TOPlist

Recenze elegantního smartphone HTC S730 (Wings) s klávesnicí

Velká recenze výborně vybaveného smartphonu s QVGA displejem, Wi-Fi, 400MHz CPU a podporou UMTS/HSDPA

HTC S730 WingsNa našem trhu se před několika týdny začal prodávat smartphone HTC 730, který je přímým nástupcem úspěšného modelu HTC S710 \”Vox\”. Nový model je stejně jako jeho předchůdce vybaven výsuvnou QWERTY klávesnicí, do vínku dostal i rychlý 400MHz procesor, podporu UMTS/HSDPA, 2MPx fotoaparát či bezdrátové moduly Wi-Fi a Bluetooth. Už z původního S710 jsem měl velice dobré pocity, S730 výrobce dotáhl téměř k dokonalosti. Dojmy z několikatýdenního testování naleznete v naší podrobné recenzi.

Za zapůjčení telefonu děkuji internetovému obchodu Hshop.cz. Testovaný kus obsahoval operační systém Windows Mobile 6 Standard ve verzi 1.31.405.1. Přímo součástí ROM je i česká lokalizace, která pochází přímo od výrobce. Díky tomu je systém téměř stejně rychlý, jako při používání původní anglické verze. V lokalizaci je sice několik drobných nedostatků/překlepů, ty ale nikterak závažně nebrání používání přístroje. V recenzi tentokrát chybí videopohled, jelikož se mi nedopatřením podařilo tato data odstranit ze svého PC a telefon jsem v té době už neměl k dispozici.

Klady (+)
400MHz procesor
UMTS/HSDPA
Wi-Fi 802.11b/g
hardwarová klávesnice
fotoaparát
rychlost systému
konstrukce a design 
 
Zápory (-)
nefunkční GPS

Zobrazit kompletní hardwarové parametry HTC S730.

 

Obsah balení
V balení kromě samotného telefonu naleznete tyto položky:
– Li-ion baterie s kapacitou 1050mAh
– Synchronizační USB kabel
– Cestovní nabíječka
– Stereo headset (+ dva molitanové polštářky)
– Uživatelský manuál (anglicky)
– Příručka pro rychlý start (česky)
– CD-ROM s aplikacemi

Balení samotné působí velice úhledným dojmem. Po odklopení magnetického víka se vám naskytne pohled na přístroj, který je zasazený do pěnové hmoty. Výrobce si na vás rovněž přichystal jedno malé překvapení, které se objeví při prvním vyjmutí S730 z krabice. Jedná se o takový malý optický klam, který si můžete lépe prohlédnout z přiložené fotografie; v reálu klávesnice vypadá skutečně věrohodně, a vzhledem k tomu, že jediný otvor pro vyjmutí telefonu z pěny se nachází na protější straně, dojde při vytahování k naklopení přístroje, což v kombinaci s fiktivní natištěnou klávesnicí způsobí, že si budete myslet, že má Wings výklopný konstrukční mechanismus podobně jako například HTC TyTN II. Pěkný to žertík hned při vybalení :-)

-
Tip: Klikněte na fotografii pro zobrazení její plné velikosti

Je škoda, že výrobce podobně jako u S710, ani zde nepřidal do balení ochranné pouzdro; to si tedy zákazník bude muset dokoupit sám. Přibalená stereo sluchátka rovněž nepatří mezi nejlepší, zvuk z nich zní hodně plechově, basy jako by vůbec neznaly a výšky jsou naopak příliš výrazné. Naštěstí je přímo v telefonu integrována aplikace Zesílení zvuku, která funguje jako jednoduchý ekvalizér, s ní je možné zvuk nepatrně vylepšit. Sluchátka se k telefonu připojují přes HTC ExtUSB konektor, do kterého se zasouvá také synchronizační kabel nebo nabíječka. Kvůli tomu není možné například poslouchat hudbu ve sluchátkách a zároveň přístroj dobíjet. Na kablíku sluchátek nalezneme malý plastový výlisek, na kterém je umístěno tlačítko pro příjem/přidržení hovoru a mikrofon, postrádám však kolečko pro regulaci hlasitosti. Pokud budete chtít kabel uchytit například za košili, můžete k tomu využít malé plastové spony. Sluchátka mají klasický peckovitý tvar a v uších sedí poměrně dobře, pokud by vás náhodou tlačila, můžete na ně navléci dodávané polštářky. Hlasitost sluchátek je dostačující, nicméně pro kvalitnější poslech hudby bych se rozhodně poohlédl po jiném řešení (například připojení vlastních sluchátek s 3,5mm jackem přes redukci do Ext USB slotu, která se běžně prodává v e-shopech). HTC rovněž nabízí ke koupi lepší verzi sluchátek, která v jejich nabídce naleznete pod označením HS S200; tato sluchátka se vyznačují mnohem lepší reprodukcí zvuku, bohužel ale nejsou nejlevnější.

- -
Obsah balení

Dodávaná baterie s kapacitou 1050mAh udrží přístroj při běžném používání (několik desítek minut telefonních hovorů denně, SMS zprávy, internet a poslech MP3) nabitý okolo 2 dnů, což je spíše průměrná výdrž. Pokud se s ním budete připojovat do Wi-Fi sítí, dojde pochopitelně k vybití baterie mnohem dříve. HTC S730 samozřejmě nabízí možnost nastavit, po jak dlouhé době se má vypnout podsvícení displeje (nezávisle na sobě pro napájení ze sítě a z baterie). Za velice užitečnou považuji možnost vypnout nabíjení telefonu při připojení USB kabelu; spousta uživatelů připojuje telefon k PC několikrát denně, a právě tato položka může značně zvýšit celkovou životnost baterie.

- -

Synchronizační kabel a cestovní nabíječka se nikterak neliší od těch, se kterými jsme se mohli setkat už u předešlých telefonů. I když Vox používá ExtUSB konektor (upravený miniUSB, který má seseknutou pouze jednu hranu), nabíječka i synchronizační kabel mají obyčejný miniUSB, modifikace ExtUSB se v tomto případě dotkla pouze sluchátek.
Na dodávaném CD naleznete aktuální verzi programu ActiveSync 4.5, pro Vistu je pak připravený Windows Mobile Device Center a nechybí ani 60ti denní trial verze nového Microsoft Office Outlooku 2007.

 

Konstrukce, provedení a design
HTC S730 Wings je přímým nástupcem smartphonu HTC S710 Vox. Konstrukčně tedy vychází právě z tohoto modelu, oproti kterému však znatelně dospěl, a to nejen v hardwarové výbavě. Papírově je sice na každé straně o několik milimetrů větší, celkově se ale nejedná o nikterak velký telefon, tedy až na tloušťku, která je téměř 2cm; to je daň za výsuvnou QWERTY klávesnici. Celkové rozměry Wingse jsou 105.8 x 51 x 19.4 mm (rozměry HTC S710 jsou 100 × 50 × 18 mm), ukazatel hmotnosti se zastavil na 150 gramech včetně baterie, což je o 10 gramů více, než měl jeho předchůdce. Přístroj je celý vyrobený z plastu, jednotlivé díly jsou do sebe perfektně slícovány a pevná je i výsuvná konstrukce, k té se ale vrátím až v další kapitole. Přístroj je celý laděný do šedivých barev, díky matnému plastu na něm nejsou vidět otisky prstů. Vzhled telefonu se nese v příjemném a nenásilném stylu, žádné designové výstřelky tedy nečekejte, přesto je Wings na pohled velice sympatické zařízení.

- -
HTC S730 v mé ruce

Jako vždy začnu nejprve pohledem na přední stranu. Ta se stala domovem pro velký displej s úhlopříčkou 2,4″ a rozlišením 240×320px (QVGA). Jelikož se jedná o smartphone telefon, displej samozřejmě není dotykový. Nad displejem se nachází telefonní reproduktor, který je zvýrazněn pomocí průsvitného plastového kolečka ohraničeného dvěma stavovými diodami, které signalizují aktivní nabíjení, telefonní modul, Wi-Fi, Bluetooth nebo další události. Nalevo od reproduktoru umístil výrobce své logo, napravo pak najdeme čočku přední VGA kamerky, která je primárně určena pro videohovory, použít ji ale lze i pro běžné focení (např. autoportrét).

- -

Pod displejem má své místo klasická telefonní klávesnice, která je rozdělena do šesti řad. V prvních dvou nalezneme čtyřsměrový joystick se stříbrným potvrzovacím tlačítkem uprostřed; s ním se velice dobře pracuje, pohyby jsou přesné stejně jako jeho stisk. Kolem joysticku dále najdeme dvě softwarové klávesy, které slouží k ovládání operačního systému a dále nechybí dvojice tlačítek Domů a Zpět. Ve zbývajících čtyřech řadách se nacházejí numerické klávesy a tlačítka pro příjem a ukončení hovoru.

Čočku 2MPx fotoaparátu včetně zrcátka pro pořizování autoportrétu nalezneme na zadní straně. Nechybí zde ani malý otvor hlavního systémového reproduktoru, ze kterého proudí zvuky například při poslechu MP3, hraní her či při použití hlasitého handsfree. Tyto prvky jsou na telefonu umístěny na plastové vyvýšenině, která zabírá zhruba třetinu zadní strany, odnímatelný kryt baterie je tedy umístěný o několik milimetrů níže. Díky malému výstupku se telefon mnohem lépe drží v rukou.

- - -

Na horním boku telefonu se schovává pouze tlačítko Power, které je na můj vkus až příliš zapuštěné, což mi občas působilo problémy při jeho stisku. Pokud jej zmáčknete krátce, objeví se menu s telefonními profily (stále mi nejde do hlavy, proč smartphone verze WM nabízí plnohodnotné telefonní profily a Pocket PC verze nikoliv), při delším stisku se Wings vypne. Protější spodní hrana je osazena miniUSB (či chcete-li, ExtUSB) konektorem a najdeme zde i malý otvor pro uchycení na poutko. Pod malým nenápadným otvorem se pak ukrývá mikrofon.

- -

Na levém boku se nachází malé dvojtlačítko, které plní funkci regulátoru hlasitosti. Kousek pod ním je klávesa pro spuštění Správce připojení, což je aplikace, která vám umožní aktivovat/vypnout telefonní modul, Wi-Fi, Bluetooth či datové přenosy. Kdo by čekal, že alespoň toto tlačítko bude možné v nastavení systému přemapovat, bude zklamán; běžnou cestou to není možné (je vyžadován zásah do registrů). Pravý bok je osazen klávesou pro spouštění fotoaparátu, která je oproti tlačítku Power nepatrně vystouplá a díky tomu mnohem lépe přístupná. Ve spodní části se pod pevnou gumovou záslepkou schovává slot na microSD/SDHC paměťové karty. Záslepka je k telefonu připevněna opravdu pevně, jejího ztracení se tedy bát nemusíte.

- -

 

Hardwarová QWERTY klávesnice
Už předchůdce Wingse nabízel velice dobrou a pohodlnou klávesnici, u této novinky výrobce klávesnici dotáhl téměř k dokonalosti a během téměř měsíčního testování přístroje jsem si na ni velice zvykl. Klávesnice sice nedosahuje takového komfortu, jako je tomu u kapesních počítačů s klávesnicí, rozměrově je také o něco menší, přesto se na ní píše velice dobře; problémy mohou mít snad jen uživatelé s většími prsty. Jednotlivá tlačítka jsou vyrobena z tvrdé gumy, která je na dotek velice příjemná. I když je tvar každé klávesy obdélníkový, do styku s prsty přichází pouze vystouplá kruhová vrstva, která se na každém tlačítku nachází.

- - -

- -

Tlačítka jsou rozdělena do třech řad, celkem se zde nachází 36 kláves + dvě softwarové, které se nacházejí těsně pod displejem. Na levé straně najdeme dvě signalizační diody, které se rozsvítí v případě, že zmáčknete funkční klávesu Fn nebo tlačítko Caps. Na protější straně je malý světlocitlivý senzor, který (pokud jej v nastavení aktivujete) automaticky zapíná podsvícení klávesnice pouze tehdy, pokud je ve vašem okolí nedostatek světla; to samozřejmě šetří energii a zvyšuje výdrž telefonu na jedno nabití. Primární znaky jsou natištěny bílou barvou, sekundární pak modrou, stejně zvýrazněny jsou i při zapnutém podsvícení, které je pěkně rovnoměrné a vůbec nebije do očí.

- -

Během psaní můžete využít český slovník xt9, který vám během psaní napovídá všechna přípustná slova, která je možné kombinací vámi stisknutých kláves napsat. Bohužel, v databázi jsou uložena slova včetně diakritiky, výsledné SMS se tedy zkracují. Naštěstí slovník xt9 nevkládá slova do textu automaticky, a proto je vždy možné napsat i slovo bez diakritiky. Tím mám na mysli, že pro klasické psaní není potřeba xt9ku vypínat (což můžete provést v nastavení), pouze stačí ignorovat predikovaná slova.

