TOPlist

Huawei se pouští do medicíny, do roka plánuje umělou inteligencí odhalovat oční vady

huawei track ai

Společnost Huawei nedávno představila spolu s řadou P30 také technologii Track AI. Ta je výsledkem spolupráce s lékařskými výzkumnými institucemi IIS Aragon a DIVE Medical. Systém založený na umělé inteligenci je určený k diagnostice raných příznaků poškození zraku u dětí.

Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že na světě je 19 milionů dětí se zrakovým postižením, přičemž 70 až 80 procentům případů by se dalo předejít, nebo je léčit.

Většinou však tyto děti zůstanou celé roky nediagnostikovány, což vede k závažnějším problémům nejen u zraku, ale také u celkového rozvoje vzdělávacích a sociálních schopností. Méně závažné typy zrakového postižení, kterým se dá zároveň lehce předcházet, postihují v současnosti podle organizace WHO 12,8 milionů dětí.

Bez Googlu by to nešlo

Pro zjištění zrakových poruch Huawei používá prozatím kombinaci dvou přístrojů. Nejprve se na přístroji Huawei Matebook E spustí software DIVE (Devices for an Integral Visual Examination), který monitoruje pohyb obou očí. Funguje to podobným principem, jako měření při návštěvě očního lékaře. Pacient se dívá na stimuly určené k testování různých aspektů vizuální funkce, a software zjišťuje, jak na ně reaguje.

https://www.youtube.com/watch?v=cxSvg7EaPrw

Děti se zrakovým postižením na tyto podněty reagují jinak než zdraví lidé. Interpretace získaných dat však může být pro nespecializované zdravotníky náročná. To však Huawei řeší pomocí umělé inteligence Huawei HiAI. Údaje shromážděné z pohledu pacienta se totiž zpracují smartphony Huawei P30 Pro nebo P30 a technologie Track AI upozorní na případné odchylky charakteristické pro konkrétní zrakové vady.

Track AI staví na schopnostech open-source platformy TensorFlow od společnosti Google v kombinaci se zmiňovaným Huawei HiAi. Aplikace na smartphonu je přenosná, nevyžaduje připojení Wi-Fi a přijímá data v reálném čase. Diagnostiku by tak mělo být možné provést i ve zcela odlehlých venkovských oblastech, kde zejména v zemích třetího světa chybí jakákoliv specializovaná pracoviště. Tvůrci navíc uvádějí, že použití je možné už u dětí od věku šesti měsíců.

Ostré nasazení již za rok

Aktuálně probíhá uzavřené testování ve výzkumných centrech na třech kontinentech. Track AI testují týmy v Číně, Mexiku, Spojených arabských emirátech, Španělsku a Spojeném království.

Jakmile se shromáždí dostatečné množství údajů, dalším krokem bude „trénink“ neuronových sítí. Prototyp zařízení pak bude v průběhu tohoto roku pilotně otestován v „ostrém“ nasazení. Plošné zavedení je předběžně naplánováno na rok 2020.

Autor článku Tomáš Krompolc
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Kapitoly článku