TOPlist

HTC Wildfire S: Důstojný nástupce s kompaktnějšími rozměry (recenze)

Recenze chytrého telefonu s 600MHz procesorem a kompaktními rozměry (+ videopohled)

V srpnu loňského roku jsme publikovali recenzi smartphonu HTC Wildfire, která má k dnešnímu dni téměř 160 000 zobrazení a patří na našem serveru k těm nejčtenějším. Důvod je jasný, Wildfire byl šikovný telefon se sympatickou cenou a získal si přízeň spousty čtenářů. Nová verze s přídomkem S je ještě lepší a navíc má menší rozměry. Více se dozvíte z naší srovnávací recenze.

Klady (+)
rozměry, zpracování a design
stabilita a odladěnost systému
prostředí HTC Sense
citlivá GPS
cena
Zápory (-)
slabší fotoaparát
čitelnost displeje na sluníčku

HTC Wildfire S byl představen na Mobile World Congressu v Barceloně (byli jsme u toho) a uvedení na trh se dočkal před několika týdny. Oproti původnímu Wildfire nabízí displej s vyšším rozlišením (HVGA), menší rozměry, rychlejší procesor a několik nových funkcí, které vám představíme v textu. Navíc si při koupi můžete vybrat z několika barevných variant – černé, bílé a tmavě fialové.

- - -

Srovnání parametrů

HTC Wildfire S (A510e)  HTC Wildfire (A3333)
Operační systém Android 2.3.3 + nová verze HTC Sense Android 2.1 (byla uvolněna aktualizace na verzi 2.2.1) + HTC Sense
Displej 3,2″, HVGA (320 × 480 px), kapacitní, 262k barev 3,2″, QVGA (240 × 320 px), kapacitní, 65k barev
Procesor Qualcomm MSM7227, 600 MHz Qualcomm MSM7225, 528 MHz
Paměť 512 MB RAM, 512 MB ROM, microSD slot 384 MB RAM, 512 MB ROM, microSD karty
Telefon a data čtyřpásmový GSM modul (GPRS/EDGE třídy 12), 3G/HSDPA/HSUPA (900/2100 MHz) čtyřpásmový GSM modul (GPRS/EDGE třídy 12), 3G/HSDPA (900/2100 MHz)
Konektivita Wi-Fi 802.11b/g/n, Bluetooth 3.0 s A2DP, FTP, OPP a PBAP, micro USB konektor (USB 2.0) Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0, micro USB
GPS ano, 20 kanálů, A-GPS, digitální kompas ano, 20 kanálů, A-GPS, digitální kompas
Fotoaparát 5 MPx, autofocus, přisvětlovací dioda, záznam videa ve VGA rozlišení (24 FPS) 5 MPx, autofocus, přisvětlovací dioda, záznam videa
Rozměry 101,3 x 59,4 x 12,4 mm 106,7 x 60,4 x 12,9 mm
Hmotnost 105 gramů 118 gramů
Baterie Li-Ion 1 230 mAh Li-Ion 1 300 mAh
Další informace 3,5mm výstup na sluchátka, pohybový senzor, proximity senzor, světelný senzor, sdílení internetu, podpora Flashe v prohlížeči, FM rádio, synchronizace s PC 3,5 mm výstup na sluchátka, pohybový senzor, proximity senzor, světelný senzor, sdílení internetu, podpora Flashe v internetovém prohlížeči, FM rádio, synchronizace s PC
zobrazit recenzi HTC Wildfire

Vzhled a zpracování
Telefony s kompaktními rozměry jsou mezi běžnými uživateli velice oblíbené a ani HTC Wildfire S není žádnou výjimkou. Celkové dílenské zpracování hodnotím velmi kladně, zadní kryt dobře lícuje se zbytkem těla a ani při pevnějším promačkání nikde nic nevrže. Stejně jako u staršího modelu, i zde dominuje přední straně displej s úhlopříčkou 3,2 palce, avšak u modelu “S” už nabízí HVGA rozlišení a při srovnání s QVGA rozlišením původního Wildfire je zobrazení mnohem jemnější. Displej s vyšším rozlišením už by vzhledem k úhlopříčce neměl příliš smysl, takže tuto volbu považuji za správnou.

