HTC se stále nedaří: Příjmy za únor byly rekordně nízké

Tchaj-wanský gigant HTC informoval o svých příjmech za měsíc únor a zprávy to nejsou příliš pozitivní – rekordní pokles a slabé výhledy na zlepšení.

HTC reportovalo své finanční výsledky za měsíc únor, obsahují vlastně jen jedno číslo. A to příjem 384 milionu dolarů, což je o ohromných 44 % méně, než před rokem a o 27 % méně, než v lednu. Podle The Next Web, HTC vydělalo takto málo naposledy v únoru 2010, což jsou přesně 3 roky. 

  

To je velmi špatné i v kontextu. HTC prodává většinu telefonů v Asii. V únoru se v Číně slaví příchod nového roku, což je období podobně hektické jako Vánoce u nás. Všichni nakupují a řada produktů je rychle vyprodaných. V listopadu a prosinci vypadlo, že se HTC začíná vzmáhat, osobně sem to připisoval prodejům Windows Phone 8 telefonů, nejspíš velké objednávky operátorů. Ale letos se situace opět horší, nyní vsází vše na HTC One, který je sice dobrý telefon, ale nenabízí nic, co by mělo zákazníky přesvědčit k nákupu právě HTC. 

Na HTC tlačí z hora Samsung a Apple, ze spodu pak řada výrobců v Asii. Nemá ani možnosti investovat 12-14 miliard dolarů ročně za marketing, jako Samsung. 15.3. bude představen další telefon řady Galaxy S a po něm všichni na HTC One zapomenou, jako tomu bylo v přechozích dvou letech. HTC One X byl také dobrý telefon, možná lepší než GS3, ale na prodejích se to neprojevilo. 


Na grafu vidíte prodeje telefonů HTC od roku 2007 až po současnost

HTC ztratilo svou cestu a nemůže najít novou. Jeden z vlivů bude, že začínají dominovat firmy, které jsou vertikálně integrované. HTC vlastně dělá pouze to, že nakoupí různé komponenty, koupí software a vše poskládá dohromady. Nedělají vlastní baterie, paměti, displeje, nic. Nejúspěšnější firmy se snaží co nejvíce vývoje a produkce zajistit z vlastních zdrojů. 

Autor článku
David Podzimek
image/svg+xml
+

Kapitoly článku