IDC: Králem mobilních systémů je Android, Windows Phone je na pokraji smrti

Podle analytické společnosti IDC podíl systému Windows Phone na trhu v prvním čtvrtletí letošního roku klesl na historické minimum 0,1 %. S podílem 85 % si prvenství drží i nadále Android, jehož následuje iOS s 14,7 %. Analytici však očekávají, že tržní podíl systému iOS po příchodu iPhonu 8 vzroste.

Ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku podíl Samsungu na trhu klesl kvůli průšvihu s Galaxy Note 7, a tak se Apple v tomto období stal předním výrobcem smartphonů. Jihokorejská společnost však po představení vlajkových lodí Galaxy S8 a Galaxy S8+ snížila ceny Galaxy S7 a Galaxy S7+, a tak se zvýšila poptávka po všech čtyřech modelech, čímž se Samsung dostal opět do čela. Oblíbenosti se těší také cenově přijatelné série A a J.

Apple v prvním kvartálu letošního roku zaznamenal mírný meziroční pokles v prodejích iPhonů, ale podle IDC by se to mělo v následujících čtvrtletích změnit. Analytická firma podotkla, pro cupertinskou společnost bude následující rok opravdu silný.

Za rostoucím trendem značky Huawei stojí především to, že má vyvážené portfolio smartphonů stejně jako Samsung. Ve své nabídce má jak high-endové modely (P10 či Mate 9), tak i chytré telefony střední třídy (série Y a Honor). Další kvetoucí společností je OPPO, a to zejména kvůli silnému prodeji modelu R9s. Zajímavé je, že čínské OPPO je silnější spíše mimo rodnou zemi. Značka se dobře prodává ve zbytku Asii, ba dokonce i na Středním východě a v Africe.

Autor článku
Michaela Brázdilová

Kapitoly článku