TOPlist

HTC Universal na 9 způsobů…

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

Dnešní článek bude trochu netradiční, rozhodl jsem se podívat se na zoubek Universalovi. Možná se teď někteří zhrozili, vždyť už jsem jej rozebíral v nedávné recenzi, tak proč to opakovat ? Nebojte se, teď to vezmu z trochu jiného pohledu, zajímalo mě v kolika podobách se toto PocketPC vyskytuje na světovém trhu. Universala samotného vyrábí thaiwanská společnost HTC, která se ale o prodej zařízení nestará. Jejich komunikátory putují k mobilním operátorům nebo jiným společnostem, které je pak prodávají pod svými jmény. Ve většině případů se jedné o hardwarově zcela stejně vybavené přístroje, které se liší pouze v softwarové úpravě a odlišném krytu.

Zajímalo mě, pod jakými názvy a odlišnostmi ve vzhledu (krytu) se prodává v současné době nejlepší PPC Phone edition – HTC Universal. Na pomoc při hledání jsem si přizval strýčka Google, který mi ve finále našel devět různých modifikací Universala. Tato strategie však neplatí jen pro Universala, ale snad každé zařízení od HTC bychom ve světě našli minimálně pod stejným počtem názvů. Jmenovat bych mohl třeba HTC Wizard, HTC Himalaya, HTC BlueAngel a další. Jelikož ale o Universalovi uvažuji jako o svém dalším PocketPC, byla volba, jaký že komunikátor si vezmu do hledáčku jasná. Podívejte se tedy na seznam světových prodejců/distributorů HTC Universala.

Nejznámější je bezesporu černá verze od Qteku, která nese označení 9000. Tuto úpravu jsem měl já zapůjčenou k recenzi a ze všech dostupných se mi jeví jako nejlépe vypadající. Qteka 9000 je také jako jediného možno oficiálně zakoupit v České republice přes internetové obchody.

Qtek 9000
Qtek 9000
Oficiální stránka: Qtek.nl

 

Další u nás velmi známou úpravou je verze od společnosti i-Mate, která Universala označuje jako JasJara. I JasJar se nese v duchu tmavých barev, avšak kryt je tvořen světlejší – černostříbrnou barvou. Provedením vypadá tato verze také velmi luxusně. i-Mate také nedávno představila speciální limitovanou edici, která se nese ve znamení červené barvy. Osobně mi ale přijde dost odpudivá – posuďte sami.

i-Mate JasJar
i-Mate JasJar
Oficiální stránka: ClubImate.com

 

U tmavých modifikací ještě zůstaneme, operátor O2 totiž nabízí Universala pod označením XDA Exec a i ten se nese v duchu (modro)černé barvy.

O2 XDA Exec
O2 Xda Exec
Oficiální stránka: O2.co.uk

 

Poslední tmavou verzi Universala prodává německý operátor E-Plus. Jejich zařízení nese označení E-Plus PDA IV.

E-Plus PDA IV
E-plus PDA IV
Oficiální stránka: Eplus.de

 

V Polsku nabízí Universala operátor Era pod označením MDA Pro. Jejich varianta je téměř totožná s tou od německého T-Mobilu či spíše Vodafonu (viz níže). Nese se v duchu bílé barvy, která mi ale do oka moc nehraje.

Era MDA Pro
Era MDA Pro
Oficiální stránka: Era.pl

 

Překvapivě i společnost Grundic se rozhodla Universala prodávat pod svými křídly a sice jako komunikátor Grundic GR980. Jejich verze se nese v rytmu tmavostříbrné barvy, která možná vypadá až moc obyčejně.

Grundic GR980
Grundic GR980
Oficiální stránka: GrundicMobile.com

 

Ani operátor Orange nezůstává pozadu a Universala nabízí v provedení tmavěstříbrné barvy, avšak v trochu matnějším provedení než Grundic, což působí po designové stránce mnohem profesionálněji. Orange jej prodává pod označením SPV M5000.

Orange SPV M5000
Orange SPV M5000
Oficiální stránka: Orange.co.uk

 

V Německu je možné Universala sehnat také přímo od T-Mobilu pod označením MDA Pro. U nás se MDA Pro také prodává, ale bohužel z neoficiálního německého dovozu. Český T-Mobile jej do své nabídky asi hned tak nezařadí (pokud vůbec někdy).

T-Mobile MDA Pro
T-Mobile MDA Pro
Oficiální stránka: T-mobile.net

 

Na závěr si nechám bílého elegána, kterého nabízí Vodafone a sice pod označením VPA IV. Ten se nese v čistém bílém provedení, což vypadá velice profesionálně. Ani zde však nejásejme, český Vodafone jej také bohužel nenabízí.

Vodafone VPA IV
Vodafone VPA IV
Oficiální stránka: Vodafone.com

Seznam modifikací Universala je celkem velký, a až na limitovanou červenou edici od i-Mate se všechny přístroje nesou buď v černé nebo bílé barvě, což je celkem škoda, protože nějaká originální barva by tuto sérii jistě oživila. Mě osobně se nejvíce líbí Qtek 9000 (celý černý) nebo Vodafone VPA IV (celý bílý), která kombinace se nejvíce líbí vám ?

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku