Domů » Bleskovky » Hugo Barra brání Xiaomi: Žádná soukromá data Číně neposíláme

Hugo Barra brání Xiaomi: Žádná soukromá data Číně neposíláme

Před několika dny jsme vás informovali o skandálu kolem Xiaomi, který pobuřoval uživatele po celém světě. Jeden zvídavý uživatel tabletofonu Xiaomi Redmi Note (viz naše recenze) si totiž všiml, že je jeho telefon ve spojení s čínským serverem a podle IP adresy jej tento server dovedl až k Ministerstvu informačního průmyslu Čínské lidové republiky. Vzápětí se ale k situaci vyjádřil víceprezident společnosti Hugo Barra ve snaze obavy uživatelů rozpustit.


Dle Huga Barry bychom měli značce Xiaomi dále důvěřovat

V rozsáhlém příspěvku na sociální síti Google+ vysvětlil Barra, že zařízení Xiaomi rozhodně neposílají čínské vládě fotografie, zprávy ani další osobní data uživatelů. Stejně jako prakticky každý chytrý telefon je i Redmi Note neustále připojen k internetu, odkud čas od času stahuje aktualizace a obsah do aplikací. Dle něj se MIUI připojuje na veřejné čínské servery společnosti Xiaomi kvůli stahování vtipů, státních svátků, aktualizací a dalšího podobně banálního obsahu.


Mi Cloud zálohuje fotografie a další obsah na server pouze pokud uživatel službu aktivuje

K soukromým datům uživatelů přistupuje Xiaomi pouze v rámci zálohovací cloudové služby Mi Cloud, která je navíc ve výchozím stavu vypnuta a uživatel ji musí ručně zapnout, aby povolil odesílání svých fotografií na zabezpečený server. Doufejme tedy, že tentokrát šlo opravdu pouze o příliš bujnou fantazii a jinak populární výrobce, který je často médii přezdívan jako „čínský Apple“, neztratí důvěru svých uživatelů.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

18 komentářů

 1. Tak urciteeeeee…

 2. no bodejť by to přiznal. to by se jejich produkty automaticky mimo Čínu propadly z předních prodejních míst kamsi k hranici zapomění :-)

 3. Ministerstvo informacneho priemyslu, ano, tam maju najlepsie vtipy, tiez odtial taham :)

 4. Martin P. (neregistrovaný)

  Tak na té pohádce nasedí to, že ten kdo to obvinění\podezření\nařčení vznesl tvrdil podle informací že….

  -to dělal i po flashy na jinou ROM

  -i přes zakaz pomocí rootu.

  Tedy to ukazuje na infikovaný základní firmware…

  Jenže proč by to byl jen Note? Proč né Mi3 . Jak někdo už napsal lidé kteří sou zajímavý na špehování si nekupujou levné číňany

  • Ruslan Botsyurko

   Já bych v konkrétních modelech souvislost nehledal, zkrátka na to přišel zrovna uživatel, který měl Note. Kdyby si byl koupil Mi3, objevil by to nejspíš na Mi3 ;)

  • Martin P. (neregistrovaný)

   No já tomu, že přávě to sledování je „jen“ v Xiaomi nevěřím.

   Ta konspirační teorie má moc mezer.

   -proč lowend? Politicky a ekonomicky zajímavý lidé nekupují sociální lowend telefon

   -proč jen Note

   -zajímavé že nikdo na to nepřišel nikdo jiný. Obzláště pokud třeba USA nemá rádo Huawey a spol.

   Osobně myslím že se jedná o kachnu.

 5. Kolousek001 (neregistrovaný)

  Běloch je viceprezidentem v Xiaomi? Už se nedivím ničemu proč de u nás všechno tak do háje :D Bych se musel hanbou propadnout bejt to já.

  • Jakou má rasová nebo etnická příslušnost vliv na výkon zaměstnání?

  • HolyTrue (neregistrovaný)

   Obrovskou, pokud nechápete, vratte se do základní školy na hodiny přírodovědy.

  • Kolousek001 (neregistrovaný)

   Asi žádnou? Já jen říkám že je trapný že takovej člověk se ser* do čínský komunistický Xiaomi který zapalvuje naši planetu jak mor.

   Sem patriotickej rasista pardon :(

  • Takže máš smarta od Tesly, nebo jak?

 6. mikis (neregistrovaný)

  Po všech těch aférách se shromažďováním dat u Apple, Googlu atd + aféra NSA, by jen blázen věřil že Čína nedělá něco podobného. Už jenom ten fakt že zakladatel firmy Xiaomi je v komunistické Číně miliardář nutí k zamyšlení, nikdy není nic zdarma! No a chudák Hugo, za ty peníze co dostal, co tak asi napsat jiného, než že nic takového není na telefonech od Xiaomi možné :-). Věří mu to někdo?!

 7. Já nevím, vždycky tu bude někdo kdo vás bude špehovat. Tady se zas jednou dělá z komára velbloud.

 8. MartinezZ (neregistrovaný)

  Jestli si někdo myslí, že jinde a jinak se to neděje, tak žije v pohádce a závidím mu :)

  Takhle špehuje Xiaomi. Nastavte si pár aplikací od Googlu a už vás bdue špehvoat Xiaomi a Google. Přdejte si nějaký Microsoftí účet a appku a už vás bude špahovat Xiaomi, Google a Microsoft. Nastavte si zálohování na Dropbox a nainstalujte Facobook s jeho Messengerem a to už máme Xiaomi, Google, Microsoft, Dropbox a Facebook. A nezapomeňte, že pokud nemáte v telefonu root a nějako firewall appku s whitelistem nebo i podrobnějšími pravidly, že vás ještě špahují reklamy v aplikacích. A do toho všeho ještě i váš mobilní operátor, který předá (odosobněná) data o poloze a pohybu např. takovému Šumavskému parku, aby ten měl data kde kdy a kolik lidí se jak pohybuje. Jsi připojený k mobilní síti? Jsi připojený na internet? Tak se s tím smiř a maximálně omez množství používaných aplikací.

  • Přesně tak… Ale přeci jen se hází špína lépe na někoho, kdo z toho byl „usvědčen“ (i když nikdo neví co přesně se odesílá/stahuje)… Zajímavé na tom je, že lidem nevadí, že si například Google projíždí jejich maily, co vyhledávají, atp… a pak podle toho cílí reklamu.

  • Souhlasím se vším co jsi napsal tedy kromě jednoho a to Microsoftu-ten by nikdy nikoho nešpehoval. Nedovolil by si to a proto jeho uživatelé mohou být v klidu-to Google je ten špatný :D

 9. Jo bacha, Big Brother vás sleduje všechny!!!!!

 10. teekey (neregistrovaný)

  to vazne nema nikdo z tech co cte tento server zminovany telefon doma na stole aby tuto kachnu mohl overit? Ani redakce nemuze vyuzit zdroje, aby toto overila? Skoda ze se porad recykluje puvodni zpravicka, ve ktere ale vubec nejsou zadna fakta a uz jenom to, ze onen „objevitel“ je z HK tomu dava trochu jiny rozmer. Dokud tuto skutecnost neoveri nekdo z EU/US regionu tak je to jenom letni blud…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).