- Společnost Huawei představila unikátní hybridní zařízení s ohebným displejem
- Dá se používat jako tablet, notebook i jako stolní all-in-one počítač
- Namísto Windows tento stroj běží na operačním systému HarmonyOS
Značka Huawei včera ukázala světu unikátní zařízení s ohebným displejem. Tentokráte se nejedná o smartphone, ale o počítač, který lze využívat v mnoha různých režimech – může být obřím tabletem, kompaktním notebookem nebo stolním počítačem typu all-in-one.
Huawei MateBook Fold Ultimate: dlouhé jméno, spousta možností
Huawei není zdaleka prvním výrobcem, který světu ukázal skládací „tablet“ – vzpomeňme například na ASUS Zenbook 17 Fold nebo Lenovo ThinkPad X1 Fold. Novinka od Huawei ale na první pohled vypadá o poznání elegantněji – ohebný displej obklopují příjemně tenké rámečky a i profil samotného zařízení působí výrazně subtilněji. Zařízení má v zavřeném stavu tloušťku 14,9 mm, v otevřeném 7,3 mm, hmotnost pak činí 1,16 kg. Šasi zařízení je vyrobené z třívrstvé hliníkové konstrukce, která má zajistit lehkost, pevnost i spoustu prostoru pro rozmístění vnitřních komponent.
Dominantou tohoto stroje je bezesporu ohebný 18″ displej s poměrem stran 4:3, rozlišením 3 296 × 2 472 pixelů a maximálním jasem 1 600 nitů. Po technologické stránce se jedná o dvouvrstvý OLED LTPO panel, jehož hlavní výhodou má být nižší spotřeba energie a až trojnásobná životnost oproti „obyčejným“ OLED obrazovkám. Je však těžké odhadovat, jakou výdrž bude mít při mnohonásobném přehýbání.
Celé zařízení lze totiž složit na poloviny (displejem dovnitř), přičemž v „mezirežimu“ je pak možné tento stroj používat jako notebook s 13″ obrazovkou (s poměrem stran 3:2) a virtuální klávesnicí. K zařízení je možné připojit externí hardwarovou klávesnici a využívat celou plochu displeje jako monitor – díky integrovanému stojánku jej lze naklánět a polohovat dle libosti.
Čipset neznámý, operační systém HarmonyOS
Na MateBooku běží operační systém HarmonyOS, který dokáže rozpoznat, v jakém režimu je zrovna zařízení používáno, a na základě toho upravuje rozmístění i velikost ovládacích prvků. Na první pohled se systém neliší od ostatních desktopových systémů – disponuje spodní lištou s připnutými ikonami, umí pracovat s aplikacemi v oknech apod.
V Huawei tak pravděpodobně dali definitivní sbohem systému Windows, neboť k jeho využívání patrně nejsou kvůli americkým sankcím schopní obstarat si kompatibilní procesory. V představeném MateBooku běží blíže nespecifikovaný procesor, pravděpodobně ARMový čipset z rodiny Kirin. Jeho specifikace neznáme, pouze víme, že se v případě představeného stroje opírá o 32 GB a bude spárován s 1 nebo 2TB úložištěm.

Počítač je vybaven šesticí reproduktorů, čtyřmi mikrofony a dvěma porty USB-C s podporou rychlého nabíjení. Potěšující je, že 140W nabíječka se nachází přímo v balení, stejně tak i originální externí klávesnice a pouzdro.
Cena a dostupnost
Huawei MateBook Fold Ultimate bude dostupný v černé, stříbrné a modré barvě. Prodávat se bude od 6. června v čínském e-shopu Vmall za cenu 24 tisíc CNY (asi 90 tisíc korun s DPH) za 1TB variantu nebo za 27 tisíc CNY (asi 100 tisíc korun) za 2TB verzi. O dostupnosti na našem trhu nemáme žádné informace, spíše bychom s ní nepočítali.