- - -
Podsvícení tlačítek a hardwarové klávesnice

Výsuvný mechanismus na mě ihned po vybalení působil velice pevným dojmem a stejný stav setrval i po měsíčním testování. U jeho předchůdce, HTC S710, začal výsuvný mechanismus po týdnu používání vykazovat drobné známky opotřebení a nepůsobil tak pevně, jako zde. Díl s klávesnicí se vysouvá na pravou stranu a s tímto úkonem vám pomohou dvě pružinky, které klávesnici po zatlačení sami vysunou/zasunou. Při této akci se ozve jemný zvuk, který lze v nastavení systému zaměnit za jiný nebo úplně vypnout. Vysunutím klávesnice pochopitelně dojde i k rotaci displeje, který se natočí do Landscape režimu. I když dnes už si většina aplikací s tímto rozložením displeje dokáže poradit, občas se objeví program, který se v landscape špatně vykreslí. Podobná situace nastává i u homescreenů. Pokud si vyberete nějaký skin se složitější grafikou, zobrazí se vám korektně jen ve standardním natočení displeje, v landscape budou položky rozhozené.

- - -

 

Srovnávací tabulka     
  HTC Wings (S730)  HTC Vox (S710) 
Obrázek 

- 

- 

Operační systém Windows Mobile 6 Standard Windows Mobile 6 Standard 
Displej QVGA 240x320px, 65k barev, úhlopříčka 2.4\” QVGA 240x320px, 65k barev, úhlopříčka 2.4\” 
Procesor Qualcomm 400MHz TI OMAP 850 200 MHz 
Rozměry 105.8 x 51 x 19.4 mm 100 × 50 × 18 mm 
Hmotnost 150 gramů včetně baterie 140 gramů včetně baterie 
Paměť 64MB RAM, 256MB ROM 64MB RAM, 128MB ROM 
Podporované sítě UMTS/HSDPA (2100MHz), GSM (850/900/1800/1900MHz)
EDGE (třída 10), GPRS (třída 10)
GSM (850/900/1800/1900MHz)
EDGE (třída 10), GPRS (třída 10) 
Datové funkce Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0 (EDR, A2DP) Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0 (EDR, A2DP) 
Digitální fotoaparát 2MPx, max. 1600x1200px, přední VGA kamerka pro videohovory 2MPx, max. 1600x1200px 
Baterie Li-Lon 1050mAh Li-Lon 1050mAh 
Slot pro pam. karty microSD (podpora SDHC karet) microSD 
Další informace výsuvná QWERTY klávesnice, světlocitlivý senzor výsuvná QWERTY klávesnice, světlocitlivý senzor 

- - -
Srovnání s E-Tenem M800 a M700

- - -
HTC S730, E-TEN M800 a M700; mivvy music

 

Operační systém, technické parametry
Wings je nový přírůstek do rodiny smartphone telefonů, nikoho proto nepřekvapí operační systém Windows Mobile ve své poslední šestkové verzi, samozřejmě ve variantě Standard, která je určena pro zařízení bez dotykového displeje. Jak již bylo zmíněno v úvodu, přímo v systému je integrována česká lokalizace, práce v prostředí je tedy velice svižná a nedochází k žádnému zpomalování systému, jako se tomu občas děje v případě externích lokalizací. Pro synchronizaci s počítačem je vyžadován Active Sync ve verzi 4.5, starší verze nejsou WM6 podporovány; ve Vistě je pak pro synchronizaci potřeba nainstalovat Windows Mobile Device Center, obě aplikace naleznete na přiloženém CD.

- -

Procesor
Přístroj obsahuje chipset od společnosti Qualcomm, jehož součástí je i výkonný 400MHz procesor, který nejen zajišťuje dostatečný výkon při zachování minimálních energetických nároků, ale své uplatnění najde i při používání videohovorů přes UMTS/HSDPA, jelikož tuto technologii by starší TI OMAP procesory nezvládaly. Procesor si výborně poradí i s přehráváním videa, filmy v rozlišení 320×240px se přehrávají zcela plynule. Náročné hry rovněž běhají svižně a celkově je S730 pěkný rychlík. U Staršího modelu S710 byla právě rychlost jednou z vlastností, kterou jsem kritizoval, Wings mě tedy příjemně překvapil.

-

Paměť
Telefon nabízí kombinaci 64MB RAM (operační paměť) a 128MB ROM. U Pocket PC jsou tyto hodnoty spíše průměrné, nicméně u Smartphone telefonů zcela dostačují. Po Hard resetu je sice volných jen okolo 20MB RAM, pro běžnou práci to ale zcela postačí. Je možné, že v budoucnu výrobce vydá lépe optimalizovaný firmware, který tuto hodnotu dokáže zvýšit, jelikož jeho předchůdce, HTC S710, po startu disponoval téměř 27MB volné operační paměti. Pro uživatelská data je v základu k dispozici okolo 124MB, dříve či později se ale nevyhnete investici do paměťové karty microSD, telefon rovněž podporuje karty standardu SDHC, a podle zkušeností uživatelů na zahraničních fórech není problém používat microSDHC karty až do kapacity 8GB. S ukončováním aplikací vám pomůže vestavěný Task Manager, který dokáže zobrazit také informace o stavu baterie a volné uživatelské paměti.

-

Displej
Displej disponuje QVGA rozlišením, jeho úhlopříčka je 2,4\”. Dokáže zobrazit 65 534 barevných odstínů a kontrast je rovněž velice dobrý, problémy nenastanou ani při čtení displeje na přímém slunci. Podsvícení displeje je dostatečné, je však škoda, že jej nelze nikterak regulovat; to není chyba samotného telefonu, nýbrž vlastnost Windows Mobile Standard. Při nečinnosti se podsvícení po několika vteřinách sníží a až poté dojde k úplnému vypnutí displeje. Hodnoty pro vypínání displeje lze změnit v nastavení systému. V diskuzních fórech má řada uživatelů problémy s automatickým vypínáním podsvícení, které jednoduše přestane fungovat. Ani v tomto případě za to nemůže telefon, nýbrž přehrávač CorePlayer (TCPMPlayer), který mění hodnotu podsvícení v registrech a displej pak neustále svítí.

- -

Telefonování
HTC S730 je vybavený čtyřpásmovým GSM modulem (850/900/1800/1900 MHz), pro připojení na internet je k dispozici GPRS nebo EDGE, obojí třídy 10. Kamerka na přední straně zařízení informuje o přítomnosti modulu pro komunikaci v sítích třetí generace, u Wingse navíc nechybí podpora technologie HSPDA. Při telefonování slyšíte účastníka z malého reproduktoru nad displejem, v případě aktivace hlasitého odposlechu se zvuk přesměruje do hlavního reproduktoru na zadní straně. Telefonování s S730 je bezproblémové, v reproduktoru neslyšíte žádnou ozvěnu nebo nepříjemné chrčení, hlasitost je také dostatečná, při hlasitém handsfree dokonce až příliš výrazná.

- -

Videohovory a stahování dat v sítích UMTS/HSDPA jsem vzhledem ke svému bydlišti neměl možnost vyzkoušet, doplním tedy alespoň papírové informace. V sítích UMTS je možné data stahovat maximální rychlostí 384kbit/sec, přes HSDPA se teoretická rychlost může pohybovat až do 3.6Mbit/sec. Během videohovoru vidíte na obrazovce váš zmenšený obraz a ve větším okně pak protější stranu. V případě potřeby je možné v nastavení videohovorů aktivovat statický obrázek na pozadí nebo snímač přepnout na zadní kameru.

Komunikace
Stejně jako jeho starší bratříček, i Wings podporuje bezdrátové technologie Wi-Fi 802.11b/g a Bluetooth verze 2.0 (včetně EDR, A2DP. Při připojování do bezdrátových sítí jsem se nesetkal s žádnými komplikacemi, citlivost na signál byla dostatečná a s telefonem jsem se tak bez problémů připojil v místech, kde jsem běžně zvyklý pracovat se svým notebookem. Začínající uživatelé mohou mít ze začátku problém se správným nastavením pro přístup do zabezpečených sítí, přímo v telefonu se ale nachází aplikace, která vám s nastavením jednotlivých parametrů pomůže. Bluetooth modul rovněž funguje korektně, k přístroji můžete snadno připojit některou z Bluetooth GPS navigací, sluchátek (i stereo s A2DP) a dalších periferií.

-

GPS
Velké nejasnosti panovaly před uvedením na trh kolem GPS modulu. Pojďme tedy uvést věci na pravou míru. Chipset, který smartphone S730 používá (Qualcomm MSM 7200), skutečně obsahuje GPS přijímač, který je aktivní a není softwarově blokován, o čemž se můžete přesvědčit spuštěním navigačního software, který bude na COM4 detekovat GPS modul. Bohužel, v přístroji chybí anténa pro příjem satelitního signálu, a proto není Wings schopný zaměřit pozici. V prvních recenzích a preview zahraničních serverů se sice objevily informace a fotografie, na kterých bylo vidět, že navigace opravdu funguje, nicméně právě tyto předprodukční modely anténu obsahovaly; z jakého důvodu se je ve finálních kusech HTC rozhodlo odstranit a co je vůbec k tomu nesmyslnému kroku vedlo, mi tak trochu uniká, nicméně u finálních kusů HTC S730 není možné GPS navigaci využívat. Na xda-developers fóru se již sice někteří uživatelé pokoušeli přístroj rozebrat a GPS zprovoznit, bez antény je to nemožné.

Fotoaparát
Pro zachycování fotografií je k dispozici 2MPx fotoaparát, který je schopný pořizovat snímky v maximálním rozlišení 1600×1200px. V případě potřeby se nabízejí i režimy nižší (1280×960, 640×480, 320×240 a 160×120px). Aplikace pro obsluhu fotoaparátu nabízí různá další nastavení, kterými lze ovlivnit výslednou kvalitu snímků. Nastavit lze kvalitu (Základní, Normální, Výborná, Nejlepší).

- -

Dále je možné fotografii opatřit informací o času a datu pořízení. Užitečná může být i funkce automatické spouště, kterou lze nastavit na hodnoty 2 a 10 vteřin. Nechybí ani nastavení vyvážení bílé barvy nebo různé doplňující efekty. Kvalita fotek je dobrá; obecně platí pravidlo, že při dostatku světla se dají vykouzlit velmi pěkné obrázky, ani za šera to ale není tak zlé. Optika si poměrně dobře poradí i s focením středně velkého textu. Natáčet lze i video (3GP), a to včetně zvukové stopy. Jeho maximální rozlišení 320×240px, kvalita záznamu ale není příliš dobrá a video se místy výrazně trhá.

- - -

- - -

Další fotografie pořízené Wingsem naleznete v naší Galerii.

 

Bonusové aplikace

HTC Home plugin
Tento plugin se nejprve objevil u nových kapesních počítačů společnosti HTC, nyní se s ním setkáváme i u chytrých telefonů. Home plugin se po aktivaci v nastavení zobrazí na homescreenu a jeho součástí je několik užitečných nabídek, mezi kterými se můžete pomocí navigačních kláves jednoduše přepínat. Na první záložce se zobrazuje aktuální čas, u druhé se zobrazují aktuální informace o počasí s předpovědí na čtyři další, nadcházející dny. Do poslední záložky si můžete umístit osm oblíbených kontaktů; pokud u nich máte uloženou i fotografii, zobrazí se v náhledu. Z Home pluginu můžete dále přistupovat do textových zpráv a historie hovorů.

- -

Office Mobile
Přímo v telefonu naleznete trojici aplikací pro práci s dokumenty, konkrétně se jedná o Word Mobile, Excel Mobile a Powerpoint Mobile. První dvě zmiňované dokážou dokumenty nejen prohlížet, ale i editovat, a to včetně souborů Microsoft Office 2007. Powerpoint slouží pouze pro zobrazování prezentací, neumí přehrávat zvuk, nicméně pro běžné spouštění prezentací postačí. Office Mobile nepodporují při vytváření nových dokumentů žádné pokročilé funkce, je možné měnit pouze styl písma, formátování a jednoduché styly, nicméně i tak považuji integraci Office Mobile do Windows Mobile 6 Standard za krok správným směrem, jelikož ve starších verzích systému tyto aplikace zcela chyběly a uživatelé byli nuceni sáhnout po placených aplikacích třetích stran.

Adobe Reader LE
Pro práci se soubory formátu PDF Wings používá program Adobe Reader LE 2.0, který pro čtení dokumentů plně postačuje. Adobe Reader samozřejmě umí dokument přiblížit nebo jeho obsah roztáhnout na velikost displeje. Nechybí mu ani podpora vyhledávání nebo plynulý přechod na požadovanou stránku.

Bluetooth prohlížeč
Velice užitečný může být i Bluetooth prohlížeč, který jakoby z oka vypadl klasickému Průzkumníkovi. Můžete s ním snadno \”nasdílet” složku ve vašem zařízení, do které mohou přistupovat uživatelé, se kterými jste se spárovali (samozřejmě jen tehdy, pokud jejich přístroj tuto funkci podporuje). Zajímavou utilitou je Přístup k SIM přes BT; tato aplikace nasdílí přes Bluetooth (protokol SAP) kontakty vaší SIM karty, což se hodí například pro Car Kit sady.

Flash player lite
Další zajímavou aplikací je přehrávač SWF souborů (Flash), který si obstojně poradí i se složitějšími animacemi, problémy mu tak nedělá ani oblíbená série komiksů Happy Three Friends :-) .

Esmertec Java
Pro spouštění JAVA Midletů je v telefonu připraven jednoduchý emulátor Esmertec Java. Úspěšně jsem s ním otestoval aplikaci Opera Mini 4, a vše fungovalo tak jak má. Při spouštění složitějších midletů pravděpodobně neuspějete, ale s jednoduchými aplikacemi nemá emulátor žádné problémy (Oskárek, GiboSMS).

RSS Hub
RSS Hub je jednoduchá čtečka RRS kanálů, do které si můžete přidat vlastní seznam kanálů vašich oblíbených webu a v nastavený časový interval tyto servery kontrolovat. Snadno tak můžete pročítat články na internetu a ušetřit za přenesený objem dat.

Správce úloh
Jednoduchý Task manager, který zobrazí seznam aktuálně spuštěných aplikací. Mezi nimi se můžete přepínat nebo je ukončovat. Rovněž si můžete nechat zobrazit informace o celkové paměti telefonu.

Správce zvuků (Audio manager)
Pro přehrávání je k dispozici program Audio Manager. Jedná se o jakéhosi konkurenta pro originální Windows Media Player. Rozhraní programu je celkově velice příjemné, nicméně na pokročilé funkce, jako je například ekvalizér, si opět budeme muset nechat zajít chuť.

Naštěstí výrobce do telefonu integroval další aplikaci – Zesílení zvuku, která poslouží prévě jako jednoduchý ekvalizér pro připojená sluchátka (bez nich není možné utilitu spustit).

- -

Windows Live
S Windows Mobile 6 přišla také nová verze služby Windows Live (vyhledávání na portálu Live, MSN a další služby). MSN klient je velice propracovaný a oproti starší verzi poskočil o pěkný kus kupředu. Velice užitečná je možnost přidat si na Homescreen Live plugin, ve kterém vidíte například uživatele, kteří jsou přihlášeni v síti MSN.

-

 

Závěr
HTC S730 je důstojným nástupcem svého staršího bratříčka. Vylepšil jeho stávající funkce a dokázal přinést i několik nových inovací, celkově jsem byl s tímto telefonem nadmíru spokojen a během testování jsem se nesetkal s žádnými závažnějšími nedostatky, které by komplikovaly používání přístroje. Pochválit musím zejména rychlost a stabilitu operačního systému, dobré datové vybavení, jemný displej a samozřejmě i hardwarovou klávesnicí, která vyniká jak po stránce ergonomické, tak i té mechanické. Někomu mohou připadat rozměry příliš baculaté, avšak při běžném nošení telefonu v kapse jsem o něm téměř nevěděl. Wings je v současné době vůbec nejlépe vybaveným smartphone telefonem s Windows Mobile a rozhodně dokáže uspokojit i náročné uživatele, díky bohatým multimediálním funkcím ale potěší i mladší zájemce.

V době psaní recenze se Wings prodával za cenu lehce převyšující 10 000,-Kč včetně DPH, což je myslím částka přijatelná.
Pokud máte k telefonu nějaké dotazy, můžete využít komentáře pod recenzí nebo naše diskuzní fórum. Bude-li v mých silách, rád vám na vaše otázky odpovím. Otázky ohledně konfigurace systému a nastavení telefonu prosím směřujte přímo do fóra, zasloužíte se tím o lepší přehlednost komentářů.

Kompletní sadu fotografií k recenzi naleznete v Galerii.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku