HTC U11 oficiálně: výkonná bestie, kterou budete chtít mačkat

Společnost HTC dnes představila svůj řadový vlajkový smartphone nazvaný U 11, jehož největší inovací je nový způsob ovládání mačkáním stran telefonu. Jméno novinky kombinuje název lednových smartphonů U Ultra a U Play a loňského vlajkového modelu HTC 10. Ve šlépějích kterého modelu HTC U11 kráčí?

Kovová záda střídá sklo

HTC U11 má designově blíž do řady U, pro dosavadní vlajkové smartphony typické kovové unibody tělo střídá sklo, pod nímž se nachází několik tenkých vrstev vysoce reflexních minerálů, které si budou hrát se světlem a jeho odlesky. Kovový rámeček obíhající telefon po obvodu. Rámeček je na několika místech přerušen plastovými předěly, kromě toho se v něm nacházejí klasická hardwarová tlačítka pro zamknutí/odemknutí telefonu a změnu hlasitosti. Ve spodní části je rámeček po obou stranách vybaven senzory pro dotykové ovládání Edge Sense, které si popíšeme později.

Nyní si ještě telefon prohlédneme z přední a zadní strany. Čelní straně dominuje 5,5″ Super LCD displej s Quad HD rozlišením (2560 x 1440 px) a poměrem stran 16:9, kryje jej jemně zaoblené sklo Gorilla Glass 5. Bohužel se nedá říci, že by se displej výrazně roztahoval, zejména brada je na poměry dnešních vlajkových smartphonů opravdu velmi široká, a to i přesto, že se v ní nachází čtečka otisků prstů a dvě senzorová tlačítka. Telefon má půdorysné rozměry 153,9 × 75,9 mm, což je jen o něco málo méně, než má iPhone 7 Plus, a u něj je kritika širokých rámečků takřka na denním pořádku. Tloušťka telefonu činí 7,9 mm, hmotnost 169 gramů a potěší voděodolnost s certifikací IP67.

wet

Tip: Porovnání parametrů HTC U11, Samsungu Galaxy S8 a LG G6 naleznete zde.

Skvělá světelnost fotoaparátu a prostorový zvuk u videa

V prostoru nad displejem se nachází nezbytné senzory a čelní 16Mpx fotoaparát (f/2.0, šířka záběru 150°) se schopností záznamu videa ve Full HD. Hlavní „ultrapixelový“ fotoaparát uprostřed zad je tvořen 12Mpx fotočipem (velikost pixelu 1,4 μm), optickou stabilizací, duální LED a optikou s velmi slušnou světelností f/1.7.

O ostření se starají samotné pixely senzoru, fotoaparát je dále vybaven funkcí Auto HDR Boost, která má bez zpoždění přinášet vyvážené snímky kombinací několika expozic. HTC U11 se již dostalo do spárů redaktorů serveru DxOMark, kteří mu dali hodnocení 90, tedy nejvíce ze všech smartphonů v historii.

dxo

Kamera zvládá natáčet video ve 4K rozlišení, případně Full HD ve 120 snímcích za vteřinu. Se záznamem videa se pojí i záznam 3D High-res audia, a to hned čtyřmi mikrofony. Zvuk byl vždycky silnou stránkou HTC, a to zejména při přehrávání. I u HTC U11 najdeme stereoreproduktory, avšak podle posledních zvyklostí jeden tvoří sluchátkový reproduktor (výšky a středy), a druhý je situovaný do spodního rámečku (hlubší tóny). HTC tvrdí, že oproti HTC 10 byl zvuk výrazně vylepšen, dvě mřížky namířené k uživateli s pořádným BoomAudio zvukem už asi od HTC nikdy neuslyšíme.

ear

Za to si užijeme zvuk do sluchátek USonic, který se stejně jako u modelu U Ultra přizpůsobí konkrétním uším a poskytne maximální možné zvukový zážitek. Novinkou je přítomnost mikrofonů pro aktivní potlačení okolního hluku. Sluchátka se opět zasouvají do USB-C konektoru (specifikace USB 3.1 s podporou DisplayPort), 3,5mm jack byste na telefonu hledali marně. Alespoň HTC k telefonu přidává redukci vybavenou D/A převodníkem.

Výkonné dělo s příkladnou konektivitou

Telefon pracuje pod taktem čipsetu Qualcomm Snapdragon 835 a 4 GB RAM, takže výkonu bude mít na rozdávání, o tom ostatně svědčily i benchmarky prototypu. Pro uživatelská data je připravena 64GB paměť, kterou je navíc možné rozšířit paměťovou kartou. Telefon existuje ve variantě na jednu SIM i na dvě, zatím však nevíme, zda se dual SIM verze dostane i na náš trh. Obě SIM umí pracovat ve všech u nás podporovaných pásmech LTE a to až rychlostí 1 Gbps.

Tip: Kompletní parametry HTC U 11 včetně srovnávače najdete v našem katalogu smartphonů.

S bezdrátovou konektivitou si HTC U11 vůbec rozumí, disponuje duální Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2, NFC, trojlístkem lokalizačních služeb GPS, Glonass a Beidou a jako třešničkou na dortu je podpora streamovacích služeb Apple AirPlay, Chromecast, DLNA a Miracast. Akumulátor v telefonu má kapacitu 3 000 mAh a podporuje technologii rychlého nabíjení Quick Charge. Velká škoda, že HTC do telefonu neintegrovalo bezdrátové nabíjení, když vyměnilo kovová záda za „průchozí“ sklo.

Vymáčkněte z něj to nejlepší

HTC U11 pohání Android 7.1 s nadstavbou HTC Sense, jejíž součástí je i zbrusu nový způsob ovládání Edge Sense. Ten spočívá v tom, že budete telefon v úchopu mačkat, což zaznamenají senzory zabudované v kovovém rámečku. Ty váš stisk vyhodnotí a učiní akci v závislosti na tom, v jaké aplikaci se zrovna nacházíte – u fotoaparátu nahradí spoušť, v editoru SMS spustí hlasové zadávání, na hlavní nabídce bude umět spustit vybranou aplikaci, funkci nebo virtuálního asistenta (Google assistant, Amazon Alexa nebo HTC Sense Companion), apod.

Systém bude rozpoznávat krátký a dlouhý stisk, a to ve třech úrovních intenzity. Kalibraci a nastavení uživatel provede ve speciální aplikaci Edge Sense, v níž bude nafukovat a vypouštět virtuální balónky. Jsme opravdu zvědaví, zda tato funkce bude mít v reálném světě využití, nebo bude magnetem na přehmaty už při vytahování telefonu z kapsy. Mačkání má fungovat dokonce i pod vodou.

u11_lifestyle-06

Cena a dostupnost

HTC U11 přijde na trh v pěti barvách – černé, stříbrné, modré, červené a bílé, na český trh dorazí nejprve první dvě jmenované varianty. Telefon půjde do prodeje v průběhu června za cenu 19 990 korun.

Autor článku
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku