IDC: Android překonal 80% tržní podíl, jak se dařilo ostatním platformám?

IDC zveřejnilo očekávaná data o podílu jednotlivých mobilních operačních systémů ve třetím čtvrtletí letošního roku. Android vůbec poprvé v historii překonal 80% tržní podíl. Jak se dařilo dalším hráčům?

Analytická společnost IDC zveřejnila data o tržním podílu mobilních operačních systému za třetí kvartál letošního roku. Dominantní nadále zůstává Android, který si během tohoto období připsal 211 milionů chytrých telefonů a získal tak rekordní 81% tržní podíl. To je poprvé v historii, co ve statistikách IDC Android překonal hranici osmdesáti procent. Přes zpomalení na vyspělých trzích vzrostly celkové prodeje chytrých telefonů meziročně o 39,9 %. 

Nového vrcholu dosáhl i systém Windows Phone, který meziročně rostl o 156 %, převážně díky velmi špatným prodejům ve stejném období v roce 2012. Celkový tržní podíl pro mobilní Windows je nyní 3,6 %, což je růst oproti loňským dvěma procentům. Ramon Lamas manažér výzkumu v IDC k tomu dodal: „Android i Windows Phone pokračují ve značném růstu. Přes rozdílný tržní podíl mají oba společný jeden důležitý faktor, který vede k úspěchů: cenu. Oba systémy mají širokou nabídku zařízení s dostatečně nízkou cenu, aby zasáhla masové trhy a ty momentálně táhnou dopředu celý trh.“

Průměrná cena chytrého telefonu klesá

Průměrná cena za prodaný chytrý telefonů pokračuje v propadu a ve třetím čtvrtletí spadla na 317 dolarů. Silný růst zaznamenala zařízení označená jako tabletofony, jejích průměrná cena je obvykle vyšší než u menších zařízení, vzhledem k nutnosti nasazení dražších komponent. Průměrná cena těchto zařízení byla výrazně vyšší a vyšplhala na 443 dolarů, přesto se i ona meziročně propadla o 22,8 %. 

 

Pohled na jednotlivé systémy podle IDC

Android v současnosti kontroluje více než osmdesát procent trhu a zahrnuje širokou škálu výrobců, včetně čtyř z první světové pětky. Android jako celek roste, ale řada výrobců se potýká s problémy a těžko hledá místo v silně konkrečním prostředí. Samsung ve třetím kvartálu zabral 39,9 % prodaných telefonů s Androidem, zatímco podíl ostatních výrobců se pohybuje pod deseti procenty. 

iOS přes růst absolutních prodejů zaznamenalo propad v tržním podílu, převážně díky slabší poptávce v období před představením nových telefonů a iOS 7. Přesto by devět milionů prodaných iPhonů během prvního víkendu mohlo naznačovat pozitivní přijetí i v budoucnu. Očekává se tak rekordní vánoční čtvrtletí, které povede k růstu prodejů i tržního podílu. 

Windows Phone dosáhl největšího meziroční růstu a vděčí za to převážně Nokii. Ta prodala 93,2 % telefonů s mobilními Windows během třetího kvartálu. Ostatní výrobci setrvávají ve vyčkávací strategii a soustředí se dále hlavně na Android. 

BlackBerry zaznamenalo největší meziroční propad a hlavním důvodem byla slabá poptávka po novém operačním systému BlackBerry 10. Nyní se společnost s novým CEO a infuzí ve výši jedné miliardy dolarů může pokusit změnit směr tohoto vývoje a prosadit se proti zbývajícím mobilním platformám.

Autor článku
David Podzimek
image/svg+xml
+

Kapitoly článku