Domů » Články » Huawei se připravuje na budoucnost bez Androidu. Do vlastního obchodu investuje miliardu dolarů

Huawei se připravuje na budoucnost bez Androidu. Do vlastního obchodu investuje miliardu dolarů

Od oznámení vlajkové modelové řady Mate 30 od společnosti Huawei uběhlo již několik dní a nejčastěji skloňovaným tématem stále zůstávají chybějící aplikace a služby od Googlu. Podtržením napjatých vztahů se stal boj, který čínský výrobce proti Googlu podniká, aby své uživatele co nejvíce odtáhl od plného obsahu Androidu, a to alespoň do doby, než utichne větší válka – ta obchodní mezi Spojenými státy a Čínou. V takovém případě by se obě strany mohly vrátit k obvyklým obchodním vztahům, pokud na to ovšem nebude příliš pozdě.

huawei logo shanghai obchod

HarmonyOS: operační systém pro budoucnost

Společnost Huawei spustila vlastní operační systém nazvaný HarmonyOS, ten však v současné době není připravený na chod v chytrých telefonech. Svou premiéru si proto odbude v chytrých televizích, zatímco smartphony z modelové řady Mate 30 dorazí na trh s nelicencovaným operačním systémem v podobě Androidu bez Googlu na palubě.

„Polovičatý“ Android se ukrývá pod uživatelským prostředím EMUI 10, což čínskému výrobci pochopitelně hraje do karet. Díky tomu totiž bude v budoucnu schopný plynule přejít na vlastní HarmonyOS, aniž by běžný uživatel na první pohled poznal jakýkoliv rozdíl.

Huawei buduje vlastní obchod s aplikacemi

Už nyní má Huawei vlastní obchod s aplikacemi nazvaný AppGalery, který má být co možná nejplnohodnotnější alternativou k obchodu Play. Obchod AppGalery byl v minulosti dostupný pouze čínským zákazníkům. Nově jej najdete napříč celým spektrem chytrých zařízení.

Harmony OS

Vlastní platforma, kde si mohou uživatelé kupovat aplikace, je přitom pro čínského výrobce zcela zásadní. Vybudování fungujícího ekosystému nákupu a prodeje aplikací je totiž jedním z klíčových pilířů pro budoucnost společnosti.

Společnost Huawei sama přiznává, že ztráta strategického partnerství s Googlem může odradit především zákazníky na trzích mimo domovskou Čínu. Největší výzvou totiž bude plnohodnotná náhrada za ověřený Android a jeho širokou síť aplikací a vývojářů.

Huawei plánuje mohutnou investici a spuštění Harmony Studio

Právě do této oblasti se čínský výrobce chystá investovat více než miliardu amerických dolarů. Huawei díky tomu vývojářům nabídne výrazně výhodnější podmínky než konkurence. Za každou prodanou aplikaci si totiž bude účtovat o polovinu menší podíl ze zisku než Google či Apple.

Redaktoři nizozemského serveru LetsGoDigital.nl nyní objevili ochranné známky vztahující se na název „Harmony Studio“, které by mělo být jakýmsi ústředním místem pro další formování operačního systému HarmonyOS. Místo, kde mezi sebou vývojáři sdílejí užitečné znalosti a podílejí se na vývoji softwaru.

Huawei Mate X 18
Čínský výrobce nezůstává pozadu ani v trendu ohebných telefonů – na obrázku ohebný Huawei Mate X

Podle redaktorů z LetsGoDigital si Huawei od Harmony Studia slibuje vznik prostřední, ve kterém se bude nový operační systém nadále utvářet, vyvíjet a zlepšovat. Ochranná známka je registrovaná na Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví, a to pod „třídou 42“, která se mimo jiné vztahuje na návrh softwaru či tvorbu webových stránek.

Nepřehlédněte – špičkový Mate 30 Pro je obětí obchodní války: jaké má Huawei možnosti s Androidem bez služeb Googlu?

Konečná pro Android?

Jeden z vedoucích pracovníků Huaweie Kevin Ho nedávno poskytl rozhovor japonským médiím, v němž potvrdil, že se čínský výrobce plně věnuje vlastní platformě HMS (Huawei Mobile Services), která by měla být jinou možností k GMS (Google Mobile Services). Zároveň však zdůraznil otevřený přístup společnosti. Jinak řečeno, v Huawei chtějí vytvořit plně funkční a soběstačnou alternativu, která už z podstaty slova není zamýšlena jako jediné trvalé řešení.

Huawei Mate 30 Pro

„Uvědomujeme si, že odpoutání se od služeb Googlu představuje velkou výzvu,“ uvedl Ho. Které aplikace jsou v současné době kompatibilní s HMS, však odmítl upřesnit. Přechod z GMS na HMS není možné uskutečnit hned – jedná se o postupný proces, na jehož konci by měla být uspokojivá nabídka aplikací. Kevin Ho ale zároveň přiznal, že v současné době není počet dostupných aplikací příliš velký.

Otřes desetiletí?

Více informací zatím nemáme. Rozhodně však budeme se zájmem sledovat, zda se společnosti Huawei podaří vyvinout schopnou alternativu k již existujícím operačním systémům – potřebné zdroje jí totiž rozhodně nechybí, nemluvě o silné podpoře ze strany čínské vlády a masivním podílu na domácím trhu. Na světě navíc existují významné trhy (například Rusko), které by bylo možné relativně jednoduše odtáhnout od technologického průmyslu kontrolovaného Spojenými státy.

Nepřehlédněte – šéf Huawei: bude-li zrušen americký zákaz, Mate 30 okamžitě dostane aplikace od Google

Jedno je však jasné už nyní. Pokud se společnosti Huawei podaří vybudovat úspěšný operační systém, bude to pro ni velká konkurenční výhoda. Získá totiž nejen nezávislost, ale zároveň také kontrolu nad aktivitou třetích stran. Čeká nás první výrazný otřes na poli chytrých telefonů za více než desetiletí? To ukáže až budoucnost.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

23 komentářů

 1. vubec bych se nedivil kdyby to americky pako uvalilo sankce na vyvojare kteri daji app do jejich storu.

  • A dobře by udělal, nemaj co podporovat ty zlodějský rákosníky.

  • Kdys zahodil všechno co vyrobili zmiňovaní rákosníci, nejenže bys tady nepsal, ale neměl bys ani trenky.

  • Jirka: Tak třeba já bych oblečený zůstal, ale těžko říct, kde byly vyrobeny přístroje, na kterých bylo vyrobeno to oblečení. Takže možná bysme zůstali všichni bez ničeho, kdybychom šli až na začátek… Ale tohle ti „Čína je zlo“ šašci nepochopí.

  • Tak každýho rozumnýho člověka napadne, že je to tlak USA jak zničit konkurenci, nic víc. Ale kdo se směje naposled atd.

  • Kdybys nekupoval čínský trenky, nemáš je prořídlý hned po prvním vyprání. Tenhle nesmysl, že bez Číny to nejde, se jezdíš učit na hrad? Nebylo by od věci, aby se opět začalo vyrábět kvalitněji.

  • Jirka (neregistrovaný): Ale nepovídej, Samsung je z Vietnamu, textilních výrobců je v ČR několik. Takže to napíše a ještě bude v trenkách😊

  • uni, Samsung je samozrejme z Juznej Korey. Ked uz sa hras na mudreho, aspon si nastuduj zakladne informacie. Potom sa necuduj, ze tvoje prispevky beru ludia uz len ako pobavenie.

  • lololol (neregistrovaný): facepalm…

 2. Tomáš Štěrba

  Tohle jim přeji. Vstoupili do rozjeteho vlaku, z 0 a levných Ascendů vystoupali až na vrchol a stali se technologickým lídrem.
  Oni na to mají.
  Navíc já bych chtěl vidět, jak by začal kmitat apple, kdyby mu vyrostla nová konkurence v podobě uzavřeného systému. Myslím že už by nepredstavovali „10 let“ stejný telefon. To by byla sranda. :)

  • Tak nejak vypada komunisticke nebe, kdyby na nej verili.

  • Vystopali tam ale z velkým příspěním Googlu. Teď mají šanci se ukázat, jak jim to půjde od ruky. Můj tip? Nepůjde.

 3. Ne náhodou poslední měsíce bombardují české vývojáře s nabídkou zalistování aplikací o jejich store.. 😊

 4. Jako fajn, ale mně zajímá, jestli dostane už WP instagram? :-(

  • 2x jsem se podíval na datum, zda dnes opravdu ještě někdo očekává novinky v WP (Windows Phone):)

 5. Otřes desetiletí máme za sebou, aneb více méně také Googlem odstřelený celý systém, WP/W10M. Proti tomu nějaký Čínský výrobce…:)

  Ad významný trh Rusko, no nevím, cca velikost Japonska, 1/4 kupní síla, jídlo málem na příděl….

  • Jídlo na příděl?Tak se zajeď podívat do Moskvy a uvidíš narvané obchody a všude fronty.Videl jsem na vlastní oci.Krabicka třeba cigaret LM v supermarketu stojí na naše 18 Kč.

  • Praha není Česko, Moskva není Rusko,..

  • lol míra vyspělosti podle ceny cigár?? to spíš funguje obráceně…Rusko je rozvojová země … na vlastní oči se podívej mimo Moskvu a Petrohrad..ideálně do nějaký nemocnice … to teprve uvidíš, jak lidé žili v Evropě v 18. století…místy je to i středověk…

  • Nemusí nikam jezdit, je to všude k dohledání [odkaz]

 6. Neviem, neviem ako to dopadne. Museli by zainteresovat aj inych (hlavne cinskych) vyrobcov a spravit tie svoje sluzby HMS otvorenymi aj pre nich – nejaka spolocna alternativa pre vsetkych co nechcu alebo nemozu pouzivat sluzby Google. Takto to budu mat velmi tazke, nielen vonku, ale aj doma v Cine. No a HarmonyOS na mobiloch vyzera byt prepadak uz teraz, zbytocne je sa nim zaoberat.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).