TOPlist

Ikea Kreativ: navrhli jsme si byt pomocí rozšířené reality, je to jako videohra

Ukázka Ikea Kreativ v praxi
  • Ikea Kreativ je nové rozhraní pro designování vašeho bytu pomocí rozšířené reality
  • Využívá kompletní katalog produktů a fotoaparát vašeho telefonu pro skenování místností
  • Funkce je dostupná zdarma a pro drtivou většinu současných smartphonů s Androidem či iOS

Švédská společnost IKEA přináší na český, slovenský a maďarský trh svou technologii pro plánování bytového interiéru. Rozhraní Ikea Kreativ bude dostupné jak v aplikaci pro Android či iOS, tak v rámci internetového prohlížeče, a to pro všechny registrované zákazníky úplně zdarma.

Ikea Kreativ: bytový design pro každého

Zákazníci IKEA měli již v minulosti možnost využívat rozšířenou realitu prostřednictvím kamery svého telefonu. Tímto způsobem jste si mohli „na zkoušku“ umístit do pokoje nábytek, který máte v plánu zakoupit, a vyzkoušet, jak pasuje do prostředí.

IKEA
Cena: zdarma
‎IKEA
Cena: zdarma

Firma však posunuje svou práci s augmentovanou realitou (AR) o úroveň výš. Přes mobilní aplikaci nyní můžete designovat vlastní ideální bydlení, a to hned několika způsoby. Můžete začít v předpřipravených místnostech, popřípadě zvolit zcela prázdné místo (bez oken, s okny, s tmavými stěnami a podobně).

V těchto předpřipravených místnostech na vás čeká zážitek podobný arkádové simulaci The Sims – postupně do vašeho pokoje můžete umístit jakýkoliv nábytek z portfolia IKEA, zkombinovat dostupné barvy a tvary, aby místnost odpovídala vašim požadavkům.

Ale kde je to AR? Kromě výběru místností v aplikaci totiž můžete pomocí telefonu naskenovat váš vlastní pokoj. Všechen výpočet probíhá pomocí umělé inteligence na serverech IKEA. Vy pouze nafotíte vaši místnost z různých úhlů a AI se postará o převedení pokoje do digitální podoby.

Všechny nadesignované místnosti, třeba i rozpracované, si můžete uložit a vrátit se k nim později. Funkci podporuje drtivá většina současných smartphonů (2–3 roky staré), kromě těch úplně nejlevnějších. LiDAR skener na zádech telefonu je však velkou výhodou. Kompletní seznam podporovaných zařízení pro vás zjišťujeme.

Na tomto řešení švédská firma spolupracovala s kalifornským start-upem Geomagical Labs. V první fázi dostupnosti na českém trhu skener napojený na umělou inteligenci dokáže rozpoznat jídelnu, obývací pokoj, ložnici a pracovnu. Vývojáři aktuálně pracují na tom, aby umožnili designovat také kuchyň a koupelnu, letos se jich však nedočkáme.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku