Domů » Bleskovky » Huawei je 3. největším výrobcem smartphonů: Za třetí čtvrtletí hlásí razantní nárůst prodaných smartphonů

Huawei je 3. největším výrobcem smartphonů: Za třetí čtvrtletí hlásí razantní nárůst prodaných smartphonů

Skupina Huawei Consumer Business Group oznámila prodejní výsledky za třetí kvartál letošního roku, ve kterém hlásí pokračující růst dodávek smartphonů (63% meziroční nárůst). Třetinu dodávek představují zařízení Huawei střední a prémiové třídy, což je o sedm procentních bodů více než v předchozím kvartálu. Dodávky smartphonů této značky do Evropy meziročně vzrostly o 98 %, do Afriky a na Střední východ o 70 %. Huawei je momentálně 3. největším světovým výrobcem smartphonů, leaderem na trhu smartphonů v Číně a 88. nejcennější světovou značkou.

Celkový počet dodaných smartphonů Huawei za poslední tři měsíce (do 30. září 2015) dosáhl 27,4 milionu kusů. To představuje 63% meziroční nárůst. Pro srovnání, v celém odvětví je pro rok 2015 očekáván meziroční růst 9,3 %. Dodávky Huawei smartphonů v Evropě vzrostly meziročně o 98 %, v regionech Středního východu a v Africe o 70 %. Divize consumer BG se těší značnému úspěchu také na domácím (čínském) trhu, kde hlásí meziroční nárůst dodávek o 81 %. 

Poptávka po smartphonech střední a nejvyšší třídy je patrná také v Evropě. Například ve Španělsku zařízení Huawei pokrývají 12,4 % trhu se smartphony a 45,7 % trhu s high-end zařízeními (v cenové relaci 400 – 500 eur, tedy 10 800 – 13 500 Kč). Značné úspěchy zaznamenává Huawei také v Itálii, kde si drží 10,9 % trhu chytrých telefonů a 27,9 % trhu high-end zařízení.

Podle nedávné zprávy agentury GFK se společnost Huawei v období od ledna do srpna roku 2015 umístila mezi třemi největšími světovými výrobci smartphonů, a to s tržním podílem 9,5 %. Na čínském trhu je pak Huawei s tržním podílem 15,2 % (září 2015) nadále leaderem. Mezi tři největší výrobce chytrých telefonů patří Huawei, dle dodaných kusů, mimo jiné v Austrálii, Belgii, Itálii, Portugalsku, Španělsku, Švýcarsku a na Novém Zélandě.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

18 komentářů

 1. vlada (neregistrovaný)

  Prodeje v evrope dvakrat vetsi, hmmm to bude urcite na ukor HTC.

  • pedes (neregistrovaný)

   V zásadě je naprosto jedno na úkor koho to je,ale je to velmi solidní prodejní výsledek. Šance měli všichni. V případě Huawei hraje roli dlouhodobě stabilní kvalita prodávaných modelů i relativní šíře nabídky a samozřejmě zajímavé funkce u vybraných modelů.

 2. Rocky (neregistrovaný)

  Neřekl bych. Mám Mate7. Předtím jsem měl samé Samsungy. A HTC bych si NIKDY nekoupil.

 3. Richy (neregistrovaný)

  To jde vidět, kde je úroveň mobilního světa. Značka, která má žalostný počet patentů je na 3. místě. Tam má být Sony, který opravdu přizpívá k vývoji mobilů. Tyhle značky, které neplatí patentová práva a licence, válcují ostatní, kteří nemají moc na výběr a prodávají svoje tařízení za odpovídající cenu. To samé Samsung stahuje výrobu levných mobilů střední třídy, díky zančkám jako Huawei, Xiaomi… Tyto značky nemají skutečný potenciál, jenom reciklují technologie, které jsou momentálně na trhu.

  • vlada (neregistrovaný)

   Neni takovy vyvoj ku prospechu spotrebitelu? Misto abychom platili za drazsi telefony, z kterych se odvadi poplatky za patenty, si nyni muzeme poridit stejne dobre, ale levnejsi z ciny?

  • pedes (neregistrovaný)

   Zrovna v případě Huawei tato myšlenka nesedí. Huawei naopak patří mezi ty výrobce, kteří do vývoje přispívají. Je to Huawei a jeho vlastní stále se vyvíjející procesory. Kolik současných výrobců patří mezi ty,kteří mají své vlastní „srdce“ smartu? Nadstavba EMUI se také poměrně zásadně odlišuje a je na ní znát pořádný kus práce. Čili Huawei si za tím jde jednoznačně prací nikoliv žadnou „kopírkou“.

 4. Richy (neregistrovaný)

  Stejně dobré? Řekni mi, který mobil od Huawei, nebo Xiaomi se může rovnat SG6+, nebo Xperia Z5 premnium a nebo iphone 6s+.

  • vlada (neregistrovaný)

   Japonskym autum se taky vsichni smali a kde je Toyota dnes.

  • Richy (neregistrovaný)

   Přirovnáváš auta k mobilům? Myslim si, že strojírenské inženýrství je odlišné od nanotechnologie. A navíc japonci jsou úplně jiná třída než korejci a čínani. V číně máš výstavní hlavní město a pár center a je konec, ale řekni mi co je na vesnici a předměstí. V japonsku je životní úroven nikde jinde, vysílají TV signál už v 8K, maj největší počet multimilionářů na světě, vlaky, auta, školství… Prostě Korejci a čínani jsou jenom hadráci co se snaží o vývoj. Jenže japonci začli už před 50 lety na rozdíl od komoušů v Číně a Koreji.

  • @Vlada: Tak tos zrovna moc netrefil anebo o tom víš prd. Toyota byla kvalitou v topu snad odjakživa, zřejmě si chtěl napsat „Korejským autům“.

  • Richy (neregistrovaný): já nemám potíž srovnávat auta a mobily. Mají mnoho společného. Samozřejmě že ne na straně výroby, ale na straně marketingu a vztahu uživatele. Dokonce se navzájem ovlivňují.

 5. Kolousek001 (neregistrovaný)

  Kdo tohle proboha furt kupuje?

  • Poznam vela ludi s hujahejom (ja ho mam tiez ako firemny) a vsetci su spokojny. Vacsinou su to telefony za 150 – 200 eur a za tie prachy lepsi telefon s droidom tazko kupis. Manzelke som kupil xiaomi a tiez je spokojna.

 6. Mám Huawei P8 a zatím jsem velice spokojen. Je fakt že kopírování je tam zcela evidentní, ale co? Je to jen dobře. Je to taková nechtěná spolupráce. Z každého něco a P8 si myslím že se povedl….čekám až konečně pořádné zkopírují xenonový blesk :-)

 7. Mr. Arakin (neregistrovaný)

  Zajimava jsou i nejnovejsi celkova globalni cisla – trzni podily jednotlivych OS:

  Total: 355 milionu kusu

  iOS: 13.5%

  Android: 83.3%

  WP: 1.6%

  • Kolousek001 (neregistrovaný)

   Po novým roce bude možná WP 1.7%, to bude valba … :)

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Po novem roce bude WP na urovni 1.3 – 1.4% :-)

  • Tak to je gol. 3,5%, 2,5% a ted 1,6%. Pekny sesup. Windows 10 Mobile vsechno zmeni jen pockej…co pockej…pockej, pockej! :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).