Domů » Články » IDC: Android překonal 80% tržní podíl, jak se dařilo ostatním platformám?

IDC: Android překonal 80% tržní podíl, jak se dařilo ostatním platformám?

IDC zveřejnilo očekávaná data o podílu jednotlivých mobilních operačních systémů ve třetím čtvrtletí letošního roku. Android vůbec poprvé v historii překonal 80% tržní podíl. Jak se dařilo dalším hráčům?

Analytická společnost IDC zveřejnila data o tržním podílu mobilních operačních systému za třetí kvartál letošního roku. Dominantní nadále zůstává Android, který si během tohoto období připsal 211 milionů chytrých telefonů a získal tak rekordní 81% tržní podíl. To je poprvé v historii, co ve statistikách IDC Android překonal hranici osmdesáti procent. Přes zpomalení na vyspělých trzích vzrostly celkové prodeje chytrých telefonů meziročně o 39,9 %. 

Nového vrcholu dosáhl i systém Windows Phone, který meziročně rostl o 156 %, převážně díky velmi špatným prodejům ve stejném období v roce 2012. Celkový tržní podíl pro mobilní Windows je nyní 3,6 %, což je růst oproti loňským dvěma procentům. Ramon Lamas manažér výzkumu v IDC k tomu dodal: „Android i Windows Phone pokračují ve značném růstu. Přes rozdílný tržní podíl mají oba společný jeden důležitý faktor, který vede k úspěchů: cenu. Oba systémy mají širokou nabídku zařízení s dostatečně nízkou cenu, aby zasáhla masové trhy a ty momentálně táhnou dopředu celý trh.“

Průměrná cena chytrého telefonu klesá

Průměrná cena za prodaný chytrý telefonů pokračuje v propadu a ve třetím čtvrtletí spadla na 317 dolarů. Silný růst zaznamenala zařízení označená jako tabletofony, jejích průměrná cena je obvykle vyšší než u menších zařízení, vzhledem k nutnosti nasazení dražších komponent. Průměrná cena těchto zařízení byla výrazně vyšší a vyšplhala na 443 dolarů, přesto se i ona meziročně propadla o 22,8 %. 

 

Pohled na jednotlivé systémy podle IDC

Android v současnosti kontroluje více než osmdesát procent trhu a zahrnuje širokou škálu výrobců, včetně čtyř z první světové pětky. Android jako celek roste, ale řada výrobců se potýká s problémy a těžko hledá místo v silně konkrečním prostředí. Samsung ve třetím kvartálu zabral 39,9 % prodaných telefonů s Androidem, zatímco podíl ostatních výrobců se pohybuje pod deseti procenty. 

iOS přes růst absolutních prodejů zaznamenalo propad v tržním podílu, převážně díky slabší poptávce v období před představením nových telefonů a iOS 7. Přesto by devět milionů prodaných iPhonů během prvního víkendu mohlo naznačovat pozitivní přijetí i v budoucnu. Očekává se tak rekordní vánoční čtvrtletí, které povede k růstu prodejů i tržního podílu. 

Windows Phone dosáhl největšího meziroční růstu a vděčí za to převážně Nokii. Ta prodala 93,2 % telefonů s mobilními Windows během třetího kvartálu. Ostatní výrobci setrvávají ve vyčkávací strategii a soustředí se dále hlavně na Android. 

BlackBerry zaznamenalo největší meziroční propad a hlavním důvodem byla slabá poptávka po novém operačním systému BlackBerry 10. Nyní se společnost s novým CEO a infuzí ve výši jedné miliardy dolarů může pokusit změnit směr tohoto vývoje a prosadit se proti zbývajícím mobilním platformám.

David Podzimek

18 komentářů

 1. Zjednodušeně řečeno, BB přišlo o 50% podílu-propad, iOS přešel o 10% podílu-propad. Ale no tak, to jsou jen megarůsty a propady?

  • David Podzimek

   U BlackBerry je to celkem jasné proč a iOS se zaměřuje na segment, který roste pomalu, nebo vůbec. Prodeje rostou ve středním a nižším segmentu a tomu vládne Android. Celkem se dařilo i Lumii 520, ale v celkovém objemu to není žádný zázrak.

  • Pointa byla, že 50% je ohodnoceno jako propad, 10% je ohodnoceno jako propad. Přitom mě napadá, že 10% je třeba pokles.

   Navíc je podivné, že se hovoří o podílech mobilních systémů, ale nezdá se, že by se započítávali tablety s těmito systémy, proč?

  • Podla mna fakt, ze sa predalo z WP zariadení takmer tretina (33%) oproti iOS je velmi zaujímavý. Ak bude rast pokračovať, túto hranicu môže ľahko dosiahnuť, aj prekročiť (ukrojí možno lacným androidom) a konečne nebude môcť WP byť ignorovaný. Už aj terz vidno, že si ho niektoré firmy všímajú a aplikácie vydávajú.

   Osobne som spravil jednoduchú aplikáciu (naozaj jednoduchú), kde je počet stiahnutí za mesiac 6000 (zdarma) a pritom som čakal úroveň sťahovania maximálne v pár kusoch.

 2. vlada (neregistrovaný)

  Cekal jsem zminku o Firefox OS. Snad v dalsim ctvrtleti.

 3. Andriod nieje zlý systém ale žiaľ len na TOP modeloch výrobcov. A keď sledujem ako ľudia ťažkopádne bojujú s lacným mobiloch je my na zaplakanie. Lebo od všadiaľ sa valí reklama na lacné dotykové mobily a Androidom. A „normálny“ ľudia si myslia, že si kúpia dotykový mobil za 100Euro a majú IPhone. Ale realita je úplne iná. Každopádne je už možnosť voľby. A preto každému kto má hlboko do vrecka odporúčam miesto lacného Androidu Nokiu L520. Ten mobil má jednoznačne najlepší pomer cena-výkon.

  • +520

  • flek (neregistrovaný)

   A já bych naopak před L520 a všemi ostatními WP telefony varoval – málo aplikací, některé přicházejí pozdě nebo vůbec, hrozně uzavřený systém, pro někoho nevzhledné prostředí a s tím související velmi malá míra možností pro změnu vzhledu. Aneb vyladěnost není vše a s Androidem to už často není tak špatné co se týče plynulosti i v levném segmentu, jak se tady neustále proklamuje.

  • flek: A copak se změnilo, že by to nemělo být až tak špatné?:-) Ty grafické nadstavby výrobců stále umí sežrat RAM (i interní úložiště), jen málo přístrojů má 4.3 s opravou TRIM, nikdo nemá 4.4 s překopanými požadavky Google aplikací, aplikace samotné spíše spoléhají na více a více výkonné přístroje….

  • flek (neregistrovaný)

   Já samozřejmě nemyslím lowendy u Samsungu a dalších výrobců s nástavbami, ale spíše lowendy od výrobců, které nástavby nedělají vůbec nebo prostředí upravují jen nepatrně, třeba Huawei a podobně. Tam to je dle mého názoru daleko lepší.

   Jeden model od Huaweie mám a jsem spokojený.

  • flek: „Samsung ve třetím kvartálu zabral 39,9 % prodaných telefonů s Anroidem,…“, hovoříme zde o celosvětovém trhu, na CZ bude jeho podíl ještě větší. Tedy pokud hovoříme o telefonu, který lidi používají,tak min. každý 2. (a to ještě více, zde je statistika prodeje jen za poslední3 Q) uživatel má v ruce Samsung. Tedy přístroj, který hltá prostředky nadstavbou, která je ke všemu nejagresivnější možná (spolu s HTC Sense, který ale prý zeštíhluje).

  • flek: Pro většinu uživatelů chytrých telefonů (a zejména těch lowendových jako je L520) má WP8 asi o sto tisíc aplikací víc než uživatel použije. Prohlížeč, foťák, počasí, mail, facebook, budík, kalkulačku, mapy, mail, to všechno WP8 má. Že by těm lidem pak stačil i hloupý telefon? To asi ano, ale to už je jiná pohádka.

  • Bublina (neregistrovaný)

   ILJUSIN66: Souhlasím. Telefony s WP okolo sebe vidím stále častěji a lidé, kteří je používají mi potvrdili, že jsou s nimi naprosto spokojeni. Někteří už mají i porovnání s Androidími stroji a prý by se rozhodně nevraceli. Většině aplikace nechybí a pokud, tak nanejvýš hedna, dvě. Já jsem zatím u Androida a o přechodu na WP8 uvažuji, ale zatím mi tam schází jedna aplikace, vlastně hra (Ingress) :-), kvůli které ještě chvilku počkám. Snad by ale měla být příští rok.

  • David (neregistrovaný)

   WP8 a nedostatek aplikací už dávno neplatí. Všechno tam je jen občas ne od oficiálních distributorů. A taky se přidávám k názoru že jak vidím něco jiného než TOP model s androidem je mi k pláči. ty telefony jsou prostě jen aby se neřeklo. Netvrdím že jiné systémy jsou bezchybné, ale po tom co jsem viděl co vše provádí android telefony je nemohu s čistým svědomím doporučit jako spolehlivý telefon

 4. tu jasne vidno, co to znamena ked sa povie ze MS usiel vlak. nacasovanie WP meska sice „len o par rokov“ ale co to znamena v absolutnych cislach pri takto rastucom trhu to je jasne vidiet.

  Priklad 1: Apple predalo viac zariadeni oproti minulemu roku, dokonca ten rozdiel je skoro tolko ako vsetkych WP telefonov a aj tak stratilo pomerne velky podiel

  Priklad 2: 9.5 milionov predanych WP by pred dvomi rokmi bol podiel na trhu 9%, dnes je to len 3.6%

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).