TOPlist

Recenze HTC Titan: Nejlépe vybavený bojovník s WP

HTC Titan je jedním z prvních „Mango“ telefonů, který se navíc může pochlubit 1,5GHz procesorem a velkým displejem. Čím nás zaujal a kde má své mezery? Odpovědi najdete v recenzi.

Společnost HTC představila 1. září na tiskové konferenci v Londýně dva nové telefony se systémem Windows Phone 7.5 „Mango“ (byli jsme u toho). V dnešní recenzi se podíváme na model s označením Titan, který je v současné době vůbec nejlépe vybaveným telefonem s mobilními Windows. Do vínku dostal jednojádrový procesor s taktem 1,5 GHz, velký WVGA displej s úhlopříčkou 4,7″ a 8Mpx fotoaparát, kterým si HTC konečně vylepšilo pošramocenou pověst, protože předchozí telefony měly s kvalitou fotografií problémy.

Klady

– velký displej
– 1,5GHz procesor
– Windows Phone 7.5
– bleskové reakce
– kvalitní fotografie
– bonusový software
– výdrž 

Zápory

– WVGA rozlišení displeje
– neumí nahrávat fullHD video
– absence slotu pro pam. kartu
– prohlížeč nepodporuje Flash

 - - -

Operačnímu systému Windows Phone byla vyčítána příliš velká omezenost, nicméně po vydání Mango aktualizace se Microsoftu podařilo většinu nejčastěji kritizovaných neduhů odstranit a současná verze Windows Phone 7.5 už se může směle srovnávat s konkurenčními platformami. Systém nás příjemně překvapil svou stabilitou a především extrémní rychlostí; spouštění her, přepínání mezi aplikacemi či prohlížení webových stránek je bleskové a ve srovnání s HTC HD7 je zde vidět obrovský  posun kupředu. Svůj podíl na svižnosti má i 1,5GHz procesor, který umí být úsporný a nemusíte se tedy obávat, že by se baterie rychle vybíjela.

Obsah balení

Od českého zastoupení společnosti HTC jsme bohužel nedostali kompletní prodejní balení, ale pouze bílou krabičku, která obsahovala telefon, akumulátor, USB kabel a cestovní adaptér. Sluchátka a textové příručky součástí nebyly. Sluchátka dodávaná v prodejním balení jsou stejná jako u starších modelů, což v praxi znamená, že při poslechu hudby hrají spíše průměrně. Použít je můžete také pro telefonování, protože na kablíku se nachází plastové ovládací centrum s mikrofonem. Díky 3,5mm výstupu naštěstí není problém připojit libovolná jiná sluchátka.

- - -

Skrze dodávaný USB – microUSB kabel můžete telefon nejen dobíjet, ale také synchronizovat multimediální obsah v aplikaci Zune Software (Windows). Pro uživatele Macu je připraven nástroj s názvem Windows Phone Connector, který až na několik drobností umí to samé a je skrze něj možné i aktualizovat software, což ale současní majitelé Titana nebudou muset nějaký čas řešit, protože v dohledné době se pro Windows Phone žádné nové aktualizace nechystají, dočkáme se až v průběhu příštího roku. V prodejním balení kromě příručky pro rychlý start najdete i speciální kartičku se sériovým číslem, která se dodává ke všem Windows Phone telefonům.

HTC Titan není žádný drobeček, hmotnost (160 gramů včetně baterie) a především rozměry (131,5 x 70,7 x 9,9 milimetrů) nejsou zanedbatelné a díky 4,7″ displeji je zkrátka nutné počítat s tím, že o něm při nošení v kapse budete vědět. Nebral bych to ale jako nevýhodu – telefon je určený pro ty uživatele, kteří přímo velký displej preferují, ostatní dají přednost třeba HTC Radar, Nokii Lumia 800 nebo Samsungu Omnia W.