- - -

Nad displejem má své místo telefonní reproduktor schovaný pod malou mřížkou, ve spodní části se nachází čtveřice senzorových tlačítek, jejichž stisk je doprovázen jemnou vibrací. Starší bratříček nabízel ještě optický joystick, od toho se však upustilo a Wildfire S se díky tomu mohl o několik milimetrů na výšku zmenšit. Z počátku mi absence joysticku trochu vadila, ale během několika hodin jsem si zvykl a pak už jsem jeho nepřítomnost vůbec nevnímal.

- - -

Zadní strana je tvořena odnímatelným krytem, pod kterým se nachází akumulátor, slot na paměťovou kartu a slot pro vložení SIM karty. V horní třetině narazíme na objektiv 5MPx fotoaparátu doplněný přisvětlovací diodou a hlavním systémovým reproduktorem. Kvalita zpracování zvuku v tomto případě nijak nevybočuje z běžného standardu.

- - -

Levá hrana telefonu je osazena dvojtlačítkem pro regulaci hlasitosti a najdeme zde také micro USB konektor pro připojení nabíječky/synchronizačního kabelu. Je škoda, že jej výrobce nedokázal opatřit ochrannou krytkou, která by zamezila přísunu prachu. Na horním boku má své místo 3,5mm výstup na sluchátka a tlačítko Power, které slouží k vypínání a zapínání displeje. Pokud jej ale podržíte déle, zobrazí se nabídka s možností vypnutí celého zařízení, aktivací tichého profilu či přepnutí do letadlového režimu.

- - -

HTC Wildfire S se však při vypnutí pouze uvede do režimu hibernace (funkce HTC Fast Boot), díky čemuž je opětovné zapnutí otázkou zhruba 2 – 3 vteřin. Kdybyste telefon chtěli úplně vypnout, je nutné vytáhnout baterii. V takovém případě trvá start zařízení zhruba 45 vteřin a pro srovnání, starší Wildfire bootuje zhruba 65 vteřin.

- -

V případně pravé boční hrany není příliš co popisovat, protože sem výrobce žádné tlačítko neumístil, a je to škoda, minimálně spoušť fotoaparátu bychom ocenili, nicméně toto tlačítko HTC u svých modelů s Androidem úspěšně ignoruje zhruba 2 roky. Ve spodní části najdeme dva malé otvory; ten první slouží pro uchycení telefonu na poutko a pod druhým je umístěný systémový mikrofon.

- - -
Srovnání velikosti s iPhone 4 a SE Xperia Play

Díky zaobleným rohům se Wildfire S v ruce drží velmi příjemně a matný plast zajistí, že nebudete neustále muset čistit otisky prstů, což je problém, se kterým se řada uživatelů s lesklým telefonem musí potýkat.

Videopohled na HTC Wildfire S + srovnání s původním HTC Wildfire

Fotosrovnání: HTC Wildfire S a HTC Wildfire
- - -

- -

- -

Procesor, paměť a výkon
Nový Wildfire S dostal do vínku o něco rychlejší procesor od Qualcommu (MSM7227) s frekvencí 600 MHz. Starší varianta je vybavena 528MHz procesorem (MSM7225) a rozdíl ve výkonu je opravdu výrazný, což nás celkem překvapilo. Wildfire S má o poznání rychlejší reakce v systému, při používání uživatelského prostředí HTC Sense, při hraní her či používání internetového prohlížeče. Pod tímto odstavcem naleznete několik screenshotů z benchmarkových programů pro Android a z výsledků je celkem jasně patrné, že Wildfire S svého předchůdce drtí na plné čáře. Mám pocit, že se v HTC optimalizaci systému pečlivě věnovali, protože je vše velmi dobře odladěné a skutečně se téměř nikdy nesetkáte s nepříjemnými záseky nebo prodlevami. Svůj podíl na tom jistě má dostatečně velká operační paměť RAM (512 MB), předchůdce nabízel “jen” 384 MB RAM. O akceleraci grafiky se stará čip Adreno 200.

- -
Srovnání výkonu v AnTutu System Benchmark (vpravo je vždy pro srovnání obrázek ze staršího Wildfire)

- -
AnTutu System Benchmark – grafy

- -
Linpack Benchmark

- -
Neocore demo: zde si starší Wildfire ani neškrtnul, “Esko” nemělo s vykreslováním scény problémy

-
Hodnoty naměřené programem SmartBench 2011 (pro HTC Wildfire není dostupný kvůli QVGA rozlišení)

Wildfire S po spuštění disponuje zhruba 125 MB volné paměti pro vaše data (+ 2GB prostor na paměťové kartě, která je součástí balení). Je zajímavé, že původní Wildfire nabízel po prvním spuštění okolo 160 MB volné paměti (oba dva telefony mají 512 MB ROM, ze které si ale část ukrojí samotný operační systém a aplikace od výrobce).

- - - -
Hlavní obrazovka s novější verzí HTC Sense 2.1, nabídka programy a nastavení na Wildfire S

- - - -
Hlavní obrazovka se starší verzí Sense, nabídky s programy a nastavení na HTC Wildfire

Displej
Příjemným zpestřením je přítomnost kapacitního displeje s HVGA rozlišením, které ve srovnání s QVGA u staršího Wildfire působí velmi jemně (technologie TFT LCD). Proti poškrábání jej chrání odolné sklo Gorilla Glass. V nastavení je možné aktivovat automatickou regulaci podsvícení displeje nebo můžete hodnotu nastavit ručně. Ve srovnání s původním Wildfire displej při maximálním jasu o něco více září, ale přesto je nutné počítat s tím, že čitelnost na přímém sluníčku není úplně ideální, což je ale všeobecně problém u TFT LCD. V operačním systému můžete používat multidotyková gesta, což oceníte třeba v internetovém prohlížeči či správci obrázků.

- - -
Čitelnost na sluníčku není příliš dobrá; displej ve tmě; srovnání s původním HTC Wildfire (vpravo)

Bezdrátová komunikace a synchronizace dat
Vestavěný modul pro připojení do Wi-Fi sítí podporuje standardy 802.11b/g/n. Přímo v prostředí Sense je dostupný přepínač pro aktivaci/vypnutí Wi-Fi a Bluetooth. Citlivost na signál mi u obou telefonů přišla shodná a ve výsledku jsem nikdy neměl s připojením problémy. V nabídce s programy naleznete utilitu, díky které můžete telefon proměnit v bezdrátový hotspot. Přes ten pak lze sdílet mobilní datové přenosy mezi další zařízení. Wildfire S nabízí Bluetooth ve verzi 3.0, které jsem otestoval s bezdrátovými sluchátky s podporou A2DP a vše fungovalo bez problémů.

- - -
Funkce “Přenosný hotspot”, notifikační oblast a výběr připojení k PC na HTC Wildfire S

- - -
Stejné obrazovky na starším HTC Wildfire

Stejně jako u jiných telefonů s Androidem, se i v tomto případě se počítá s napojením na váš Google účet, se kterým se systém synchronizuje, což samozřejmě nelze provozovat bez aktivních datových přenosů. Při synchronizaci s vaším účtem Google můžete přenášet nejen e-maily, ale i kalendář a kontakty. Poslední možností je Exchange účet, se kterým můžete taktéž synchronizovat poštu, kontakty a kalendář. Při obnově systému a opětovném přihlášení pod vaším účtem vám bude nabídnuta obnova dříve používaných aplikací z Android Marketu; to považuji za velice sympatické.

V HTC si byli vědomi toho, že ne všichni uživatelé preferují online synchronizaci dat, u které se neobejdete bez internetového připojení, a proto přišli s vlastním řešením v podobě aplikace HTC Sync, která vám dovolí synchronizovat kontakty a kalendář z Outlooku přes USB kabel. Program dále zvládne instalaci aplikací, na synchronizaci poznámek a e-mailů si ale musíte nechat zajít chuť. Instalační soubor od nástroje HTC Sync naleznete na dodávané paměťové kartě, a pokud adresáře prozkoumáte pořádně, naleznete v nich i český manuál a příručku pro rychlý start.

Telefonování a kontakty
Jak už bývá u HTC zvykem, funkce spojené s telefonováním jsou zvládnuty na jedničku. Kvalita a hlasitost hovoru je velmi dobrá, v horších podmínkách navíc můžete aktivovat funkci hlasitého odposlechu. Wildfire S je vybavený čtyřpásmovým GSM modulem s podporou GPRS/EDGE a také 3G modulem s podporou rychlých datových přenosů přes HSDPA/HSUPA. Telefonní aplikace je velmi přehledná a kontakty v ní můžete vybírat přímo ze seznamu nebo přes chytré vyhledávání, kdy na numerické klávesnici stačí mačkat ty klávesy, jejichž znaky jsou obsaženy v hledaném jméně. Do výsledků se pak zpracovávají jak křestní jména, tak i příjmení (včetně diakritiky).

- -
Plochy s widgety v HTC Sense a telefonní aplikace (Wildfire S)

- -
Plochy s widgety v HTC Sense a telefonní aplikace (HTC Wildfire)

Aplikace Lidé vám nabídne přístup do telefonního adresáře včetně kontaktů uložených na SIM kartě, které rovnou doporučuji zkopírovat do vnitřní paměti, ať si u nich můžete vyplnit více detailů. Prostředí aplikace Lidé je rozděleno do několika nabídek. Kromě kompletního výpisu adresáře to jsou skupiny, aktualizace (online adresář z Facebooku) a historie hovorů. V nastavení systému lze telefon provázat s vašimi účty na Facebooku, Twitteru a Flickru a data z těchto služeb pak některé programy dokážou dále zpracovávat. A přesně to je případ položky „online adresář”, která vám do karty Lidé načítá právě informace z Facebooku a Twitteru. V případě potřeby si můžete ke kontaktům stáhnout profilový obrázek z Facebooku, který se následně zobrazí při telefonování. Oblíbené kontakty si navíc můžete umístit do speciálního widgetu na hlavní obrazovce, takže je budete mít neustále po ruce.

Baterie a výdrž
HTC Wildifre S dostal do vínku Li-Ion akumulátor s kapacitou 1 230 mAh, jeho předchůdce nabízel baterii s kapacitou 1 300 mAh. Testování nám potvrdilo, že novější Wildfire S vydrží o něco méně než původní Wildfire, nicméně kapacita baterie se musela snížit kvůli menším rozměrům celého zařízení. I tak ale výsledné hodnoty nejsou vůbec špatné.

Na obou telefonech jsme spustili přehrávání videa, displej byl po celou dobu zapnutý a jas byl nastaven na maximální hodnotu (stejně tak hlasitost), HTC Wildfire S se vypnul po 4 hodinách a 20 minutách. Starší Wildfire vydržel stejné video přehrávat 4 hodiny a 50 minut. Při běžném používání (30 minut telefonování, občasné surfování po internetu přes datové přenosy, kontrola e-mailů, Facebook, Twitter a poslech hudby) vydržel Wildfire S při poloviční úrovni jasu displeje téměř dva dny. V případě původního Wildfire se nám při stejných podmínkách podařilo dostat na téměř dva a půl dne výdrže, takže v tomto směru starší bratříček vyhrává. Nutno však dodat, že ani tak není celková výdrž “Eska” nijak špatná.

Fotoaparát a záznam videa
Starší Wildfire sice nabízel 5MPx fotoaparát, ale výsledná kvalita fotografií byla podprůměrná. Wildfire S také nabízí fotoaparát s 5MPx rozlišením (2592 x 1728 px), kvalita snímků se ale zlepšila, i když ve výsledku jde stále pouze o průměr, ale u telefonů v této cenové kategorii je to myslím možné tolerovat.

- -

- -

Barevné zpracování není úplně nejvěrohodnější a s ubývajícím světlem jde kvalita rapidně dolů. V horších světelných podmínkách sice můžete využít funkcí přisvětlovací diody, nicméně ta se kvůli slabšímu výkonu hodí pouze pro focení blízkých objektů. V nastavení fotoaparátu můžete upravit ISO (automatické, ruční regulace v rozsahu 100 až 800). K dispozici je několik režimů nastavení vyvážení bílé barvy a nechybí ani samospoušť. Fotografie lze obohatit také o GPS souřadnice. Skrze posuvníky na displeji lze regulovat expozici (+3 až -3) a upravovat kontrast, sytost a ostrost. Připraveno je i několik efektů – stupně šedi, sépiový nádech, solarizace, negativ, posterizace a akvamarín.

Srovnání kvality fotoaparátu (vlevo snímky z HTC Wildfire S, vpravo z HTC Wildfire)
- -

- -

- -

- -

- -

- -

- -

Video telefon zvládne nahrávat pouze ve VGA rozlišení, to ale vzhledem k možnostem displeje plně postačí. Kvalita ale opět není jinak oslnivá a rozhodně bychom ocenili lepší ostrost, plynulost a věrnější podání barev. Pro srovnání přikládáme ještě video nahrané v úplně stejných podmínkách se starším HTC Wildfire.

Záznam z HTC Wildfire S

Video pořízené na HTC Wildfire

GPS navigace
Součástí čipové sady od Qualcommu je 20kanálový GPS modul. Stejně jako jeho předchůdce, mě i nový Wildfire S po dobu testování dokázal dobře navigovat nejen na cestách, ale i při geocachingu. S fixací jsem neměl žádné potíže, když jsem telefon vložil do držáku v automobilu zaparkovaném na městském sídlišti, provedla se fixace zhruba do 30 sekund. Zaměření ve volné přírodě při geocachingu bylo ještě rychlejší, takže k GPS čipu v HTC Wildfire S nemám žádné výhrady. Při aktivním využívání GPS s nastaveným maximálním jasem displeje se připravte na to, že se akumulátor přihlásí o dobití zhruba po 5,5 hodinách provozu.

- - -
Kalendář, Google Mapy a Andorid Market na HTC Wildfire S

- - -

Internetový prohlížeč
Systémový prohlížeč využívá jádra WebKit 3.1 a podporuje zobrazování Adobe Flash (Lite) objektů. U původního Wildfire byl prohlížeč při aktivním Flashi velmi pomalý, u “Eska” už se naštěstí tento problém neobjevuje a skrolování po stránce je o poznání plynulejší. Pokud zobrazování Flashe v nastavení úplně vypnete, získáte ještě další navýšení rychlosti při skrolování.

- -
Zobrazení prohlížeče na Wildfire S

- -
Prohlížeč v HTC Wildfire

Samotná rychlost vykreslování je dobrá, při brouzdání navíc můžete využít několik zajímavých funkcí, které do prohlížeče integruje uživatelské prostředí HTC Sense. Když na nějakém textu na stránce přidržíte prst, objeví se nabídka, která vám dovolí požadovanou část text označit a následně zkopírovat. To samozřejmě není nic tak neobvyklého, protože i samotný Android nabízí v systému podporu pro kopírování a vkládání textu, nicméně tady vám chytrá aplikace ještě nabídne přeložení vybraného textu do libovolného jazyka dostupného skrze Google Translate. A aby toho nebylo málo, lze vybraný výraz vyhledat také na Wikipedii nebo danou stránku s označeným textem odeslat na váš Twitter (zkracování URL probíhá přes službu bit.ly).

- -
Prohlížeč obrázků a videí, aplikace pro přehrávání videí z YouTube (Wildfire S)

- -

Ve webovém prohlížeči můžete mít otevřeno hned několik oken najednou a oblíbené stránky lze ukládat do záložek, které si pak skrze widget můžete nechat zobrazit přímo na hlavní obrazovce.

FM rádio
Wildfire S je vybavený FM přijímačem, který ale funguje pouze v případě, že máte připojená sluchátka, která slouží jako anténa. V opačném případě vám telefon zobrazí zprávu, že nejsou sluchátka připojena a rádio není možné používat. Při prvním spuštění dojde k vyhledání dostupných stanic. Zvuk lze ze sluchátek přesměrovat do systémového reproduktoru a oblíbené stanice si můžete uložit do seznamu. Kvalita příjmu byla spíše průměrná a dost často se mi stávalo, že telefon nedokázal naladit žádné stanice, ale tohle je vždy do velké míry ovlivněno tím, kde se právě nacházíte.

Footprints
Pokud rádi cestujete a chcete si do telefonu ukládat všechna důležitá místa, která jste navštívili, může vám s tím pomoci utilita zvaná Footprints. Přes nabídku aplikace jednoduše pořídíte obrázek místa, k němu se automaticky přidá GPS souřadnice (při problémech s fixací pozice můžete adresu přidat ručně). Ke každému takovému bodu si ještě můžete přidat krátkou textovou/hlasovou poznámku a případně i telefonní kontakt. Uložená místa rovněž můžete filtrovat do několika kategorií (oblíbená místa, nakupování, stravování, volný čas a ostatní).

Footprints je překvapivě dobře propojené s Google Maps, kde se například můžete nechat navigovat z aktuální pozice na místo vybrané položky ve Footprints. Je dobře, že Footprints nabízí podporu importu a exportu vašich uživatelských dat na paměťovou kartu, alespoň se nemusíte obávat, že o data při obnově továrního nastavení přijdete.

Závěrečné hodnocení
Vylepšení Wildfire s přídomkem “S” nás velmi příjemně překvapil. Líbí se nám kompaktní rozměry, dobrá odladěnost a stabilita operačního systému, uživatelské rozhraní HTC Sense a celková hardwarová výbava. Pokud přemýšlíte o novém telefonu pro svou přítelkyni nebo známé, kteří nepotřebují ten nejmodernější hardware, s klidným svědomím vám Wildfire S doporučíme. Telefon se prodává za sympatickou cenu a rozhodně bude mít méně zkušeným/náročným uživatelům co nabídnout.

Samotné uživatelské prostředí HTC Sense do Androidu integruje celou řadu vylepšení, několik nových aplikací a celkově dělá systém přívětivější. Líbilo se nám provázání s kontakty na sociálních sítích v aplikaci Lidé či snadné sdílení obrázků. Je dobře, že pří výběru displeje padla volba na panel s HVGA rozlišením, protože QVGA už by na dnešní dobu bylo nevyhovující. Budete-li chtít Wildfire S využívat při navigaci nebo geocachingu, určitě vás díky citlivému GPS čipu nezklame.

Největší slabinou zařízení je vestavěný fotoaparát, který zvládne pořizovat snímky a video v průměrné kvalitě; to je zkrátka daň za nižší cenu, a ocenili bychom také větší vnitřní paměť. Celkově jde ale o velmi povedený telefon, kterému není téměř co vytknout.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku