Huawei ve Finsku otevře vývojové středisko za 70 milionů eur

Huawei otevře v Helsinkách nové výzkumné a vývojové středisko. Stát má 70 milionů eur a zaměstnávat bude asi 100 lidí. Dočkáme se spolupráce s Nokií?

Čínský výrobce Huawei tento týden oznámil plánovanou investici 70 milionů eur na otevření nového výzkumného a vývojového střediska v Helsinkách. V pořadí jedenáctá evropská pobočka společnosti má zpočátku zaměstnávat zhruba 100 pracovníků, jejichž hlavním úkolem bude tvorba softwaru pro operační systémy Android a Windows Phone. Huawei na starém kontinetu zaměstnává celkem asi 7 000 lidí a během pěti let chce tento počet ještě zdvojnásobit.

Telefony značky Huawei v poslední době zaznamenávají stále větší oblibu a poptávku z řad zákazníků. Velice často totiž patří k tomu nejlepšímu v dané kategorii při srovnání poměru ceny a výkonu. Dosud se ale firma soustředila spíše na platformu Android, na její první zařízení se systémem Windows Phone zatím stále čekáme. Pokud se ale mají prosadit, je důležité, aby kromě kvalitního hardwaru nabídla i užitečný software. Konkurence má v tomto ohledu zatím slušný náskok, otevření nového vývojového střediska je tedy zcela logickým krokem.

Na druhou stranu ale otevření nové pobočky v Helsinkách působí poněkud kontrastně se zprávami, které se v poslední době množí kolem jiného významného výrobce mobilních telefonů, a sice finské Nokie. Ta totiž propouští zaměstnance jak na běžícím pásu, přesunula veškerou výrobu do Asie a nedávno kvůli úsporám dokonce prodala své sídlo, ve kterém nadále zůstává pouze v nájmu.

Na internetu se to tak v této souvislosti již množí spekulacemi, zda Huawei nakonec finského výrobce nekoupí. Nokia by mu tak mohla poskytnout zavedenou značku a dobré kontakty s operátory, které Číňanům zatím chybí, Huawei by zase mohl přinést svěží vítr, díky kterému se mu daří stále více prosazovat na dosud zdánlivě přeplněném mobilním trhu.

 

Je ale důležité podotknout, že byznys Nokie ani Huawei není postaven výhradně na prodeji mobilních telefonů. Finský výrobce se v poslední době začal výrazně soustředit na mapové a navigační služby, které nabízí nejen ve svých zařízeních, ale najdeme je třeba i v automobilech různých značek, a zapomenout nesmíme ani na nedávno představenou službu Nokia Here. Významnou složkou v příjmech Huawei je pro změnu výroba a dodávka řešení pro mobilní infrastrukturu. Jeho produkty používá ve svých sítích celá řada mobilních operátorů u nás i ve světě.

Bude zajímavé sledovat, jak se bude čínskému výrobci nadále dařit. Trh chytrých telefonů v posledních letech zaznamenal několik zajímavých změn a není vyloučeno, že se brzy dočká dalších. Je tedy klidně možné, že bude za nějaký čas Huawei atakovat třeba aktuální silnou pozici Samsungu. Na tuhých konkurenčních bojích nakonec ale vždy nejvíc vydělají zákazníci, máme se tedy opravdu nač těšit.

Zdroj: AndroidAuthority

Autor článku
Miroslav Havlíček
image/svg+xml
+

Kapitoly článku