Čelní strana je osazena obřím displejem, který je roztažený až k samým okrajům zařízení a rámeček, který jej lemuje, je téměř neviditelný. V jedné rovině s displejem jsou senzorová tlačítka (Zpět/multitasking, Domů a Hledat). Jejich podsvícení je bílé a drobnou nevýhodou je, že pokud se budete například ve tmě dívat na film, tlačítka budou neustále svítit. Při dostatečném světle se u nich podsvícení neaktivuje (to zajišťuje světelný senzor), nicméně u nočního sledování filmů vás zřejmě budou trochu rušit. Naštěstí jejich svítivost není nijak extrémně vysoká. Drobnou vadou na kráse je fakt, že tlačítka jsou poměrně dost citlivá a občas se vám stane, že o ně zavadíte omylem.

- - -

Nad displejem se v tenkém proužku nachází telefonní reproduktor krytý jemným tahokovem. Společnost mu dělá přední kamerka (pro videohovory ji zatím nevyužijete, čeká se na aplikaci, která to bude umožňovat), proximity senzor (automaticky vypíná displej při přiložení telefonu k uchu) a světelný senzor.

- - -

Spodní hrana nabízí pouze tlačítko pro odstranění zadního krytu a telefonní mikrofon, na horní hraně se potom nachází druhý mikrofon, který slouží k redukci šumu během hovoru. Vedle něj se nachází tlačítko Power pro zapnutí/vypnutí displeje (nebo celého zařízení) a chybět zde nesmí ani 3,5mm výstup na sluchátka.

- - -

Na pravém boku najdeme dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti (1 – 30) a klávesu fotoaparátu. Ten můžete kdykoliv spustit přidržením tlačítka, platí to dokonce i ve stavu, kdy je telefon uzamčený. Díky tomu máte možnost pořizovat fotografie téměř okamžitě po vytažení telefonu z kapsy.

- - -

Levá hrana nenabízí žádná funkční tlačítka, najdeme zde pouze microUSB konektor pro připojení synchronizačního/napájecího kabelu. Zadní kryt tvoří poměrně velkou „vaničku“, do které se celý telefon vkládá. Díky tomu je dobře chráněný a při nechtěném pádu by měl lépe odolávat. Ostatně tento typ konstrukce HTC použilo i u starších modelů a zřejmě se vždy osvědčil. Vanička je tvořena převážně z hliníku, spodní patička je kvůli umístnění antén z plastu s antibakteriální úpravou.

- - -

Po zaklapnutí oba díly dobře lícují a ani při silnějším promačkání se neobjevuje žádná vůle. Výčet prvků na zadní straně uzavřeme objektivem 8Mpx fotoaparátu, který je jemně vystouplý. Po levé straně mu dělá společnost dvojice přisvětlovacích LED diod a chybět nesmí ani hlavní systémový reproduktor.  Ten poskytuje kvalitní zvuk při dostatečné hlasitosti, který ještě můžete vylepšit díky systémovému ekvalizéru.

- - -
Srovnání se SE Xperia Active a HTC HD7

Videopohled na HTC Titan (vzhled, systém a bonusové aplikace)

Titan dostal do výbavy poměrně výkonný procesor od Qualcommu – Snapdragon MSM8255 taktovaný na frekvenci 1,5 GHz. Jedná se o jednojádrový procesor ARMv7, který je vyrobený 45mn technologií. Součástí čipsetu je DSP (moduly GSM, GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+). Paměť RAM je typu DDR2 (frekvence 333 MHz). O grafický výkon se stará čip Adreno 205 (podpora OpenGL ES 2.0/1.1, OpenVG 1.1 a Direct3D Mobile). Specifikace čipsetu nezní vůbec špatně a reálné používání to jen potvrzuje.

