Domů » Bleskovky » Intel a Rockchip uzavírají spolupráci pro výrobu levných čipů pro zařízení s Androidem

Intel a Rockchip uzavírají spolupráci pro výrobu levných čipů pro zařízení s Androidem

Zatímco ve světě stolních počítačů je Intel ve výrobě procesorů neochvějná jednička, stále vzrůstající trh s tablety a chytrými telefony si podmanili výrobci, produkující čipsety postavené na architektuře ARM. Ta oproti x86/64 řešení od Intelu historicky vynikala především nízkou spotřebou, i když v dnešní době se tento rozdíl začíná pomalu stírat. Do boje s výrobci procesorů pro mobilní zařízení se Intel vydává v alianci s čínskou společnosti Rockchip.

   

Ta vstoupila na trh před deseti lety s mp3/mp4 přehrávači a nyní se věnuje výrobě nízkonapěťových, cenově dostupných čipsetů, které obsahují předem určené množství RAM, grafické jádro a nezbytnou konektivitu, což je přínosem zejména pro čínské výrobce, kteří nemusí pro toto řešení dlouze optimalizovat systém a mohou se soustředit na „hmatatelnou“ hardwarovou výbavu, jako je fotoaparát, displej nebo baterie.

   

Společně chtějí Intel a Rockchip urychlit vývoj SoC procesorů Intel, prvním v pořadí má být čip „Sofia“, založený na procesoru Intel Atom s integrovaným 3G modemem. Přijít má ve dvoujádrové variantě s podporou 3G na konci tohoto roku, quad-core verze s podporou sítí LTE má přijít v první polovině roku příštího. Cena tohoto řešení má být velmi konkurenceschopná, jsme zvědaví, jak si Intel ve spolupráci s Rockchipem v konkurenci levných ARM čipů od společností MediaTek nebo Allwinner povede.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
-pekr-
Uživatel
-pekr-
Offline

Povídali, že mu hráli. Intel a mobilní segment, to je jako nVidia v mobilech. Tyhle řeči slyšíme už od prvního Atomu, což už bude pomalu 7 let. Tehdy spustili alespoň mírnou revoluci s netbooky, ale na mobily to stále nebylo. Nicméně – ARM zase zaostává výkonem, takže ono se to pomalu snad začne potkávat, protože ARM prahne po výkonu, Intel zase po nízké spotřebě …