Domů » Bleskovky » Huawei ztrácí domácí trh. V Číně už nepatří do TOP 5

Huawei ztrácí domácí trh. V Číně už nepatří do TOP 5

Čínský gigant Huawei po sankcích ze strany Spojených států zažívá znatelný pokles. S omezeným přístupem k technologiím a softwaru se obr z Říše středu příliš dobře nepopasoval, o čemž svědčí kontinuální propad podílu na západních trzích. Vedení společnosti a fanoušci značky Huawei se mohli alespoň nějakou dobu uklidňovat, že domácí čínský trh dříve světovou jedničku podrží.

Huawei Mate 40 Pro recenze
Huawei pomalu, ale jistě ztrácí domácí čínský trh

Čísla bohužel tento předpoklad nepotvrdila. Dříve prominentní značka se na domácím trhu také propadá a podle dat IDC už nepatří mezi top 5 největších výrobců chytrých telefonů v Číně. Pozici Huawei zaujala jeho dřívější dceřiná společnost Honor, jež zvládla dodat na trh 6,9 milionu telefonů, čímž si zajistila tržní podíl 8,9 procenta a páté místo v žebříčku největších výrobců chytrých telefonů.

Honor 9X Pro uvod
Štafetu po Huawei přebírá jeho bývalá dceřiná společnost Honor

Dařilo se také ostatním značkám. Apple vykázal meziroční nárůst o 17 procent při dodaných 8,6 milionech kusů zařízení a podobně je na tom také Vivo a Oppo, které zaznamenaly růst 23,6 procenta (18,6 milionu kusů zařízení), respektive 17,3 procenta (16,5 milionu kusů zařízení). Nejúspěšnější firmou za 2. čtvrtletí 2021 je ale bezesporu Xiaomi, které meziročně vzrostlo o 47 procent a na trh dodalo 13,4 milionu smartphonů.

Xiaomi Mi 11 Lite 5G 1 1
Největší meziroční nárůst na čínském trhu zaznamenalo Xiaomi

Celkové dodávky smartphonů na čínský trh za druhé čtvrtletí 2021 činily 78,1 milionu kusů, což je meziroční propad o 11 procent. Na vině je podle analytiků globální nedostatek čipů a s tím související absence většího počtu modelů.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

6 komentářů

 1. V Číně absence GMS je skoro stejný problém jako mimo. Tam si ve velkém přehrávají ROM nebo GMS doinstalovávají.
  Proto tam Huawei klesá, protože to u jejich telefonů už nejde.

  • I kdyby to „ve velkem“ bylo, tak je to treba kazdy 100ty uzivatel, to je proste ale porad malo. Takze tezko problem absence GMS. Proste je videt, ze je to predrazeny tezitko i v oblastech, kde Google nehraje roli.

  • V Číně jsem pracoval 2 roky, tak mám trošku přehled :)

 2. V Číně se těžko můžou vymlouvat na chybějící služby od googlu, ty tam prostě nefungují.

  • To je reakce na co? V článku nic takového není :D

  • Orgáč nechce chápat? Služby Google nejsou v Číně relevantní, protože je komouši zakázaly. Na příkladu Hurávej se jen ukazuje, jak dopadne kopírka bez západních technologií. Všem tam bych měřil stejně, to teprve bude klid 😉

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).