TOPlist

Indonésie zakázala iPhone 16. Vzít si ho tam nesmíte ani jako turista

Zákaz iPhonu 16 v Indonésii
  • iPhone 16 i chytré hodinky Apple Watch dostaly v Indonésii stopku
  • V zemi produkty Applu nesmíte používat ani jako turista
  • Jde o sankce vůči technologickému gigantovi za nedodržení slíbených investic

Indonésie zakázala prodej a používání iPhonu 16. Vláda se tak rozhodla kvůli údajně nesplněným investičním závazkům, které Apple vůči Indonésii měl. Nicméně dejte si pozor, pokud do této země plánujete vyrazit na dovolenou – s iPhonem 16 byste totiž mohli mít problém i jako běžný turista.

Indonésie zakázala iPhone 16

V úterý oznámil ministr průmyslu Agus Gumiwang Kartasasmita, že jakýkoliv iPhone 16 provozovaný na území Indonésie bude vnímán jako nelegální. Bizarní je, že zákon neplatí pouze pro rezidenty ostrovního státu, ale i pro případné turisty, kteří by se svým novým iPhonem plánovali do Indonésie přijet. Informoval o tom server The Economic Times.

„Pokud je nějaký iPhone 16 používán na území Indonésie, znamená to, že dle zákona je zařízení nelegální. Nahlaste nám to,“ uvedl Kartasasmita na brífinku k novému opatření. Zároveň se zákaz používání vztahuje i na Apple Watch Series 10 a vlastně všechny produkty, které Apple uvedl v rámci zářijové konference. Vláda nezveřejnila tresty pro ty, kteří zákon poruší a telefon si do země dovezou.

Nízké investice, smůla pro Apple

Podle vyjádření ministerstva průmyslu zákaz přichází poté, co Apple nedokázal naplnit slíbenou výši investic do země. Firma se prý zavázala na oceánském trhu investovat 1,71 bilionu rupií, zatím však naplnila „pouze“ 1,48 bilionu rupií.

Velká většina těchto investicí měla směřovat na vybudování tzv. Apple Academies, tedy výzkumných a vývojových (R&D) center různě po Indonésii, které přinesou obyvatelům pracovní místa a zemi dostatečnou prestiž.



Kurýr na motorce (ilustrační obrázek)



Nepřehlédněte

Objednal si iPhone a nechtěl za něj platit. Kurýra raději zavraždil

Indonéská vláda obecně nařizuje zahraničním společnostem, aby v rámci certifikačního procesu TKDN (Domestic Component Level) splňovaly požadavek na 40% místní podíl, pokud chtějí v zemi působit. Apple tedy může na trhu dále působit, jeho nejnovější produkty se však prodávat nesmí. Jakmile dojde k navýšení investic do země, od zákazu se upustí.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku