TOPlist

Inspirace u Huawei? Xiaomi, Oppo, Vivo a OnePlus údajně přemýšlí o životě bez Googlu

Android v ČÍně
  • Značka Huawei je už šest let na americké černé listině
  • Kvůli tomu s ní nesmí spolupracovat žádné americké společnosti
  • Ostatní čínské značky uvažují nad opatřením, jak se obejít bez aplikací a služeb Google

V květnu 2019 byla společnost Huawei zařazena na černou listinu Spojených států, v důsledku čehož s ní nemohou obchodovat žádné americké firmy. Čínská společnost tak náhle přišla o přístup k americkým technologiím, komponentám a softwaru, což vedlo k výraznému poklesu jejího tržního podílu. Namísto kapitulace se firma nicméně průběžně osamostatňovala a podařilo se jí nadechnout k novému životu bez Qualcommu, Googlu, Androidu atd. Nyní se proslýchá, že podobnou cestou by mohly jít i další čínské společnosti.

Xiaomi, Oppo, Vivo a OnePlus zvažují život bez Googlu

V žebříčku nejprodávanějších smartphonů dominují americký Apple a korejský Samsung, za nimiž následuje dlouhý seznam čínských značek, jako jsou Xiaomi, Oppo, Vivo a další. I když těmto firmám nikdo nebrání využívat americké technologie, stačí, aby se napjaté vztahy mezi USA a Čínou ještě více vyhrotily, a mohou se stejně jako Huawei ocitnout na černé listině.

Xiaomi 15 & Xiaomi 15 Ultra
Smartphony Xiaomi 15 & Xiaomi 15 Ultra

Čínské značky si toto riziko uvědomují a údajně zkoumají možnosti, jak se například obejít bez Googlu. Podle webu Xiaomi Time vznikla koalice společností, které zahrnují Xiaomi, Huawei a značky z konglomerátu BBK Electronics, tedy Oppo, Vivo, OnePlus a Realme. Cílem této koalice je vyvinout alternativní operační systém založený na open-source verzi Androidu bez služeb a aplikací od Googlu.

Podle webu Xiaomi Time se společnost Xiaomi pomalu chystá na život bez Googlu ve své platformě HyperOS 3. Tento systém by měl postupně upozaďovat služby a aplikace od Googlu a nahrazovat je vlastními alternativami. V konečném důsledku by dokonce mohl vzniknout nezávislý operační systém, který se od Googlu zcela odkloní.

Tato cesta by byla v počáteční fázi aplikovatelná pouze na čínském trhu, kde jsou služby Google již nyní kvůli vládním regulacím a cenzuře nefunkční nebo zcela blokované. Na globálním trhu by však Xiaomi s nabídkou telefonů a tabletů bez služeb Googlu pravděpodobně tvrdě narazilo. Vývoj alternativního ekosystému a spolupráci s ostatními čínskými firmami lze tedy vnímat spíše jako geopolitickou pojistku. Je ale možné, že v příštích letech budeme v telefonech čínských značek svědky čím dál většího prosazování vlastních aplikací a služeb na úkor těch od Googlu.

0 %

Trust Meter

Nakolik věříme tomuto úniku?

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích.

Kapitoly článku