Domů » Bleskovky » Hyundai Ioniq 5: pohodlný hatchback s rychlým nabíjením a dojezdem 500 km

Hyundai Ioniq 5: pohodlný hatchback s rychlým nabíjením a dojezdem 500 km

Ani Hyundai v segmentu elektromobilů nezahálí a dnes odhalil nový model Ioniq 5: menší CUV s dojezdem 500 km a obousměrným nabíjením. Bude stát na platformě E-GMP a do prodeje půjde ještě během první poloviny letošního roku.

hyundai ioniq 5
Hyundai Ioniq 5 přichází s ostrými rysy

Co se týče designu, Ioniq 5 se inspiroval u konceptu Hyundai Pony Coupe z roku 1974. To je vidět především na ostřejších tvarech a „zamračené“ přídi.

Několik zajímavých prvků ale můžeme najít také uvnitř vozu. Středový panel mezi řidičem a spolujezdcem je možné jednoduše posouvat, takže k nástupu do vozidla lze využít levé i pravé dveře, což se v městském provozu může hodit. Většina interiérových prvků je vyrobena z ekologických materiálů, jako jsou např. recyklované PET lahve nebo recyklované tkaniny. Sedadla je možné polohovat téměř do horizontální roviny.

hyundai ioniq 5 2021 3
V interiéru jsou použity ekologické materiály

V nabídce najdeme dvě varianty baterie – 58 kWh a 77,4 kWh. Dojezd 500 km je spíše orientační, protože vůz zatím neprošel evropskou homologací. Finální hodnota tedy může být o pár desítek kilometrů nižší.

IONIQ 5: Ultimate Camping

Kromě slušného dojezdu bude Ioniq 5 disponovat také velmi rychlým dobíjením. Díky nabíjení pomocí 800 V zvládne doplnit baterii až na 80 % kapacity během pouhých 8 minut. Ještě zajímavější je ale možnost zpětného dobíjení, kdy pomocí elektromobilu můžete nabíjet další zařízení.

Jedna zásuvka je umístěna za přední řadou sedadel a druhou najdete v exteriéru. Nabízí se tedy nabíjení elektrokol, skútrů nebo kempingového vybavení. Zpětná nabíječka dosahuje výkonu 3,6 kW a funguje, i když je vozidlo vypnuté.

hyundai ioniq 5 2021 2
I zezadu to Ioniqu 5 sluší

Hyundai bohužel zatím neodhalil cenu nového elektromobilu, můžeme tedy pouze odhadovat, že se bude nacházet někde mezi 750 000 Kč a 1 000 000 Kč s DPH.

Adam Bělunek

Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit v bikeparcích a trailcentrech na svém kole, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a moc rád cestuji.