- -
Srovnání výkonu: HTC Titan vs. HTC HD7

HTC Titan je v současné době jedním z nejrychlejších Windows Phone telefonů a dokazují to i výsledky naměřené v programu WP Bench (Marketplace). Pro srovnání, u HTC HD7 jsme naměřili skóre 58,32 bodů, Titan získal 95,34 bodů. Nejde samozřejmě jen o výsledky z benchmarku, i pocitově jsou reakce systému okamžité a platí to i při přepínání mezi aplikacemi. Také spouštění her je minimálně o třetinu rychlejší a během testování se mi skutečně nepodařilo najít aktivitu, při které bych musel čekat déle; telefon v tomto směru poskytuje okamžitou odezvu. Pokud už jste četli naši recenzi HTC HD7, pak víte, že ani tento telefon nebyl nijak pomalý, ale u Titana zkrátka vše „lítá jako z praku“. Samotný start systému (zapnutí telefonu) trvá 23 vteřin, pak je telefon připravený k použití.

 - -

Vnitřní paměť má kapacitu 16 GB, nicméně uživatelsky přístupných je 12,45 GB. Pokud odinstalujete veškeré bonusové aplikace od HTC (čímž získáte naprosto čistý systém Windows Phone), uvolní se vám ještě dalších 100 MB, takže maximálně se můžete dostat na 12,55 GB volného místa.

Displej: Obrovský, ale zasloužil by si vyšší rozlišení

Jedním z hlavních lákadel zařízení je obrovský displej s úhlopříčkou 4,7″ (11,93 cm). HTC Titan není telefon pro každého, ale své příznivce bude hledat právě mezi uživateli, kteří potřebují telefon s velkým displejem. Je ale veliká škoda, že jsme se nedočkali jemnějšího rozlišení, nicméně to zatím systém Windows Phone stejně nepodporuje, jediným řešením je tedy WVGA (480 x 800 px). Hustota bodů na palec je v případě Titanu 198 (ppi).

- - -

Barevné možnosti displeje jsou dostačující, překvapila nás i poměrně slušná čitelnost na přímém sluníčku (při nastavení maximálního jasu). Ani při tak velké úhlopříčce není z běžné pozorovací vzdálenosti (30 cm) patrný žádný rastr a pozorovací úhly jsou také dobré, takže v tomto směru vás displej určitě nezklame. Podsvícení displeje je možné regulovat automaticky nebo jej nastavit ručně ve třech stupních intenzity (nízká, střední, vysoká). Na první Windows Phone telefony s HD displejem si zkrátka budeme muset ještě nějaký ten pátek počkat (minimálně do doby, než Microsoft představí nové Chassis).

Aplikace pro telefonování a hub Lidé dostaly ve Windows Phone 7.5 několik nových funkcí. Přibyly zde Skupiny, do kterých můžete jednotlivé kontakty filtrovat. Se skupinami se dá dále pracovat v celém operačním systému – například můžete všem členům odeslat zprávu, e-mail nebo s nimi chatovat přes MSN. Když si danou skupinu rozkliknete, můžete od všech členů filtrovat obrázky a zprávy ze sociálních sítí, což považuji za velice praktickou funkci.

 - - -

A když už jsme u těch sociálních sítí, provázání s nimi je ve Windows Phone téměř dokonalé. Kromě klasických kontaktů ze služeb Windows Live, Exchange či Google můžete přidávat i ty z Facebooku, Twitteru či LinkedIn. Pokud systém nalezne shodu u některých z kontaktů, automaticky je spojí a vy tak máte u dané osoby informace z několika zdrojů pod jednou střechou. Když systém nenajde automaticky shodu, máte možnost kontakty provázat ručně – to je opět záležitost několika kliknutí.

V samotném hubu Lidé (People) pak můžete, stejně jako u skupin, filtrovat zprávy, statusy a obrázky z nastavených sociálních sítí. Pokud v seznamu kontaktů nechcete položky z některých služeb zobrazovat, jednoduše je v nastavení vypnete. Doufejme, že Microsoft brzy přinese i podporu pro Skype kontakty, protože pak budete mít veškerou komunikaci dostupnou na několik kliknutí. Kvalita hovorů je velice dobrá – zvuk ze systémového reproduktoru je čistý a dostatečně hlasitý.

- -

V systému je ještě integrována jedna specialita s názvem „Pozorný telefon“, najdete ji v nabídce Nastavení a můžete zde nakonfigurovat několik akcí – například, zda má dojít ke snížení hlasitosti zvonění v případě, že telefon uchopíte do rukou, nebo zda má telefon naopak zvonit hlasitěji případě, že jej máte v kapse. A když telefon při vyzvánění otočíte displejem dolů, ztlumí se vyzvánění úplně. Pokud tak učiníte při aktivním hovoru, dojde k aktivaci hlasitého odposlechu.

Textové zprávy, IM a softwarová klávesnice

Aplikace Zprávy umožňuje pracovat s textovými a multimediálními zprávami. Konverzace se zobrazuje ve stylu chatu. Díky provázání s Windows Live a Facebookem se v druhé záložce zpráv můžete přepnout do online konverzace (IM klient) – zde uvidíte kontakty, které jsou aktuálně online na MSN či Facebook chatu. Při psaní textové zprávy se při zbývajících 30 znacích do 160 zobrazí počítadlo, po překročení pak ještě ukazatel informující o tom, do kolika zpráv bude váš text rozdělen.

- - -

Na softwarové klávesnici se vzhledem k úhlopříčce displeje píše skutečně pohodlně. Tlačítka jsou dostatečně velká i při psaní v režimu portrait (nastojato), maximálního komfortu dosáhnete po přetočení do landscape, i když v tomto případě tlačítka zabírají téměř 2/3 displeje a pro samotný obsah už tak příliš mnoho místa nezbývá. Při psaní bohužel není dostupný český slovník pro napovídání slov.

- - -
Navigon Europe

Součástí čipové sady je dvacetikanálový GPS modul s podporou A-GPS. Při reálném používání je fixace velice rychlá, i v husté městské zástavbě vás telefon zaměří maximálně během několika desítek vteřin. Pro automobilovou navigaci můžete využívat programy Navigon Europe (1 450 Kč) nebo Navigation Czech (660 Kč), které jsou dostupné v Marketplace. Překvapilo mě, že občas se byl Titan schopný poměrně rychle zafixovat i uvnitř budov.

 - - -
Navigation Czech

GPS jsem také otestoval při běhání s programem RunKeeper (zdarma). Ani zde jsem nenarazil na žádné komplikace, při kontrole zaznamenané trasy byla odchylka opravdu minimální. Z Marketplace rovněž doporučuji zakoupit skvělý program gMaps Pro (Google Mapy), který stojí 42 Kč, ale k dispozici je i trial verze s reklamním proužkem. Případně je možné sáhnout po aplikaci Mapy.cz (zdarma). Při nepřetržité GPS navigaci, kdy byl jas displeje nastavený na maximální úroveň, se Titan přihlásil o dobití zhruba po 5 hodinách.

- - -
RunKeeper, gMaps Pro a Mapy.cz

Baterie a výdrž

Titan je vybavený 1 600mAh akumulátorem. Největším žroutem energie je displej samotný, celkově nás ale výdrž telefonu při porovnání s předchozími WP telefony od HTC překvapila. Když budete zařízení aktivně používat (telefonování, data, e-maily, internet, poslech hudby, připojení přes Wi-Fi), dostanete se na jeden den. Sám jsem neměl problém s Titanem vydržet po celý den při poměrně častém používání. Ráno jsem jej sundal z nabíječky a večer mi zbývalo ještě zhruba 20 %. Systém Windows Phone navíc umožňuje při zbývajících 20 % baterie aktivovat speciální úsporný režim, ve kterém se vypnou push notifikace a aplikace běžící na pozadí.

Provedl jsem také test výdrže při přehrávání videa. Telefon měl plně nabitou baterii a jas opět nastavený na maximální hodnotu. Wi-Fi ani datové přenosy jsem nevypínal. Po hodině přehrávání videa klesl stav baterie na 70 %, po dvou hodinách na 45 % a nakonec po 3 hodinách a 30 minutách přehrávání videa došlo k vypnutí Titana.

Fotoaparát a záznam videa

HTC po dlouhé době překvapilo a HTC Titan konečně nabízí fotoaparát, který je schopný produkovat poměrně slušné snímky. Základem je 8Mpx čip (f/2.2), kterému dělají společnost dvě LED diody, jež spolehlivě osvětlí středně velkou místnost při focení v úplné tmě. Na přední straně je k dispozici 1,3Mpx kamerka, kterou půjde později použít pro videohovory.

- - -

- - -

V nastavení můžete změnit rozlišení fotografií (8 Mpx, 5 Mpx, 3 Mpx), upravit vyvážení bílé, expozici, ISO, sytost, kontrast a nechybí zde ani několik barevných efektů (černobíle, sépie, solarizace, negativ). Kromě toho je Titan vybavený funkcí pro rozpoznávání obličejů. Speciální Panorama režim umožňuje pořizovat panoramatické snímky – telefonem stačí pomalu pohybovat v horizontálním směru a software pak vytvoří panoramatický snímek. Někdy je výsledek poměrně slušný, jindy je spojení trochu nelogické.

- - -
Další fotografie pořízené telefonem HTC Titan naleznete v naší galerii

Panoramatický snímek
Panoramatický snímek

Titan má poměrně výkonný hardware a očekával bych, že zvládne nahrávat fullHD video, nicméně to se nekoná a vystačit si budeme muset „jen“ s HD (720p). V nastavení je možné aktivovat záznam stereo zvuku a nechybí ani možnost aktivace několika efektů. Kvalita videa je ve srovnání s fotografiemi spíše průměrná, i když nás překvapily velice živé barvy a celkově HTC Titan možnostmi fotoaparátu příjemně překvapil.

HTC Titan je vybavený systémem Windows Phone 7.5 v kompletní české lokalizaci (build 7.10.7720.68). Základní softwarovou výbavu doplňuje celá řada bonusových aplikací od HTC. Konečně zde nechybí podpora SIM Toolkitu a možnost sdílení internetu přes Wi-Fi až pro dalších 5 zařízení. Konfigurace je velice jednoduchá – stačí zadat název, heslo a datové přenosy z telefonu mohou využívat uživatelé v okolí. Nutno dodat, že Titan má poměrně výkonný vysílač a signál nám při testování dosáhl přes zdi dvou místností, což není na mobilní telefon vůbec špatné.

- -

Pro práci s dokumenty je připravený Office Hub, ve kterém můžete číst a editovat dokumenty z Wordu, Excelu, OneNote. Dále je možné prohlížet prezentace z PowerPointu. Kromě dokumentů umístěných ve vnitřní paměti telefonu můžete přistupovat k souborům ze služeb Office 365, SharePoint a SkyDrive.

- -

Pro poslech hudby, sledování videa, podcasty a FM rádio je k dispozici Zune přehrávač, do kterého lze obsah dostat například synchronizací přes program Zune software (pro Mac OS X je k dispozici Windows Phone Connector). V nastavení můžete aktivovat ekvalizér, který je ale funkční pouze při připojených sluchátkách nebo externích reproduktorem.

Webový prohlížeč

Displej s úhlopříčkou 4,7″ se skvěle hodí pro prohlížení webových stránek. Prohlížeč je postavený na jádře desktopového Internet Exploreru 9. S Flashem si bohužel neporadí, ale jinak nemá s vykreslováním stránek problémy a jeho reakce jsou okamžité. Při prohlížení můžete využívat multitouch gest nebo lze obsah přiblížit pomocí dvojkliku na displej.  Lišta s adresou se ve Windows Phone 7.5 nově zobrazuje ve spodní části. Najednou můžete mít otevřených až 6 stránek, mezi kterými se lze přepínat skrze nabídku v kontextovém menu.

- -

Stránky si rovněž můžete ukládat mezi oblíbené a velice užitečné je sdílení odkazů na sociální sítě. Pokud například narazíte na nějaký zajímavý článek, můžete jej nasdílet na svůj Twitter nebo Facebook. Vybrané stránky si dokonce můžete připnout na hlavní obrazovku jako samostatný Live Tile. V nastavení prohlížeče můžete povolit nebo zamítnout přístup k vaší poloze (například pro potřeby některých webových služeb), vypnout cookies a případně nastavit, zda se mají preferovat mobilní nebo plnohodnotné verze webů.

Telefony od HTC jsou proslulé množstvím bonusového software, které uživatel v základním stavu najde. Jinak tomu není ani u HTC Titan, pokud vám ale aplikace nebudou vyhovovat, můžete je jednoduše odinstalovat.

Prohlídku začneme u programu HTC Hub který zobrazuje informace o počasí v nastavených městech. Vše je doplněno pěknou grafikou a animacemi, nechybí ani zvukové efekty (foukání větru, déšť); ty jsem ale raději v nastaven ihned vypnul. V HTC Hubu dále najdete informace o stavu akcií nastavených subjektů, RSS zprávy (lze přidat vlastní zdroj) a tipy na další aplikace, které vám HTC v Marketplace nabízí (v seznamu jsou i placené hry).

- -

Pro úpravu fotografií se nabízí nástroj Photo Enhancer, který nabízí celou řadu zajímavých efektů (automatické, skořice, vysoký kontrast, sépie, přeexponovaný, třpyt, šero, živě, teplé barvy, antika…). Ve tmě oceníte program Flashlight, který umí rozsvítit přisvětlovací LED diody v nastaveném časovém intervalu.

- - -

Skrze aplikaci Connected media můžete přenášet multimediální obsah (hudba, video a fotografie) do zařízení s podporou DLNA. Notes je šikovná utilita s pěkným prostředím, do které si můžete ukládat poznámky, bohužel zde chybí jakákoliv podpora synchronizace s jinými službami, ale pro rychlé uložení nějaké poznámky poslouží celkem obstojně.

- - -

Locations potěší všechny cestovatele. Zde si totiž můžete spravovat místa a zajímavé lokace, stačí přiřadit obrázek, základní informace a kartička místa se zařadí do databáze. Jednotlivé položky můžete filtrovat do různých kategorií. Je škoda, že v České republice nefunguje služba HTC Watch, skrze kterou je například ve Velké Británii možné si půjčovat filmy, u nás je nabídka omezena pouze na několik trailerů, takže aplikace tak trochu postrádá smysl.

Závěrečné hodnocení

HTC Titan je rozhodně telefon s velkým „t“, a vlastně i „d“, protože na trhu nemá příliš mnoho konkurentů, kteří by se mohly pochlubit displejem s úhlopříčkou 4,7″. Jedná se také o jedno z prvních zařízení, které nabízí poslední verzi operačního systému Windows Phone 7.5 známou pod kódovým označením „Mango“, jejíž součástí je konečně také kompletní česká lokalizace.

- - -

Na druhou stranu, právě díky displeji a rozměrům Titan není telefon pro každého. Své fanoušky si najde především mezi uživateli, které velký displej láka, i když už brzy dostane silného konkurenta v podobě Samsungu Galaxy Nexus. Ten sice bude mít displej s úhlopříčkou 4,65″, ale nabídne HD rozlišení, se kterým bude obraz ve srovnání s WVGA (Titan) podstatně jemnější. Další omezení vycházejí přímo z Windows Phone; méně znalé uživatele například může zaskočit absence funkce Mass Storage, chuť si nechte zajít i na podporu paměťových karet.

Překážkou může i být také vyšší cena; je ale pravdam že funkce, které Titan nabízí, nejsou nijak ošizené a až na drobné výjimky je zvládá na výbornou. Problém nenastane ani s nákupem aplikací na Marketplace, který už akceptuje české platební karty. Pokud k telefonu nebo systému Windows Phone máte nějaké otázky, na které byste před případnou koupí rádi znali odpověď, napište svůj dotaz do našeho fóra, kde má Titan vlastní sekci.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku