touto novinkou bychom měli na trhu vidět již někdy v létě následujícího roku. Výrobci dostanou první prototypy již v prvním čtvrtletí roku 2018.

O spojení jednotlivých komponent se bude starat nové a velmi rychlé rozhraní EMIB (Embedded Multi-Die Interconnect Bridge) a celá jednotka by měla mít taktéž sdílené napájení. Výsledkem by mělo být podle Intelu mnohem lepší využití prostoru, což umožní rozšíření skutečně výkonného hardwaru i do ultrabooků a všemožných zařízení typu 2 v 1.

Porovnání velikosti nové jednotky se stávajícím řešením, které lze nalézt v současných zařízeních. Úspora prostoru by měla být více než 50%.

Za celým spojenectvím lze ale sledovat ještě jeden záměr, a to sice oslabit téměř monopolní pozici značky NVIDIA na poli výkonných notebooků. Intel totiž doposud mohl nabízet pouze integrované GPU vhodné pouze pro kancelářskou práci a multimédia, zatímco segment dedikovaných GPU se svými čipy ovládala NVIDIA.

Spojenectví je výhodné zejména z pohledu AMD, které takto dostane své GPU do obrovského množství zařízení, protože Intel procesory najdeme v naprosté většině notebooků. Zkrátka ale nepřijde rozhodně ani Intel, jenž takto rozšíří svou působnost v oblasti výkonných notebooků, kde nebyl doposud schopen nabídnout odpovídající grafické řešení.

A tratit na tom bude zřejmě právě NVIDIA, jelikož využití dedikované grafické karty z její produkce bude znamenat pro výrobce nutnost vyrobit méně esteticky působivé zařízení, než by byl schopen s novou kompaktní jednotkou od Intelu.

Už se také objevily spekulace, že v tomto spojení má prsty i Apple. Ten totiž jistě bude mezi prvními, kdo ocení onu značnou úsporu místa. Je tak možné, že se tato novinka od Intelu a AMD dostane do nových MacBooků, které tak zase budou moci být o něco tenčí.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
tomas
Anonym
tomas

Super

Richy
Anonym
Richy

Tak to by Nvidia mohla co nejdříve vyrukovat s GTX 2080 a 2080Ti

uni
Uživatel
uni

To kvůli čemu?