Domů » Bleskovky » Inspirace pro mobilní výrobce: Tesla uvolní veškeré patenty ostatním automobilkám

Inspirace pro mobilní výrobce: Tesla uvolní veškeré patenty ostatním automobilkám

Americká automobilka Tesla oznámila, že hodlá uvolnit veškeré své patenty, které se vztahují k vývoji jejich elektromobilů. První náznaky tohoto odvážného kroku se již objevily na nedávném setkání investorů, kde ředitel společnosti Elon Musk nastínil svou vizi a budoucí strategii, která má dopomoci rychlejšímu rozšíření automobilů poháněných elektřinou. Od sdílení patentů s ostatními výrobci si Musk slibuje především hustější síť dobíjecích stanic Supercharger.

 
Tesla s modelem S slaví úspěchy po celém světě

To zároveň umlčelo výtky ze strany konkurenčních výrobců Bosch a Daimler, kteří si v minulosti stěžovali na praktiky Tesly s budováním vlastních stanic, kde nebylo možné dobíjet vozy ostatních značek. Ačkoliv se to tedy může na první pohled jevit jako bohulibé gesto, skutečný důvod je třeba hledat jinde. Elon Musk si velmi dobře uvědomuje, že jeho společnost nemůže konkurovat výrobním gigantům, kteří působí na poli automobilového průmyslu desítky let.

 

Pokud by si například VW či Daimler usmysleli vystavět vlastní infrastrukturu pro dobíjení elektrických vozů, nemuseli by naopak dovolit čerpat energii automobilům Tesla. Nehledě na to, že obří koncerny disponují daleko rozsáhlejšími finančními prostředky, které by bylo možné do vybudování sítě investovat. To by samozřejmě pro amerického výrobce s pouhými několika tisíci prodanými kusy ročně znamenalo smrtelnou ránu, která by mohla vést k zániku celé společnosti.

 
Počet rezervací na chystané SUV Tesla X překonalo hranici 10 000

Naopak sdílení technologií a patentů může všem v oboru elektromobilů výrazně usnadnit cestu k masovějšímu zaplavení trhu, kterému zatím vévodí automobily spalující fosilní paliva. Z celé situace by si mohli vzít příklad především výrobci mobilních zařízení, kteří mezi sebou vedou patentové války s mnohdy až malichernými požadavky. Jejich nekončící spory vedené armádami právníků zpomalují technologický vývoj, na který ve finále doplácí pouze koncoví zákazníci. Nezbývá nám tedy nic jiného, než doufat, že se podobná politika co nejdříve přenese i do mobilního světa. 

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

Diskuze k článku

  1. Tesla se mi opravdu líbí. Škoda, že tolik peněz za auto nikdy nedám :(.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).